Hong Kong ya da resmî adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehir devleti. Güney Çin Denizi kıyısındaki İnci Nehri Deltası’nın doğusunda yer alıyor. Herşeyden önce en önemli özelliği, komşusu Makao ile tek ülke iki sistem ilkesiyle Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) tarafından yönetiliyor olması. Başka bir deyişle Hong Kong ve komşusu Makao, Çin’e bağlı özel idare bölgesi ve içişlerinde özerk sayılıyor. Sonuç olarak kendi yasaları, para birimi, yerel yasama meclisi, toplumun çeşitli kesimlerinden seçilen delegelerinin oluşturduğu seçim komitesi var.

Hong Kong harita

Hong Kong harita Kaynak:Wikipedia (By TUBS – This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16493661)

Hong Kong’a vize almak gerekiyor mu?

Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf. Ancak eğer buradan Çin Halk Cumhuriyeti’ne (ÇHC) gitmeyi düşünüyorsanız, gelmeden önce Çin’in ilgili dış temsilciliğinden vize almanız gerekiyor. Çünkü Hong Kong ve Makao’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değil. (Ancak burada sadece bir istisna var: 53 ülkenin vatandaşları Pearl Nehri Deltası bölgesindeki 9 şehirde (Guangzhou, Shenzhen, Zhuhai, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Jiangmen, Zhaoqing, Huizhou) 144 saatten az kalacaksa vize almadan Çin ana karasına gidebiliyor. Ancak ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye yok.)

Hong Kong gezilecek yerler

Şehrin merkezi Hong Kong Adası’nda bulunuyor.

Gelin, Hong Kong gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Hong Kong

Hong Kong

Victoria Zirvesi

Şehrin en can alıcı yerlerinden biri olan Victoria Zirvesi, 554 metre yüksekliğe sahip. Ancak burayla ilgili ilk uyarım, hem serin hem de sisli olabileceğini göz önüne alarak hazırlıklı gitmeniz olacaktır.

Zirveye tramvay (Peak Tram), otobüs veya taksiyle çıkabiliyorsunuz. Zirveye ulaştığınızda restoranların, mağazaların, eğlence alanlarının bulunduğu Peak Tower’ı ve şehrin manzarasını izleyebileceğiniz Sky Terrace 428’ü görüyorsunuz. Ayrıca Madame Tussauds Hong Kong, Madness 3D Adventure, Peak Tram Historical Gallery’yi ziyaret edebiliyorsunuz.

Madame Tussauds Müzesi

Victoria Zirvesi’nde bulunan Madame Tussauds Müzesi, pek çok ünlünün balmumu heykeline ev sahipliği yapıyor.

Tsim Sha Tsui

Tsim Sha Tsui, Kowloon’da yer alan bir alışveriş ve gece hayatı bölgesi. Herşeyden önce buranın popüler yerleri arasında neon ışıklarla kaplı Nathan Road, lüks AVM’lerin olduğu Canton Road, Hong Kong’un gökdelen manzaralarının izlenebileceği Victoria Limanı’ndaki Tsim Sha Tsui Kordonu var. Ayrıca buraya geldiğinizde her gün saat 20:00’de Victoria Limanı’nda gerçekleştirilen 10 dakikalık Symphony of Lights ışık gösterisini izlemeyi unutmayın!

Victoria Limanı

Victoria Limanı

Avenue of Stars

Burada Bruce Lee heykelini, ünlü yıldızlarının el izlerini görüyorsunuz.

Bruce Lee heykeli

Bruce Lee heykeli

Nathan Road

Kowloon bölgesinin en yoğun ana caddelerinden biri olan Nathan Road neon ışıklarını görebileceğiniz kalabalık bir bölge. Ayrıca burayı New York City’nin Times Meydanı’na benzetebiliriz.

Kowloon Park

Tsim Sha Tsui’nin kalbinde yer alan Kowloon Park, yaklaşık 13 hektarlık alanı kaplayan Çin stilinde bir park. İngiliz ordusuna bağlı bir alayın kullandığı kışlanın yerine yapılmış.

Hong Kong Sanat Müzesi

Sanat Müzesi’nde geleneksel Çin sanatı ve modern sanat eserleri sergileniyor.

Uzay Müzesi

Uzay Müzesi’nin 2 tematik sergi salonu var: Hall of the Cosmos ve Hall of Space Exploration. Benzer şekilde bu salonlarda kalıcı koleksiyonlar var.

Ladies Market (Tung Choi Caddesi)

Sadece kadınlara özel ürünlerin satıldığı Ladies Market, Temple Street ve çevresinde kuruluyor.

Hong Kong Park

Park; şehrin karmaşasından kaçıp soluklanabileceğiniz, göl kenarında keyifli vakit geçirebileceğiniz bir park.

