Yaklaşık 7.000 yıllık köklü bir geçmişe sahip Mısır’ın başkenti Kahire; içinde barındırdığı birçok üniversite, yüksek okul, tiyatro, müze ve abideleriyle ülkenin atardamarı konumunda. Burası antik dünyanın 7 harikasından biri olan piramitlere ev sahipliği yapan, sokaklarında gezerken havaya karışan çöl kumunun yutulmasının kaçınılmaz olduğu, tarihsel zenginlik ve keşmekeşin el ele gezdiği bir şehir. 1.300 yılı aşkın süredir aynı alanda aynı adla yer alan kent, Doğu ve Batı’nın, eski ile yeninin gelişigüzel bir bileşimini sunuyor. Eski Kahire 1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Ayrıca şehir, zanaat & halk sanatları dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Ülke nüfusunun ¼’ünün yaşadığı, ülkenin ekonomi, ticaret, sağlık, medya ve eğitim merkezi olan Kahire; “1.000 minareli şehir”, “Arap ve İslam dünyasının başkenti” olarak anılıyor.

Kahire

Fatımi halifesi Muiz’in komutanı Cevher 969 yılında iç karışıklıklardan yararlanarak Mısır’ı fethedince el-Mansuriye şehrini kurmuş. Bu şehir daha sonra “zafer kazanan” anlamına gelen Kahire (Al-Qahira) adını almış.

Kahire

Gize piramitleri

Kahire’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan Kahire’ye 2 saat süren direkt uçuşlar bulunuyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da var.

Mısır’a vize almak gerekiyor mu?

T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 günü aşmamak kaydıyla Mısır’a yapacakları ziyaretlerinde Mısır vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ise seyahatleri öncesinde Mısır vizesi almaları zorunlu. 20 yaşından küçük, 45 yaşından büyük T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşları sınır kapılarında 1 ay oturumlu giriş vizesi alabiliyor. Ancak 20-45 yaş aralığındaki T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların vize alma süreci gerçekten oldukça sıkıntılı. 3 ay bekleme süresinden sonra vize alamayıp biletini yakmak zorunda kalan çok kişi duydum. Vize süresi ve alınıp alınamayacağı ne yazık ki tamamen başvurduğunuz zamanki politik ilişkiye göre değişkenlik gösteriyor. O nedenle vizenizi kesin alacağınızı düşünerek program yapmanızın hüzünle sonuçlanabileceğini söylemeliyim.

Vize başvuruları Türkiye’deki 2 Mısır temsilciliğine yapılıyor: Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Mısır Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu. Bu iki yer dışında vize başvurusu yapılmıyor.

Mısır vizesi için gerekli belgeler

Vize başvuru formu
Pasaport aslı ve fotokopisi
Kimlik aslı ve fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf
İkametgâh belgesi (Muhtarlıktan alınmalı)
Uçak bileti çıktıları
Öğrenci belgesi (Öğrenciler için)
İş yerinden çalışıldığına dair bir yazı (Çalışanlar için)
Otel rezervasyonu
Dilekçe (Ülkeye neden gitmek istediğinizi anlatan dilekçe)
Vize ücreti

Kahire gezilecek yerler

Kahire gezilecek yerler arasında turistlerin en çok rağbet ettikleri mekânlar Kahire Müzesi, Piramitler bölgesi ve Nil Nehri civarıdır.

Kahire Mısır Müzesi

Şehir gezim hep görmeyi istediğim Kahire Mısır Müzesi (kısaca Mısır Müzesi) ile başladı. Müzedeki 107 galerinin içinde tam 120.000 eser sergileniyor. Müzeyi layıkıyla gezmek için 1 gün bile yetmez. O nedenle hangi bölümleri gezmek istediğinize iyi karar vermelisiniz. Ancak 5.000 yıllık tarihi eserleri barındıran bu muhteşem müzeyi içindeki paha biçilmez eserlerine yakışmayacak kadar bakımsız buldum. O nedenle müzeyi gezerken binanın görüntüsüne değil, tarihi zenginliğine konsantre olarak gezmek lazım. Neticede bu müze eşi benzeri olmayan bir medeniyeti başarıyla tanıtıyor.

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Müzeyi ziyaret ettiğimde müzenin içinde fotoğraf çekilmesi yasaktı. Artık ekstra ücret ödeyerek fotoğraf çekimine izin var. Ancak ben yasaklı dönemde bile hiç durur muyum, cep telefonumu sessize alıp flaşını da kapatarak kaçak fotoğraf çektim. En sonunda görevlinin birine yakalandım. Bana tek tek bütün fotoğrafları sildirdi. Neyse ki iphone’un silinenleri sakladığı dosyadan fotoğrafları geri almak hiç sorun değil. Oysa nereden bileyim yaptığım bu cinlik yüzünden Luxor’da yakalanıp polise götürülmekle tehdit edileceğimi? Neredeyse ufak çaplı bir kalp krizi geçireceğimi o zaman söyleseler inanır mıydım?

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi (NMEC-The National Museum of Egyptian Civilization)

Nisan 2021’de “Altın Yolculuk” olarak adlandırılan bir kortejle 18 kral ve 4 kraliçeye ait toplam 22 mumya, Kahire Mısır Müzesi’nden Fustat bölgesindeki Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’nin sergi merkezine taşındı. Bu tören basında ve sosyal medyada oldukça fazla ilgi uyandırdı. Müzede aynı zamanda tarih öncesi dönem, firavunluk öncesi hanedanlıklar, İslam ve Kıpti dönemlerinden modern Mısır’a kadar uzanan eserler de sergileniyor.

