Hindistan’da bir çok şeyin tanrısı olduğu gibi Ganj Nehri’nin de bir tanrısı var, Ganga. Ganj Nehri kıyısında her akşam güneş batarken Tanrı Ganga’ya saygı içeren ve ona ibadet edilen Ganga Aarti Törenleri yapılıyor. Tanrı gün boyunca insanlara ışığını sunduğu için insanlar da güneş batarken Tanrı’ya sevgisini ve bağlılığının ışığını Ganga Aarti Töreni ile sunuyor, teşekkür ediyor ve ölenlerin ruhlarının kabulünü diliyorlar. Hava şartları ne olursa olsun yüzyıllardır her akşam bu ritüel gerçekleşiyor. Ganga Aarti Törenlerinin en yoğun yapıldığı yer ise ölümün başkenti sayılan Varanasi şehri.

Ganga Aarti Törenleri

Bu ritüel coşkulu bir kalabalık eşliğinde sürüyor. Hindular ilahilere eşlik etmek için ön sıralarda yerini alırken turistler de fotoğraf çekme heyecanıyla renkli ritüele dahil oluyor.

Ganga Aarti Törenleri

Hemen bir öneride bulunayım: Töreni en iyi yerden izlemek için ya Ganj Nehri üzerindeki teknelerde oturun ya da teknelerin ön tarafındaki platformda ayakta durun. Bunun için ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tören esnasında rahiplerin yüzleri nehre dönük oluyor ve en iyi fotoğrafları tekneden ya da platformun hemen önünden çekebilirsiniz. Ben bunu bilmediğim için oturduğum yerden rahiplerin arkadan fotoğrafını çekmek zorunda kaldım.

Ganga Aarti Törenleri

Ganga Aarti Törenleri

Bu törenler Dasaswamedh Ghat’taki Ganga Tapınağı’nda çalınmaya başlanan çanlar ve zillerle başlıyor. Tapınaktaki Ganga heykelinin önünde kısa bir Puja töreni (Hindu dua töreni) yapılıyor.

Ganga Aarti Törenleri

Ganj kenarında kurulmuş olan 7 platformda Pandit denilen Hindu rahipler özel giysiler giymiş bir şekilde asıl tören için hazır durumda bekliyorlar. 5 rahibin olduğu tören 5 elementi temsil ediyor; hava, su, ateş, toprak ve boşluk. Ganga Tapınağı’ndaki Puja bittikten sonra küçük bir Hint müziği grubu ilahiler çalmaya başlıyor. Toplanmış olan halk da hep bir ağızdan ilahilere eşlik ediyor.

Ganga Aarti Törenleri

Platformlardaki Hindu rahipler belirli sembollerle, birbirine uyumlu şekilde Puja duası uyguluyor, Mudra denilen el hareketlerini yapıyor. Bir çan, bir tutam tütsü, bir miktar taze çiçek, buhurdanlık, mumlardan yapılmış meşale, küçük bir kap süt, deniz kabuğu gibi objeler kullanıyorlar. Yanmakta olan meşale Tanrıyı sembolize eden bir nesnenin önünde dairesel olarak hareket ettiriliyor. Meşaleyi yakmak için saflaştırılmış tereyağı ve kafuru yağı kullanılıyor. Her bir obje Mudra hareketleriyle birlikte sırayla kullanılıyor. Bu hareketler 4 ayrı yönde tekrarlanıyor.

Ganga Aarti Törenleri

Tören 1 saat sürüyor. Törenin sonunda meşaleler halkın arasında dolaştırılıyor. Herkes bu meşalenin kutsal ateşine dokunup yüzüne sürmek için yarış ediyor. Ganj Nehri’ne törenle bir miktar süt dökülüyor ve böylece tören bitiyor.

Ganga Aarti Törenleri

Törenden sonra dilek tutup adağınızı küçük yeşil yaprak kaplara yerleştirilen mum ve gül yaprakları eşliğinde Ganj Nehri’ne bırakıyorsunuz. Kabınız suya düşmeden Ganj boyunca yol alırsa dileğiniz gerçekleşmiş sayılıyor.

Kremasyon (ölü yakma törenleri) ve Ganga Aarti törenleri Varanasi’nin en ilgi çekici, en çarpıcı, en etkileyici ritüelleri. Kremasyon sizi diplere düşüren bir törenken Aarti töreninde tütsüler, ilahiler ve renkler eşliğinde kendinizden geçiyor, izleyen diğer insanların coşkusuna katılarak dünyanın en etkileyici töreninin içinde olmaktan sonsuz mutluluk duyuyorsunuz.

Bu renkli ritüel tıpkı diğer Hindu ritüellerinde olduğu gibi insan zihnini manevi uyanış için değişip dönüştürerek Tanrı ile bağlantısını sağlamayı ve kurtuluşa yani mokşaya (moksha) ulaştırmayı amaçlıyor. İnanın sırf bu töreni görmek için bile bir Varanasi, hatta Hindistan turu planlayabilirsiniz.