Nepal’in Pokhara şehri; Annapurna Sıradağları’nın karlı zirveleri ve 9 tatlı su gölüyle çevrili bir yerleşim. “Himalaya’nın Mücevheri” kabul edilen Pokhara’da rafting, trekking, kano, yamaç paraşütü gibi pek çok sportif faaliyet yapılıyor. Ayrıca çok sayıdaki yoga ve meditasyon merkezleri de ruhani huzur arayanları kendine çekmeyi başarıyor.

Pokhara

Phewa Gölü

Pokhara’da gezilecek yerler listesi

Pokhara şehri; Phewa, Begnas, Rupa, Dipang, Maidi, Khaste, Neurani, Kamalpokhari, Gunde tatlı su gölleri ve Himalayalar’ın bir dizi zirvesini oluşturan Annapurna Sıradağları’yla çevrili. Sonuç olarak burada Phewa Gölü’nde tekne turu yapabilir, sportif faaliyetler yaparak bedensel zindeliği yakalayabilir, meditasyon / yoga yaparak ruhani huzura erebilirsiniz.

Pokhara

Phewa Gölü kenarında yürüyüş yolu

Nepal’in Pokhara kentinde her gün saat 18:00’de Tanrı Ganga’ya saygı içeren ve ona ibadet edilen Ganga Aarti Törenleri yapılıyor. Başka bir deyişle Tanrı gün boyunca insanlara ışığını sunduğu için insanlar da güneş batarken Tanrı’ya sevgisini ve bağlılığının ışığını Ganga Aarti Töreni ile sunuyor, teşekkür ediyor ve ölenlerin ruhlarının kabulünü istiyor. Bu tören sahilde, adanın tam karşısında, minibüslerin son durağında yapılıyor. Bu özel töreni kaçırmamanızı öneririm.

Ayrıca dünyanın en renkli festivallerinden biri olan Holi Festivali de Pokhara’da çok keyifli kutlanıyor. Eğer Holi Festivali yani Renklerin Festivali döneminde ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, festival Vikram Samvat Takvimi’nin Phalguna ayına denk gelen Purnima akşamında (dolunay günü) başlıyor. Bu da Miladi takvimde mart ayının ortalarına denk geliyor.

Konaklama önerisi mi istediniz? Mesela biz Hotel Barahi, Pokhara’da konakladık. Burası bölgenin en iyi oteli.

Pokhara

Hotel Barahi, Pokhara

Ayrıca 1 gece de Australian Camp – Kande’de Angels Guest House – Tea House’da konakladık.

Australian Camp

Australian Camp – Angels Guest House’da gün doğumunda Annapurna Güney görülüyor

Australian Camp

Arkadaşlarım Seran Ergir MacMillan ve John MacMillan ile Australian Camp – Angels Guest House’da dağ soğuğunda odun sobasıyla ısındık

Herşeyden önce eğer Pokhara şehrine uçakla gidiyorsanız, giderken uçakta sağ tarafta pencere kenarına, dönerken sol tarafta pencere kenarına oturmanızı tavsiye ederim. Böylelikle Himalayalar’ı izleyebilirsiniz.

Pokhara

Uçaktan Himalayalar manzarası

Ayrıca eğer yöreye özel lezzetler denemek isterseniz, mo:mo mantısı (sebzeli/etli, kızartma/haşlama) oldukça lezzetli.

Mo:mo

Mo:mo

Ayrıca etlerin ve sebzelerin sıcak metal bir tabakta sosla pişirildiği sizzler oldukça lezzetli.

Tavuk sizzler

Tavuk sizzler

Pokhara Vadisi Göl Kümesi

Pokhara’nın popülerliği Phewa, Begnas, Rupa, Dipang, Maidi, Khaste, Neurani, Kamalpokhari, Gunde tatlı su göllerinden geliyor. Başka bir deyişle Pokhara Vadisi Göl Kümesi; biyolojik çeşitliliğin, ekosistemin ve yerel geçim kaynağının sürdürülmesinde hayati bir rol oynuyor.

Phewa Gölü’nün doğu kıyısındaki Lakeside veya Baidam yerleşimlerinde gezginler arasında popüler olan oteller, restoranlar, barlar ve hediyelik eşya dükkânları var. Ayrıca Phewa Gölü’nde çeşitli su aktiviteleri yapılıyor ve genellikle göldeki Ajima veya Shakti’ye adanan Taal Barahi Tapınağı ziyaret ediliyor. Benzer şekilde Begnas ve Rupa gölleri de su aktiviteleri için tercih ediliyor.

Pokhara

Phewa Gölü – Taal Barahi Tapınağı

Seti Nehri

Seti Nehri’ni Mahendra Pul, K.I. Singh Pul, Prithvi Chowk Pul gibi noktalardan görüyorsunuz. Ayrıca binlerce yıldır oyduğu derin vadiden aşağı doğru inişine hayran oluyorsunuz.

Davis Şelalesi & Gupteshwor Mahadev Mağarası

Davis Şelalesi ismini Temmuz 1961’de kocasıyla beraber burada yüzerken sürüklenip parçalanan İsviçreli Davis’ten alıyor. Başka bir deyişle yerel olarak Patale Chhango (Cehennem Şelalesi) olarak bilinen Davis Şelalesi’nin kaynağı Phewa Gölü’nden geliyor. Şelale, kayaları oyarak mağaralar ve tüneller oluşturuyor.

Davis Şelalesi

Davis Şelalesi

Şelalenin diğer tarafındaki Gupteshwor Mahadev Mağarası, Davis Şelalesi tarafından oyulan mağaralardan biri.

Pokhara - Gupteshwor Mahadev Mağarası

Pokhara – Gupteshwor Mahadev Mağarası

Mahendra Gupha

Sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Mahendra Gupha Mağaraları’nın Büyük Buzul Çağı’nda oluştuğu sanılıyor. Başka bir deyişle Yarasalar Evi olarak bilinen mağaralar, 1950’li yıllarda genç çobanlar tarafından tesadüfen keşfedildi ve adını Kral Mahendra’dan aldı.

Dünya Barış Pagodası

Dünya Barış Pagodası; barışa ilham vermek, dünya barışı için tüm ırk ve inançlardan insanları birleştirmeye yardımcı olmak için tasarlanan bir anıt. Herşeyden önce II. Dünya Savaşı’ndan sonra çoğu Nipponzan-Myōhōji Budist Tarikatı’nın kurucusu Nichidatsu Fujii tarafından olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde barış anıtları yapıldı. Benzer şeklilde bu da o anıtlardan biri.

Dünya Barış Pagodası

Dünya Barış Pagodası

Dünya Barış Pagodası

Dünya Barış Pagodası

Bir tepenin üzerinde yer alan Dünya Barış Pagodası’nın nefis bir Phewa Gölü ve Annapurna Sıradağları manzarası var.

Dünya Barış Pagodası

Dünya Barış Pagodası’ndan Pokhara manzarası

Bindhya Basini Tapınağı

Bindhya Basini Tapınağı, Eski Pokhara bölgesinde bir tepede yer alıyor. 17. yüzyıla tarihlenen Hindu tapınağı, Pokhara’nın koruyucu tanrıçası Durga’ya adanıyor.

Gurka Müzesi

Gurka Müzesi, Gurkalar hakkında bilgi veren bir müze. Gurkalar yaklaşık 200 yıl İngiliz Koloni Ordusu’na hizmet veren, cesaret, güç ve kararlılıklarıyla ün salan Nepalli askerler.

Annapurna Kelebek Müzesi

Annapurna Kelebek Müzesi, Tribhuvan Ünivesitesi Prithui Narayan Kampüsü içinde küçük bir doğa tarihi müzesi. Nepal’de yaşayan 660 kelebek türü, böcekler, kuşlar hakkında bilgiler veriyor.

Pokhara Bölge Müzesi

Pokhara Bölge Müzesi’nde Nepal’in batısında yaşayan etnik grupların yaşam tarzına yönelik belgeler sergileniyor.

Tibet Mülteci Kampı

Çin 1975 yılında Tibet’i işgal edince binlerce Tibetli ülkesini terk etti. Pokhara şehrinde de 2 Tibet mülteci kampı var. Kampları ziyaret edip Tibetliler’in yaşam koşullarına tanıklık edebilirsiniz.

Uluslararası Dağ Müzesi (International Mountain Museum – IMM)

Uluslararası Dağ Müzesi (International Mountain Museum – IMM); Nepal halkının geleneksel kültürünü, 8.000 metrenin üzerindeki dağları, ünlü dağcıları, dağ insanlarının kültürünü ve yaşam tarzını, bitki örtüsünü ve faunayı tanıtan bir müze. 3 ana sergi salonu var: Büyük Himalayalar Salonu, Şöhret Salonu, Dünya Dağları Salonu.

Uluslararası Dağ Müzesi

Uluslararası Dağ Müzesi

Australian Camp

Eğer Annapurna Sıradağları’nı izleyerek Damphus trekking rotasında keyifli bir yürüyüş yapmak isterseniz, Australian Camp tam size göre. Yukarı doğru yaklaşık 2 saatlik yürüyüşle konaklama yerine ulaşabiliyorsunuz. Gerçi biz yürürken dağlar yüzünü göstermedi ama gün doğumunda nefis bir manzara izleme şansımız oldu.

Australian Camp

Australian Camp yürüyüş başlangıç noktası

Australian Camp

Yürüyüşte eşyalarınızı porter’lar taşıyor

Pokhara

Australian Camp – Angels Guest House’da gün doğumunda Annapurna Güney görülüyor

Pokhara’da Mountain Equipment ve Columbia ürünlerinin hem orijinallerini hem de çakmalarını bulabilirsiniz. Özellikle outdoor faaliyetlerine meraklıysanız, uygun fiyatlı alışveriş yapabilirsiniz.

Pokhara denildiğinde pek çok gezgin için akan sular duruyor. Nepal’in belki de en sakin, en huzurlu yerlerinden biri olan Pokhara, ziyaretçilerini albenisiyle etkilemeyi başarıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…