Yukarı Mısır ile Kızıldeniz arasındaki ana trafik yolu olan Wadi Qena, Mısır’ın orta bölümünde yer alan Kina (Arapça: Qena) valiliğinden geçiyor. Bu nedenle Kina stratejik olarak önemli bir noktada bulunuyor. Mısır’daki en yoğun Kıptî Hristiyan cemaati burada yaşıyor. Kina’nın adını en çok da Antik Mısır uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Dendera Tapınak Kompleksi’ne ev sahipliği yapmasıyla duyuyoruz.

Dendera Tapınak Kompleksi

Kina’da gezilecek yerler listesi

Buradaki en önemli yer kuşkusuz Dendera Tapınak Kompleksi’dir.

Dendera Tapınak Kompleksi

Eğer Luksor’un 65 km (50 dakika sürüş mesafesi) kuzeyindeki Kina bölgesine giderseniz, Antik Mısır uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Dendera Tapınak Kompleksi’ni gezebilirsiniz. Komplekste üç tapınak var: Doğum Tapınağı, İsis Tapınağı ve Hathor’a adanan ana tapınak. Hathor; Antik Mısır’ın aşk, doğurganlık, müzik ve dans tanrıçası.

Kina

Dendera Tapınak Kompleksi

Dendera Tapınak Kompleksi’nde tavan çizimleri

Tapınakların tarihi M.Ö 2500 yılına kadar uzanıyor. Hathor Tapınağı, Ptolemy XII tarafından inşa edilmiş, M.Ö 54-M.Ö 20 yıllarında Kraliçe VII. Kleopatra tarafından tamamlamış. Mısır’da sadece bu tapınakta Kraliçe VII. Kleopatra resmedilmiş. Aşağıdaki çizimde VII. Kleopatra’yı oğlu Caesarion ile birlikte firavun olarak tasvir edilirken görüyorsunuz.

Kina

Kina – Dendera Tapınak Kompleksi – Solda VII. Kleopatra oğlu Caesarion ile birlikte firavun olarak tasvir edilmiş

Hathor Tapınağı’nın sütunlarının tepesindeki Hathor kafaları ilgi çekiyor.

Kina

Dendera Tapınak Kompleksi’nde Hathor kafaları

Tapınağın en önemli özelliği ise astronomi ve burç çizimleri. Tapınağın girişinde tavandaki 12 burç çizimi görenleri çok etkiliyor.

Kina

Dendera Tapınak Kompleksi’nde burç çizimleri

Dendera Tapınak Kompleksi’nde çizimler

Ancak insanlar tapınakta yaşarken ateş yaktıklarından tavanda is oluşmuş ve en önemli burç çizimi simsiyah olmuş. Fransızlar bu çizimi temizleyip geri göndereceklerini söylemişler ama geri gelen orijinal çizim değil replika olmuş. Orijinal çizim günümüzde Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Kina – Dendera Tapınak Kompleksi’nde burç çizimleri

Tapınaktaki ampul çizimi de dikkat çekiyor. Napoleon Bonaparte ve Alessandro Volta bu tapınağı ziyaret ettikten 1 yıl sonra Alessandro Volta elektrikli pili keşfetmiş. Bu keşfi Dendera Tapınağı’nda gördüğü çizimden ilham alarak yaptığı söyleniyor.

Dendera Tapınak Kompleksi’nde ampul çizimleri

St Bidaba Manastırı – Nag Hammadi

Nag Hammadi, Luksor’un yaklaşık 80 kilometre kuzeybatısında, Kina bölgesinde, Nil Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor. İsmini kurucusu Mahmoud Pasha Hammadi’den alıyor. Burası Chenoboskion el yazmaları ve Gnostik İnciller olarak da bilinen Nag Hammadi Kütüphanesi ile ünlü.

1945 yılında çiftçilik yapan Halife ve Muhammed Ali adlı iki kardeş tesadüfen toprağa gömülü bir küp bulmuş. Küpü kırdıklarında papirüs sayfalara yazılı bir çok kitap görmüşler. Kitapların bir kısmını satmışlar. Kahire’deki Kıptî Müzesi yasa dışı satılan kitaplardan bulabildiklerini satın almış, bunları Nag Hammadi Literatürü olarak adlandırmış.

Umm el Qa’ab

Umm el Qa’ab, Abydos kentinde Erken Hanedan Dönemi krallarının gömüldüğü bir nekropol. İsmi “Çömleklerin Anası” anlamına geliyor çünkü tüm alanda antik kırık çömlek parçaları bulunmuş.

Kina valiliğine gelip Dendera Tapınak Kompleksi’ni ziyaret ettiğinizde Mısır turu yaptığınız için çok mutlu olacağınıza eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle…