Kadayıf denildiği zaman akıllara gelen tatlısı herkes için değişebilir: Kimi bol fıstıklı kadayıf tatlısı hayal ederken kimisi muhallebili kadayıf tatlısını aklından geçirir. Kimi ise cevizli iç harcı ile her lokmada lezzet patlaması yaşatan kadayıf dolmasını düşünür. Hepsinin ortak özelliği ise nar gibi kızarmış tel kadayıfların iştah açan görüntüsüdür. Her damak zevki için bir kadayıf tatlısı olsa da çoğu insanın aklına ilk gelen o tarifi paylaşacağız. İnce tel kadayıfların kıtırlığı, özenle hazırlanan şerbet ile üst seviyeye taşınan lezzeti ile kadayıf tatlısı tarifi sizlerle.

Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kadayıf tatlısı tarifi 2 aşamalıdır. İlk adım şerbet hazırlama, ikinci adım tatlının tepsiye yerleştirilip, pişirilmesidir. Çok popüler olan ve oldukça leziz görünümüyle akıllarda yer eden kadayıf tatlısının yapılışının zor olduğu düşünülse de püf noktalarına dikkat edildiği takdirde bu tatlı oldukça kolay yapılabilir.

Yapılışı:

Tatlının şerbeti soğuması için önceden hazırlanır. Su ve toz şeker bir tencerede karıştırılır ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynayan şerbet ocaktan alınır, limon suyu eklenir ve soğumaya bırakılır. Geniş bir kapta eritilmiş tereyağı ve ince tel kadayıflar güzelce karıştırılır. Kadayıfların yarısı uygun boyutta bir tepsiye ya da borcama sıkıştırılarak koyulur. Sıkıştırılan kadayıfların üzerine iri çekilmiş ceviz içi dökülür. Kadayıfların kalan yarısı da cevizlerin üzerine yerleştirilip güzelce sıkıştırılır. Kadayıf önceden 180 derecede ısıtılmış fırında alt kısma yakın olarak ayarlanan ızgara telinin üzerine koyulur ve yaklaşık 45 dakika pişirilir. Her fırında pişirme süreci farklı olabileceğinden ara ara kontrol edilen kadayıf tatlısı, nar gibi kızardığında fırından çıkarılır. Fırından çıkan kadayıfın ilk sıcaklığı gittikten hemen sonra üzerine soğumuş şerbet yavaşça dökülür. Tatlının şerbeti çekmesi için birkaç saat beklenmesi gerekir. Şerbeti yeterince çekmeyen tatlının iç kısmı kuru kalır. Tatlı şerbetini güzelce çekip soğuduktan sonra dilimlenir ve üzeri süslenerek servis edilir.

Malzemeler

Kadayıf tatlısının en önemli malzemesi şüphesiz ince tel kadayıftır. İnce tel kadayıf ne kadar taze olursa tatlı da o kadar lezzetli olur. Tarifin tüm malzemeleri tatlı, şerbet ve süsleme odaklı detaylandırılabilir.

Kadayıf tatlısı için:

· 500 gram ince tel kadayıf
· 200 gram eritilmiş tereyağı
· 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi

Şerbeti için:

· 800 gram toz şeker
· 600 ml su
· Birkaç damla limon suyu

Süslemesi için:

· 1 tatlı kaşığı toz Antep fıstığı

Püf Noktaları

Kıtır kıtırlığı ile dikkatleri üzerine çeken, her lokmaya eşit dağılan şerbeti ile gönüllerde taht kuran kadayıf tatlısını yapmanın bazı püf noktaları var. Tatlının kıtırlığı eritilmiş tereyağı ile ince tel kadayıfların güzelce karıştırılmasından kaynaklanır. Daha hafif bir tatlı için daha az tereyağı kullanmak nar gibi kızarmış, tatlının her lokmada çıtırdayarak kulaklara da hitap eden lezzet şöleninden vazgeçmek anlamına gelir. Kıtırlık için bir diğer önemli püf noktası ise tatlının sıcak, şerbetin ise soğuk olması gerekliliğidir. Tatlıya sıcak şerbet döküldüğü zaman tatlı hamurlaşır ve hayalleri süsleyen kıtırlık kaybolur.

Kadayıf Tatlısı Yanında Ne İyi Gider?

Kadayıf tatlısının yanında içecek olarak çay en favori seçimlerden biridir. Sıcak günlerde ise buz gibi gazlı içecekler bu tatlıya eşlik etmesi için tercih edilebilir. Farklı servis önerisi arayışında olanlar kadayıf tatlısını yanında bir top dondurma ya da bir kaşık kaymak ile servis edebilir.

Kadayıf Tatlısı Kaç Kalori?

Özellikle bayram dönemlerinde her ziyaret bir tatlı servisi anlamına gelirken kadayıf tatlısının kalorisi sıkça sorulur. Diyet bozduran lezzetler arasında yer alan kadayıf tatlısının kalorisinin net hesaplanması zordur. Tatlının şerbet yoğunluğu, içinde kullanılan ceviz miktarı, süsleme ve servis için kullanılan ek lezzetler kalorisinin değişmesine neden olur. Ortalama bir hesaplama ile 100 gramlık kadayıf tatlısının yaklaşık 300 kalori olduğu söylenebilir.