UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Abu Simbel, II. Ramses ve karısı Nefartari için inşa edilen 2 ana tapınaktan oluşuyor. Kadeş Antlaşması zaferi şerefine yapılan tapınakların büyük olanı II. Ramses, küçük olanı karısı Nefartari için yapılmış. Abu Simbel kenti Mısır’ın gizemini bu 2 tapınakla yansıtmayı başarıyor.

Abu Simbel

Abu Simbel

Kahire – Assuan uçuşumdan sonra Assuan’da otelime yerleştim. Ancak daha otele girer girmez bütün hayallerimin yıkılıp Mısır’la ilgili bütün güzel hislerimin bittiğini hissetmiştim.

Abu Simbel

Otel şimdiye kadar kaldığım en pis oteldi. Evet, Mısır genelinde temiz bir ülke değil ama burası Hindistan’da kaldığım düşük sınıf otellerden bile kötü durumda. Zaten son 48 saatimin bilançosu pek parlak sayılmaz:

Uçuş sayısı:3
Uyunan saat:2

Abu Simbel

Bu otelde bu pislikte uyuyabilmem mümkün değildi. Hiç bir yere dokunmamaya çalışarak üzerimdeki kıyafetlerimle yatağın kıyısına büzüştüm. Sanki böyle olunca daha az pisliğe bulaşacakmışım gibi. Zaten 2 saat sonra Abu Simbe tur otobüsüne bineceğim için burada çok da fazla vakit geçirmeyecektim. Şu anda aklımdan tek geçen şey evime gidince bavullarımı bile çamaşır suyu ile dezenfekte etmekti.

Abu Simbel

Bu arada otelle ilgili şikâyetimi turumu organize eden Sfinks Rejser’den Maria’ya ilettiğimde Assuan’da orta sınıf otellerin azalan turist sayısı nedeniyle kapalı olduğunu, yüksek yıldızlıların da çok pahalı olduğunu, ben de odamda çok az zaman geçireceğim için bu oteli ayarladıklarını söyledi. Şehrin pisliğinden sonra nasıl bir otelle karşılaşacağım zaten belliydi. Yine de pek hatırlamak istemeyeceğim bir gece olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Abu Simbel Tapınakları

Bugünkü programım ise iyice çılgınlık. Çünkü bu yorgunluğa bir de uykusuzluk eklenince dayanabilmek akıllı insanın yapacağı şey değil. Bu hız ancak benim kadar gezmekle kafayı bozmuş olan birine yakışır :-) .

Abu Simbel

Abu Simbel’e nasıl gidilir?

Abu Simbel’e gitmek için 2 alternatifiniz var:

  • Nehir yolu ile: Nil Nehri üzerindeki cruise turları ile buraya gidebilirsiniz.
  • Organize turlar ile: Assuan’dan organize turlar ile Abu Simbel’e gidebilirsiniz.

Abu Simbel ziyareti yapmak için önce Assuan’a gitmek, sonra turist konvoylarına katılmak gerekiyor. Evet, buraya turist konvoyları ile geliniyor. Çünkü 1997’de kökten dinci bir terör örgütü Deir el-Bahari’de turist kafilelerine saldırdı ve 62 kişiyi öldürdü. O günden beri de herkes saat 4.00 ya da 11.00’de hareket eden otobüs konvoylarına katılmak zorunda.

Katıldığım turda rehber beni sabah 3.00’de pislik içindeki lobide bekliyordu. Tura katılacak diğer yolcuları otellerinden topladıktan sonra minibüsümüz 4.00’de açılacak otobanda gidebilmek üzere sıraya girdi. Mısır dışardan zannedildiği gibi güvenliği olmayan bir ülke değil. Daha doğrusu belki güvenli değil ama turistler için güvenlik sağlanıyor. Seyahat etmeden önce seyahat izinleri alınıyor. Az önce bahsettiğim gibi turist minibüslerinin konvoylarıyla birlikte güvenli bir şekilde belirli saatlerde seyahat edilebiliyor.

Ben de turist konvoyunda yerimi aldım. 2,5 saat yolculuktan sonra Abu Simbel bölgesine vardım.