Hollywood Road

Antikacılar Caddesi denen Hollywood Road, Sheung Wan bölgesinde yer alıyor. Başka bir deyişle burası antikacılara, restoranlara, kafelere ev sahipliği yapıyor. Buraya Central Mid-levels Escalator’ı kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca caddenin paralelindeki Upper Lascar Row (Cat Street) da görülmeye değer.

Man Mo Tapınağı

Tapınak; Sheung Wan bölgesinde, Hollywood Road üzerinde yer alıyor. Edebiyat Tanrısı Man ve Savaş Tanrısı Mo’ya adanmış.

Causeway Bay

Eğer hedefiniz alışveriş yapmaksa, gitmeniz gereken yer Causeway Bay olmalı. Mesela Fashion Walk üzerinde Droog, Liger, Shine, KniQ gibi mağazalar var.

SOHO

Burası sanat galerileri, antikacılar, restoranlar, barlarla dolu bir bölge. Staunton Street ve Elgin Street civarını kapsıyor.

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Tapınağı

Kısaca Wong Tai Sin Tapınağı denen Sik Sik Yuen Wong Tai Sin Tapınağı, Çin mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. Burası Feng Shui’ye uygun olarak düzenlendi. Ayrıca tapınakta ücretsiz verilen şan çubukları ve 10 HKD karşılığında geleceğinizi tahmin eden falcılar var.

Temple Street Gece Pazarı

Herşeyden önce, alışveriş meraklıyısım diyorsanız, Temple Street Gece Pazarı’na alışveriş yapmayacaksanız bile uğramanızı öneririm.

Lan Kwai Fong

Burası yerli iş insanı Allan Zeman’ın California isimli restoranı açmasından sonra ünlendi. Ayrıca restoranları ve eğlence hayatıyla dünya çapında popüler bir yer oldu. Cadılar Bayramı, Noel, Yeni Yıl kutlamaları dâhil olmak üzere tüm festivaller burada kutlanıyor.

Lantau Adası

Lantau Adası, Hong Kong ana karasından çok daha farklı bir yer. Bu nedenle Büyük Buddha heykeli, Ngong Ping 360, Po Lin Manastırı, Ngong Ping Meydanı, Bilgelik Yolu beğeninizi kazanıyor.

Ngong Ping 360

Ngong Ping 360; yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda bir teleferik. Başka bir deyişle, bu teleferikle Tung Chung-Ngong Ping Köyü arasında 25 dakikalık yolculuk yapıyorsunuz.

Lantau Adası - Ngong Ping 360

Lantau Adası – Ngong Ping 360

Tian Tan Buddha (Büyük Buddha)

Big Buddha, buranın en etkileyici yerleri arasında yer alıyor. Bu nedenle 34 metre yüksekliğindeki heykele ulaşmak için yaklaşık 200 basamak çıkmakta zorlanmıyorsunuz.

Hong Kong - Tian Tan Buddha (Büyük Buddha)

Tian Tan Buddha (Büyük Buddha)

Po Lin Manastırı

1924 yılına tarihlenen Po Lin Manastırı’na zaman içinde yeni yapılar eklenmiş. Burası Hong Kong’da Budistler’in kullanımına açılan en büyük dini yapı.

Tai O

Tanka halkının yoğunlukta yaşadığı Tai O, Lantau Adası’nın en etnik ve geleneksel yeri.

Ten Thousand Buddhas Monastery

On Bin Buda Manastırı, yaklaşık 500 Buddha heykeline ev sahipliği yapıyor.

Hong Kong Tarih Müzesi

Tarih Müzesi’nin 12 galerisinde sanat eserleri ve tarihi eserler var.

Ocean Park

1977 yılında açılan Ocean Park, buranın en popüler tema parklarından biri. Parkın Rıhtımlar (Waterfronts) ve Zirve (Summit) isimli iki ana bölümü var. Ayrıca parkın içinde otel ve restoranlar da var.

Hong Kong - Ocean Park

Ocean Park

Hong Kong Disneyland

2005 yılında açılan Hong Kong Disneyland, büyük bir tema parkı. Parkın 7 bölümü var. Her ne kadar orijinali Amerikan olan bir tema parkının küçük bir versiyonu olsa da Disney burayı tasarlarken bir Feng Shui ustasından danışmanlık almış. Sonuç olarak şans getirdiğine inanılan 8 sayısını parkın her bölümüne yerleştirmiş.

Hong Kong Disneyland

Hong Kong Disneyland

Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) tek ülke iki sistem ilkesiyle yönettiği Hong Kong ve Makao keyifle gezebileceğiniz yerler.

Keşfetmeniz dileğiyle…