İşte pek çok kişinin adını bile duymadığı bir yer: Makao (Portekizce: Macau) ya da resmî adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehir devleti. Çin’in Guangdong eyaletinde, Güney Çin Denizi kıyısındaki İnci Nehri Deltası’nın batısında yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), Makao ve komşusu Hong Kong’u tek ülke iki sistem ilkesiyle yönetiyor.

Cotai Strip - The Parisian Macao

Cotai Strip – The Parisian Macao

Cotai Strip - The Parisian Macao

Cotai Strip – The Parisian Macao

Burası Çin’e bağlı özel idare bölgesi. Ancak içişlerinde özerk sayılıyor. Başka bir deyişle kendi yasaları, para birimi, yerel yasama meclisi ve toplumun çeşitli kesimlerinden seçilen delegelerinin oluşturduğu seçim komitesi var.

Eski bir Portekiz sömürgesi olan şehirde Çin ve Portekiz etkisi hissediyorsunuz. Bu nedenle Makao Tarihi Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca buranın tanınırlığının bir nedeni daha var: Çin’de kumar oynamak yasak ama Makao’da kumar oynamak yasal. Gelirinin yaklaşık % 80’ini kumar ve şans oyunlarından elde eden Makao, “Asya’nın Las Vegas’ı” unvanına sahip. Başka bir deyişle, kumardan elde ettiği turizm geliri öyle yüksek ki burası Las Vegas’ı bile solluyor.

Cotai Strip

Cotai Strip

Makao Tarihi

Tarihine bakarsak, burası Ming Hanedanlığı tarafından 1553 yılında Portekiz’e liman olarak kiralanmış. Ondan sonra Portekiz 1887’de Makao’yu resmî olarak koloni ilan etmiş.

Cotai Strip

Cotai Strip

Deng Xiaoping, Çin’i dışa açma politikasıyla bilinen bir lider. 1984’te Makao’nun Çin’e devri için Portekiz’le 4 kez müzakere yürüttü. Sonuç olarak müzakereler neticesinde 1987’de ÇHC ve Portekiz, Makao’nun Çin toprağı olduğunu kabul eden ortak deklerasyona imza attı. Başka bir deyişle bu deklerasyona göre ÇHC, Makao’yu tek ülke iki sistem ile yönetmeyi ve bölgeye yüksek otonomi hakları sağlamayı kabul etti. Ondan sonra Makao 20 Aralık 1999’da Çin’e resmen devredildi. Yani Çin hükümeti, Makao’yu Hong Kong’dan sonra ikinci Özel İdari Bölgesi olarak devraldı.

Cotai Strip

Cotai Strip

Makao nerede? Makao’ya nasıl gidilir?

Makao’ya Türkiye’den direkt uçuş yok. Bu nedenle Makao’ya aktarmalı uçuşlarla geliyorsunu. Hong Kong’a direkt uçuşla gidip sonra otobüs veya feribotla Makao’ya gidebilirsiniz. Hong Kong’dan Makao’ya gidiş için 2 alternatif var. 1 saat süren feribotlarla veya Makau-Hong Kong-Cuhay Köprüsü üzerinden 40 dakika süren kara yoluyla ulaşılıyor.

Makau-Hong Kong-Cuhay Köprüsü

Makau-Hong Kong-Cuhay Köprüsü

Burada enteresan bir durum var. Eğer uçuşunuz Hong Kong üzerindense, Hong Kong’da gümrükten çıkmıyorsunuz. Makao’ya giden feribot veya HZM otobüs biletinizi alıyorsunuz. Bagaj fişinizi otobüs/feribot şirketine veriyorsunuz. Otobüs/feribot şirketi bagajınızı otobüse/feribota bineceğiniz SkyPier Terminal’e gönderiyor. Trenle SkyPier Terminal’e gelip bagajınızı alıyorsunuz Otobüs/trenle Makao’ya gidiyor, gümrük işlemlerinizi de Makao’da tamamlıyorsunuz. Sonuç olarak, okurken karışık gibi zannedebilirsiniz ama tıkır tıkır işleyen harika ve oldukça kolay bir sistemleri var.

Makao harita

Makao harita Kaynak:Wikipedia (By © Sémhur / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8983402)

Cotai Strip

Cotai Strip

Cotai Strip

Cotai Strip

Makao’ya vize almak gerekiyor mu?

Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf. Her şeyden önce, eğer buradan Çin Halk Cumhuriyeti’ne (ÇHC) gitmeyi düşünüyorsanız, gelmeden önce Çin’in ilgili dış temsilciliğinden vize almanız gerekiyor. Çünkü Hong Kong ve Makao’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değil. (Burada sadece bir istisna var. 53 ülkenin vatandaşları Pearl Nehri Deltası bölgesindeki 9 şehirde (Guangzhou, Shenzhen, Zhuhai, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Jiangmen, Zhaoqing, Huizhou) 144 saatten az kalacaksa vize almadan Çin ana karasına gidebiliyor. Ancak bu ülkeler arasında ne yazık ki Türkiye yok.)

Guan Yin Heykeli

Guan Yin Heykeli

Makao gezilecek yerler

Makao 3 bölümden oluşuyor ve hepsi köprülerle birbirine bağlanıyor: Makao Yarımadası, Taipa Adası, Coloane Adası. Coloane ve Taipa arasındaki Cotai Strip (kısaca Cotai) üzerinde Makao’nun en büyük kumarhaneleri, otelleri, kulüpleri ve AVM’leri bulunuyor.

Makao - Cotai Strip

Cotai Strip

Buranın günümüzdeki bilinirliği kumar turizminden kaynaklanıyor. Makao’da 1960’larda Lisboa adıyla ilk batı tarzı kumarhanenin açıldı. Çin’e katılmasının ardından kumar tutkunu Çinliler’in akınına uğramaya başladı. Ardından Las Vegas’taki Sands, Wynn ve MGM gibi ünlü kumarhane işletmecileri Makao’ya çok daha büyük şubelerini açtılar. Integrated resort denilen entegre tesis otellerinin içinde AVM, kumarhane ve toplantı salonu var. Makao’da günümüzde 40’ın üzerinde kumarhane var. Bu kumarhanelere gelen turistlerin % 90’ını Çinliler oluşturuyor.

Makao - Lisboa

Lisboa

Her şeyden önce Makao’yu sadece kumarhanelerden ibaret sananlar büyük bir yanılgı içindeler. Şehir yüzyıllar boyunca Portekiz hâkimiyetinde kaldı ama günümüzde hem Portekiz hem Çin etkisini yansıtmayı başarıyor. Makao Tarihi Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Northern Macao Flower Carnival

Northern Macao Flower Carnival

Waterfront Duet Leisure Area - PIGPI

Waterfront Duet Leisure Area – PIGPI

Sonuç olarak, Makao denizle çevrili olduğundan görmenin en iyi alternatiflerinden biri de cruise turuna katılmak. Yarım saat süren gezilerde burayı denizden keşfetme şansını yakalıyorsunuz.

Makao cruise turu

Makao cruise turu

Aziz Paul Harabeleri

St. Paul Harabeleri, bir Katolik kilisesinin kalıntıları. 1602-1640 yılları arasında Cizvitler tarafından yapılan kilisenin taş cephelerinde Cizvit resimlerini taşıyan oymalar görülüyor. Kilise bir yangında kül olmuş ama ön cephesi sapasağlam kalmış.

Makao - Aziz Paul Harabeleri

Aziz Paul Harabeleri

Travessa da Paixão

Travessa da Paixão, oldukça popüler bir cadde. Popülerliği de isminden kaynaklanıyor bunun nedeni Portekizce Paixão kelimesi tutku ve aşk anlamına geliyor. Aslında bu kelime ilk kullanıldığında Katolikler’in Tanrı’ya olan tutkusu için kullanılmış ama sonra Aşk Yolu hâline gelmiş. Cadde, bazı dizi ve film çekimleri için de kullanılıyor.

Makao - Travessa da Paixão

Travessa da Paixão

Senato Meydanı

Senato Meydanı labirente benzer sokakları birbirine bağlıyor. Burası mağazalar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan yapılar, restoranlarla dolu hareketli bir meydan.

Makao - Senato Meydanı

Senato Meydanı

Makao Kulesi

223 metre yükseklikteki Makao Kulesi’nin gözlem noktasından şehrin 360 derecelik panoramik manzarasını izleyebiliyor, cam zemin üzerinde Walk in the Sky deneyimini yaşayabiliyorsunuz.

Makao Kulesi

Makao Kulesi

Seac Pai Van Parkı

20 dönümlük bir alana yayılan Seac Pai Van Parkı; pandalara, çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Fortaleza do Monte

17. yüzyıla tarihlenen ve Mount Hill’in üzerinde yer alan Fortaleza do Monte, 8.000 m²’lik bir alanı kaplıyor. Kale duvarlarında toplar ve gözetleme kuleleri dikkat çekiyor.