Abu Simbel gezilecek yerler

Burada görülecek 2 tapınak var:

II. Ramses Tapınağı

Büyük olan II. Ramses Tapınağı, II. Ramses’e ve onun Kadeş Savaşı’nda Hititliler’e karşı kazandığı iddia edilen zafere adanmış. Tapınağın girişinde II. Ramses’in 20 metre boyunda 4 heykeli bulunuyor. Burası II. Ramses’in M.Ö 13. yüzyılda gücünün zirvesindeyken krallığının tamamına otoritesini göstermek için yapılmış. İç mabedinde 4 tanrının Memphis’in Ptah’ı, Teb’in Amon-Ra’sı, ilahlaşan II. Ramses ve Heliopolis’in güneş tanrısı Ra-Herekhti’nin heykelleri var. Ramses’in ve Amon-Ra’nın heykelleri firavunun doğum ve tahta çıkış tarihleri olan 21 Şubat ve 21 Ekim’de güneşin ilk ışıkları üzerine düşecek şekilde yerleştirilmiş. Memphis Tanrısı Ptah’ın heykeline ise asla güneş vurmuyor. Çünkü o bir yer altı tanrısı. Ebediyete kadar karanlıkta kalması gerekiyor.

Abu Simbel Tapınakları – II. Ramses Tapınağı

Nefertari Tapınağı

II. Ramses Tapınağı’nın yanındaki ikinci tapınak olan Nefertari Tapınağı, II. Ramses’in karısı Nefertari ve doğurganlık tanrıçası Hathor’a adanmış. Tapınağın önündeki 11,5 metrelik 6 heykelden ikisi Nefertari’ye ait.

Abu Simbel Tapınakları – Nefertari Tapınağı

Tapınakların içinde fotoğraf çekimi Kahire Mısır Müzesi’nde olduğu gibi yasak. Ben yine cinlik yapıp iphone’um sessizde ve flaşı kapalıyken fotoğraf çektim. Saklandığım köşede fotoğraf çektiğimi nerden gördüler hiç anlamadım, ama görevli yine tepeme dikilip fotoğrafların hepsini tek tek sildirdi. Neyse ki bunları yine silinenler dosyasından geri getirmem sorun olmadı. Ben kendimi akıllı sanmaya devam ediyordum ama nereden bileyim yaptığım bu cinlik yüzünden Luxor’da yakalanıp polise götürülmekle tehdit edileceğimi? Neredeyse ufak çaplı bir kalp krizi geçireceğimi o zaman söyleseler inanır mıydım?

Abu Simbel Tapınakları

Firavunların güçlerinin azalması ile buranın büyük bir kısmı kuma gömülmüş. 1813’te İsviçreli kâşif Johann Ludwig Burckhardt yerin yeniden bulunduğunu açıklayana kadar da unutulmuş.

Tapınaklar Assuan Yüksek Barajı’nın inşa edilmesi ve Nasır Gölü’nün oluşmasıyla sular altında kalma tehlikesiyle karşılaşmış. Yüksek zeminde her detayı orjinalinin aynısı olan yapay bir sarp kayalık oluşturulmuş ve UNESCO’nun finanse etmesiyle 1964-1968 yılları arasında orijinal yerlerinin 198 km kuzey batısına ve 64 m daha yükseğe taşınmışlar. Her biri 10 ile 40 ton ağırlığında olan ve 16.000 parçaya bölünen taş bloklarının birleştirilmesinden bahsediyoruz. UNESCO çok büyük bir proje gerçekleştirmiş doğrusu. Helal olsun.

Abu Simbel Tapınakları

Taşınmanın yarattığı ilgi ile tapınaklar tam bir yıldız olmuş. The Mummy Returns ve The Spy Who Loved Me gibi filmlerde yer almaları da işte bu yıldız olma durumundan ötürü.

Nasır Gölü

Afrika ile Arktik arasındaki göç yollarının önemli bir dinlenme yeri olan Nasır Gölü sarı gagalı leylek, pembe sırtlı pelikan, balıkçıllar, ibis ve kazlar başta olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Gölde yenilebilir balıklar da var: Nil levreği, tilapi, kedi balığı ve opah.

Abu Simbel

Nasır Gölü Kaynak:Wikipedia (Focusredsea – 360tourist.net – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10575685)

Abu Simbel tapınaklarını gezdikten sonra Nasır Gölü’ne uzun uzun baktım. Yine tarihe bir yolculuk yapmıştım, ama yine gitme vakti gelmişti. Turist konvoyu içinde Assuan’a dönmek üzere yola çıktım.

Keşfetmeniz dileğiyle…