NMEC Kaynak:Wikipedia (By Roland Unger – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103118585)

Mumyalama nasıl olmuş, merak ediyor musunuz? Mumyalama işlemi için hafif meyilli bir taş kullanılmış. Ölen kişi buraya yatırılmış. Burun kıkırdağı kırılarak beyni burun kanalından çekilmiş. Gözlerin içeriye düşmemesi için yine aynı yoldan keten doldurulmuş. Diğer yandan vücudun yanlarından açılan küçük deliklerden 4 ayrı organ zarar görmeden çıkarılmış. Vücuttan çıkarılmayan tek organ kalp olmuş. O da mahkeme gününde hesap vermek için vücutta kalmış. Diğer organlar yeniden yaşama dönüldüğünde kullanılmak üzere testilere konularak mumyanın yakınına gömülmüş. Mumyalama işlemini yapan kişi çakal maskesi takmış. Ölü yiyen bir hayvan olan çakal onlar için Mumya Tanrısı konumunda. Mumyalama işlemi 40 gün sürüyormuş. Bir çok medeniyette çokluk belirtilen 40 sayısının Firavunlar için de önemli olduğu anlaşılıyor. Bu işlem esnasında formülü hâlâ gizli olan bir sıvı etlerin çürümemesi için vücuda sürülmüş. En son olarak da vücut ketenle sarılarak sandığın içine konmuş.

Kahire Mısır Müzesi’nden Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşınan mumyalar

Sakkara Djoser Basamak Piramidi

Dünyanın ilk piramiti olan Sakkara Djoser Basamak Piramidi M.Ö 2630’da Kral Zoser tarafından mimar İmhotep’e yaptırılmış. Kral bu piramit ile 6 kademeli merdiven aracılığıyla gökyüzündeki güneş tanrısına ulaşmayı hedefliyormuş.

Piramiti diğer piramitlerden ayıran özelliği ise merdivenleri olması. Piramitin girişi en üst basamakta yer alıyor.

Kahire

Djoser Piramiti Kaynak:Wikipedia (By Charles J Sharp – Own work, from Sharp Photography, sharpphotography, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32434567)

Gize Piramitleri

Gize bölgesinde Gize piramitleri olarak 3 eser bulunuyor. Piramitlerin en büyüğü Keops, sonra Kefren ve en küçüğü Mikerinos. Modern dünyanın sırrını hâlâ çözemediği piramitler dönemlerinin firavunu adına yapılmış. Piramitlerin içine yılda 2 kez güneş ışığı giriyor. Bunun ilk günü piramitin uğruna yapıldığı firavunun doğum gününe, diğeri ise tahta çıkış gününe denk geliyormuş. Bu hesaplama günümüzde bile bir mühendislik harikası olarak hayranlık uyandırıyor.

Kahire – Gize piramitleri

Keops piramidi antik dünyanın 7 harikası içinde günümüze yıkılmadan, tahribata uğramadan ulaşan tek eser. Keops’un 4. hanedanlık zamanı olan M.Ö 2560 yılında Firavun Khufu tarafından yaptırıldığı sanılıyor. Yapımı 20 yıl kadar sürmüş. Her biri 12 ton ağırlığında, 2,5 milyon taş bloktan yapılan piramit 145 metre yükseklikte. Eğer sadece tek piramiti gezme şansınız varsa seçeceğiniz piramit Keops olmalı.

Kefren piramidi 143 metre olmasına rağmen yerin 10 metre yüksekliğinde bulunduğundan Keops’dan daha büyük görülüyor.

Mikerinos piramidi 66 metre yükseklikte.

Büyük Gize Sfenksi

Büyük Gize Sfenksi, Gize Piramitleri ile aynı bölgede yer alıyor. 73,5 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğinde olan sfenks dünyanın en büyük tek taş heykeli. Antik Mısır mitolojisinde kutsal sayıldıkları için kutsallık ve büyü güçlerini kullanarak firavun mezarlarını ve piramitleri koruması amacıyla inşa edildiği düşünülüyor.

Kahire – Büyük Gize Sfenksi

Khan El Khalili Bazaar (Hanü’l Halili Çarşısı)

Piramitlerden sonra Khan El Khalili Bazaar (Hanü’l Halili Çarşısı)’da (aynı bizim Kapalıçarşı) gece ışıkları altında yaptığım yürüyüş oldukça keyif vericiydi. Aman sokak satıcılarından yemek yemeyin, uyarılarına rağmen yediğim hawawshy (özel mısır ekmeği içinde baharatlı dana eti), koshary (soğan, zencefil ve mercimekli pilav) ve içtiğim şeker kamışı suyu ise mideme bayram ettirdi.

Kahire

Khan El Khalili Bazaar (Hanü’l Halili Çarşısı)

3 şeritli yollarını 5 şerit olarak kullandıklarını gözlerimle gördüğüm, trafiği ve kaosu ile insanı yoran ama egzotikliğiyle de bir o kadar çekici olan Kahire’ye iyi ki gelmişim. Assuan uçağını beklerken yüzümde gülücük, hafızamda güzel anılar var…