A-Ma Tapınağı

Makao ismini A-Ma Tapınağı’ndan almış. Nasıl mı?

A-Ma Tapınağı

A-Ma Tapınağı

Yerlilerin inanışına göre Çin Deniz Tanrıçası Mazu (A-Ma), şehrin limanını kutsamış ve korumuş. Buradaki en eski tapınaklardan biri olan A-Ma Tapınağı da Çin Deniz Tanrıçası Mazu’yu onurlandırmak üzere yapılmış. Portekizli kâşifler buraya ilk geldiğinde şehrin ismini sormuş ancak yerel halk kâşiflerin tapınağın ismini sorduklarını zannedip Ma Kok demiş. Portekizliler de bunun üzerinde şehre önce Amaquão demiş. Sonra bu isim Portekizce’de Amacão, Macão, Macau olarak evrilmiş.

A-Ma Tapınağı

A-Ma Tapınağı

A-Ma Tapınağı

A-Ma Tapınağı

Lotus Meydanı

Altın Lotus Meydanı (Lotus Meydanı), ortasında bulunan tam açmış büyük bronz Lotus Çiçeği heykeliyle dikkat çekiyor.

Makao - Lotus Meydanı

Lotus Meydanı

Grand Prix Müzesi

Bir motor yarışları müzesi olan Grand Prix Müzesi, keyifli bir müze.

Rotunda de Carlos da Maia

Santo António Bölgesi’ndeki Rotunda de Carlos da Maia (Üç Lamba); Portekiz arnavut kaldırımıyla kaplı bir bölge. Burası oldukça popüler bir eğlence alanı.

Iao Hon Market

Alışveriş yapmak için Iao Hon Market iyi bir tercih.

Iao Hon Market

Burası da Iao Hon Market’ten bir fotoğraf

Lao Hon Market yakınındaki evler

Market yakınındaki evler

Arraial na Ervanários

Makao’nun yeni kültürel bölgesi Arraial na Ervanários’de interaktif deneyim yaşanıyor. Barok mimarisiyle ilgi çeken bölgeyi ücretsiz geziyorsunuz.

St. Dominik Kilisesi

16. yüzyıla tarihlenen Barok tarzı St. Dominik Kilisesi, şehrin tarihi yapıları arasında önemli.

Guia Tepesi

Şehrin en yüksek noktası Guia Tepesi’nde bulunuyor.  Burada 17. yüzyıla tarihlenen bir sömürge askeri kalesi, bir şapel ve yaklaşık 91 metre yüksekliğinde bir deniz feneri var.

Coloane

Cheoc Van ve Hac Sa plajlarına giden sahil şeridiyle çevrili olan Coloane, hoş bir bölge. Portekiz sömürge döneminden kalan binalara ev sahipliği yapıyor. St. Francis Xavier Kilisesi, Portekiz ve Makao restoranlarıyla dolu olan meydanı, Parque Eanes bahçesi en ünlü yerler arasında yer alıyor.

Coloane

Coloane

Coloane

Coloane

St. Francis Xavier Kilisesi

St. Francis Xavier Kilisesi

Makao kendine has bir havası olan, beğenimi kazanmayı başaran bir yer. Temalı otellerinde bir bakıyorsunuz Venedik’teki gondolları seyrediyorsunuz, bir bakıyorsunuz Paris’te bir kafeye ışınlanmışsınız. Bunun gibi bir ortamı dünyada bulabileceğiniz iki yer var, o da Las Vegas ve Makao.

Waterfront Duet Leisure Area

Waterfront Duet Leisure Area

Oteller demişken, konakladığım MGM Cotai olağanüstü bir üst sınıf otel. Oda, hizmet, restoran kalitesiyle tahminimden çok fazla beğendiğim MGM Cotai ve kardeşi MGM Macau, Makao turu aklıma geldiğinde mutlulukla hatırlayacağım oteller olacak.

MGM Macau

MGM Macau

Makao mutfağı söz konusu olduğunda da Çin, Portekiz kültürleriyle harmanlanan, oldukça lezzetli bir mutfaktan bahsedebilirim. Burada çok sayıda üst sınıf restoranların da olduğu dikkate alınırsa, Makao’da midenizin bayram edeceğine emin olabilirsiniz.

Makao mutfağı

Makao mutfağı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) tek ülke iki sistem ilkesiyle yönettiği Makao ve Hong Kong keyifle gezebileceğiniz yerler.

Keşfetmeniz dileğiyle…