Mardin, dinlerin ve dillerin hoşgörü ile buluştuğu, eşsiz güzellikte bir kentimiz. Ancak burayı özel yapan sadece bununla da sınırlı değil. Türk, Arap, Süryani yemeklerinin harmanlandığı Mardin mutfağı, parmak yedirten lezzetlerle dolu. Bu yazımda ise Mardin’de nerede yemek yenir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

İpek Yolu üzerinde bulunan Mardin’de İpek Yolu’nun bölgeye kazandırdığı baharatlar, Mardin mutfağı lezzetinin temelini oluşturuyor. En çok kullanılan baharatların başında da tarçın, kişniş, mahlep, zencefil, yenibahar ve kakule geliyor. Yörede yetişen yabani salatalık, ıbzor, çemen, oğulotu, meyan kökü, gözdaşı, ebegümeci, yeşil nohut, gıbzara ve kenger kökü de yemeklerde kullanılıyor.

Mardin’de nerede yemek yenir?

Bu yazımda Mardin mutfağı lezzetlerini tadabileceğiniz en özel mekânları sıraladım.

Kebapçı Rıdo

Kentin en ünlü kebapçılarından biri olan restoranda Mardin kebabını tatmanızı öneririm.

Mardin’de nerede yemek yenir – Kebapçı Rıdo

Kebapçı Yusuf Usta

Mardin‘in en bilinen restoranlarından biri olan Kebapçı Yusuf Usta’da fıstıklı cevizli kebap denemenizi öneririm.

Kebapçı Yusuf Usta

Cerciş Murat Konağı

İşte, İyi ki Mardin’e geldim, dedirtecek bir restoran. Yemeklerin lezzetini mi anlatayım, yemek sırasında geleneksel gösteri reyhani eğlencesini mi, bilemedim. Tebbuli, tebbel, muammara, kiremfum, megbus gibi yörenin egzotik mezeleri ile başlayan sunum, kaburga dolması ile devam ediyor. Eğlence, gösteri ise olağanüstü. Şu kadarını söyleyeyim: Sırf Cerciş Murat Konağı’nda bir akşam yemeği yemek için bile Mardin’e gelebilirsiniz!

Cerciş Murat Konağı

Bağdadi

Alkollü, lüks bir restoran.

Ebrar

Alkolsüz, yöresel bir restoran.

Seyr-i Merdin

Yöresel lezzetleri, Ulu Cami ve Mezopotamya Ovası manzarasında tadabilirsiniz.

Mardin’de nerede yemek yenir – Mırra

Chef’in Mardin Mutfağı

Yöresel lezzetleri, Ulu Cami ve Mezopotamya Ovası manzarasında tadabilirsiniz.

Chef’in Mardin Mutfağı’nda eşsiz bir manzara var

Kültür Cafe

Çok şirin bir sokak olan Kültür Sokak’taki kafede değişik kahvelerin tadına bakabilirsiniz. Ben burada içtiğim dibek kahvesini çok sevdim.

Mardin mutfağı

Mardin’de nerede yemek yenir – Kültür Cafe

Marangozlar Kahvesi

Marangozlar Çarşısı’nda bulunan kafe, otantik dekoru ve eşsiz manzarasıyla size Mardin’de olduğunuzu hissettirecek bir mekân.

Marangozlar Kahvesi’nde güzel bir ekip

Şahmeran

Yeni Mardin’de yöresel bir restoran.

Cihan Et Lokantası

Midyat’ta bir yöresel restoran. Denediğim aşçı tabağındaki etlerin lezzetini anlatamam!

Cihan Et Lokantası’nda aşçı tabağı

Kafro’s Pizzeria

Buralara gelmişken bir pizzacıda pizza yemek kulağınıza nasıl geliyor bilemem ama burası sizin bildiğiniz pizzacılardan değil. Midyat’ın Kafro (Elbeğendi) Köyü, 1995-2003 yılları arasında boşaltılmış ama o dönem ve öncesinde yurtdışına gidenler artık geri dönüp yepyeni bir hayat kurmuşlar. Sadece 10-15 villadan ve ağırlıklı olarak yazın burada yaşayanlardan oluşan köyün simgesi de bir pizzacı yani Kafro’s Pizzeria. Turabdin pizza, kenger gibi yöreye has pizzaları denemek istiyorsanız, ustası çok uzun seneler İsviçre’de yaşamış, sahibi çok uzun seneler Almanya’da yaşamış olan bu pizzacıya bir uğrayın. Pişman olmayacaksınız.

Mardin insanıyla, tarihi dokusuyla ve de mutfağıyla güzel ülkemin en özel kentlerinden biri. