Dünyanın en renkli ve eğlenceli festivallerinden biri olan Holi Festivali (Holi Fest) yani Renklerin Festivali, baharın gelişini kutlayan, çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeleyen bir Hinduizm renk festivali. Havanın ısınmasının, doğanın uykusundan uyanmasının, bitkilerin tomurcuklanıp çiçeklenmesinin, suların çağlamasının, kuşların ötmesinin müjdecisi olarak kutlanıyor. Holi festivalinin en eğlenceli kısmı ise halkın rengârenk toprak boyaları önce yüzlerine sürüp sonra etrafındakilerin üzerine atıyor olması.

Holi Festivali

Holi Festivali

Holi Festivali’nde oluşan renk cümbüşü, baharla birlikte renklenen doğayı ve yeniden doğuşu temsil ediyor. 2 gün süren festivalin eğlencesi o kadar fazla ki bir kez görenin artık hafızasından silmesi mümkün değil.

Holi Festivali Hangi Ülkelerde Kutlanıyor?

Holi Festivali Hinduizm’e ait bir kutlama olsa da günümüzde tüm din ve kültürlerin yer aldığı uluslararası bir etkinlik statüsüne kavuşmuş. Özellikle Hindistan’da rituelleşen festival Hindistan’ın ulusal kutlaması hâline gelmiş. Ülkenin 28 eyaletinin tümünde kutlanıyor. Ayrıca Nepal ve Sri Lanka’da da kutlamalar düzenleniyor.

Holi Festivali

Holi Festivali Ne Zaman?

Holi Festivali genel olarak şubat ayının sonu ve mart ayının başındaki dolunaya denk geliyor.

Festivalin dolunayla başlayan ilk gününe Holika Dahan ya da Chhoti Holi deniyor. Halk yakılan ateşin başında dua ediyor, kötü ruhlardan arınıyor ve iyiliği kutsayıp yüceltiyor.

Festivalin ikinci gününe Rangwali Holi deniyor. İnsanlar bir araya gelerek birbirlerine gulal adı verilen renkli tozlar fırlatıyor, baharı tüm renkleriyle karşılıyor.

Holi Festivali

Burada atılan renklerin anlamı da var:

❤️: Masumiyet
💚: Canlılık, Enerji
💙: Sakinlik, Ağırbaşlılık
💛: Dindarlık
🧡: Neşe

temsil ediyor.

Holi Festivali

Holi Festivali sırasında kast, sosyal sınıf ve dini ayırımlar tamamen ortadan kalkıyor. Holi Festivali’nin amacı ise hangi kültüre ya da inanca bağlı olduğu fark etmeksizin tüm insanları bir araya getirmek.

Festivale giderken beyaz bir tişört giymenizi öneririm. Boyaların üzerinize atılmasıyla renklenen tişörtünüze her baktığınızda festivalde geçirdiğiniz keyifli anları hatırlayacaksınız. Bir de toz fırlatma etkinliği öncesinde vücudunuza nemlendirici sürmenizin iyi olacağını söyleyim. Bu sayede vücudunuzdaki tozu daha kolay temizleyeceksiniz.

Holi Festivali Efsanesi

Kötülükler kralı Hiranyakashipu bir gün tanrı Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilmiş. Ancak Hiranyakashipu zamanla kibirlenmiş, herkesin sadece kendisine itaat etmesini istemiş.

Oğlu Prablah bu isteğe karşı çıkarak isyan edince Hiranyakashipu oğlunu öldürmeye karar vermiş. Diğer bir tanrı Vişnu ise Prablah’ı hep korumuş, kollamış.

Hiranyakashipu bir gün oğlu Prablah’ı kızkardeşi Holika’nın kucağında uyurken yakmaya çalışmış. Yanmaz bir şal giyen Holika şalını biricik kardeşine vermiş. Prablah kurtulmuş ama Holika yanarak orada ölmüş. Tanrı Vişnu da zalim baba Hiranyakashipu’yu öldürerek yerine suikastten kurtulan oğlu Prablah’ı getirmiş.

Holi festivali

İyinin kötüye karşı zaferine atfedilen Holi Festivali’nin adı yardımsever Holika’dan geliyor. Her yıl baharın gelişinde dolunay zamanında kutlanan Holi Festivali’nin ilk gününde Holika’nın kül haline gelişi canlandırılıyor. Holi-hai bağrışlarıyla ikonik bir şeytan figürüne söylenen kötü sözler eşliğinde büyük bir ateş yakılıyor.

Festivalin ikinci gününde insanlar birbirlerine renkli boyalar atıyor. Bu gelenek de tanrılar arasında geçen bir mite dayanıyor. Esmer tenli Krişna teni rengârenk olan arkadaşı Radha’yı kıskanmış. Bunun doğanın bir adaletsizliği olduğunu düşünüp annesi Yashoda’ya dert yanmış. Anne Yashoda, Krişna’yı avutmak için onu seçtiği renklerle boyamış. Zamanla bu eğlenceli oyun yayılmış ve bir festival halini almış.

Holi Festivali

Holi Festivali Turları

Eğer bu renkli festivale organize bir Holi Festivali turu ile katılmak istiyorsanız pek çok acentenin turlarından birini seçebilirsiniz.

Hayatınıza renk katmak için özellikle Hindistan’da yoğun olarak kutlanan bu çoşkulu festivale mutlaka bir gün gitmenizi öneririm. Bu eğlencenin tadına varmak ve bu kültürel deneyimi yaşamak, ömür boyu yüzünüzde bir gülümseme ile noktalanacak.