Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki kenti Hurgada (Hurghada), tertemiz turkuaz rengi sulara sahip bir şehir. Hurgada’da deniz, güneş ve kum tatilini doya doya yaşayabilir, tüplü dalış cenneti olan beldenin çok sayıdaki dalış noktasında su altının güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Dilerseniz Sahra Çölü ve Bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safariler de yapabilirsiniz.

Kahire’nin 600 km güneyinde yer alan Hurgada, Mısır’ın Kızıldeniz eyaletinde bir şehir. 36 km uzunluğunda bir sahil şeridi var. 20. yüzyılın başlarında küçük bir balıkçı köyü olan kent 1980’lerden bu yana Mısır Hükümeti tarafından teşvik edilerek Mısırlı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle büyüdü ve dünyaca cazip bir tatil beldesi haline geldi. Bugün Hurgada golf club, marina, çok sayıda otel, restoran ve bara sahip devasa bir tatil ve yaşam kompleksi.

Hurgada

Hurgada’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Hurgada’ya 2 saat 40 dakika süren direkt uçuşlar bulunuyor.

Hurgada’da gezilecek yerler listesi

Eğer dalış yapmayı seviyorsanız, Hurgada mutlaka gitmeniz gereken bir destinasyon. Çünkü Kızıldeniz dalış noktaları kesinlikle dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor. Ben de hayattaki amaçlarımı düşünüp bunlardan birinin Kızıldeniz’de tüplü dalış yapmak olduğuna karar verdiğimde hedefimi belirlemiştim: Önce bir dalış kulubünde dalış eğitimlerimi alacak, yeterince dalış tecrübem olduğunda da Mısır’da Kızıldeniz’e gidecektim. Bu isteğimi kısa süre içinde gerçeğe dönüştürdüm ve 3 yıldız CMAS dalgıç olduktan sonra bir bayram tatilinde Hurgada’da dalış yapmaya gittim.

Hurgada dalış

Aslan balığı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Hurgada çöl kenarında bir şehir. Ağaç sayısı parmakla sayılacak kadar az. Trafik ise İstanbul’u aratacak kadar rezil. Kırmızı ışıkta kimsenin durduğunu görmedim. Korna sesleri ve keşmekeş kaldığım kısacak zaman içinde başımı ağrıtmaya yetti. Kentte geleneksel Mısır hayatını görebileceğiniz tarihi eski şehir bölgesi El Dahar veya yeni turizm merkezi Sakkala’da zaman geçirebilirsiniz.

Hurgada

El Dahar Çarşı

El Dahar bölgesinde balık pazarı, eski liman ve yerel çarşılar var. Ben papirüslerimi bu çarşıdan aldım. Bölgede ayrıca Kıpti Katedrali, Hurgada Al Mina Camii ve Hurgada Akvaryumu’nu gezebilirsiniz. Sakkala bölgesi ise kentin yeni yüzü. 5 yıldızlı resort oteller ve gece hayatının kalbi burada atıyor. Marina da bu bölgede yer alıyor. Günü birlik dalış ve şnorkel turları buradan kalkıyor.

Hurgada

Al Mina Camii

Sand City Hurghada

Sand City Hurghada bir açık hava kum müzesi. Burada sergilenen eserler sadece kum ve su ile yapılmış.

Sand City 2 farklı kavramdan oluşuyor; Tarihi Sanat, efsaneleri, ünlü askeri liderleri ve karakterleri, dünyayı değiştiren aşkları, Tanrıları temsil eden 22 heykel ve 6 kabartmadan oluşuyor. Harikalar Diyarı Sanatı; Walt Disney animasyon karakterlerinin 20 heykel ve 11 kabartmasından oluşuyor.

Hurgada’ya geldiğimde 1 günümü Luksor (Luxor)’u görmeye ayırmaya niyetliydim. Ne yazık ki Luksor’a gidecek tur otobüslerinin o gün otele uğramayacağı tuttu. Sabahın köründe kalkıp beklediğim otobüsler beni hüsrana uğratınca kendimi yine renkli sulara attım. O günlerde bilmesem de Luksor hayalim yıllar sonra zaten gerçeğe dönüşecekti.

Hurgada gezimde hatıramda kalan diğer bir konu da erkeklerin benim gibi sarışın kadınlara olan özel ilgisi oldu. Herkes fotoğraf çektirmek istedi, sürekli iltifatlar yağdırdılar. Anne babamın bahsi geçtiğinde, Senin annen baban mı var, oysa ben seni melek sanıyordum, diyenler bile oldu. Eeee bu kadar ilgi ve alakaya egom okşanmadı dersem yalan olur.

Kızıldeniz’e defalarca gitsem bıkmam, su altına asla doyamam. Su üstünde kurak, su altında bir cennet olan bu şehir bana kapılarını hep açacak gibi görünüyor.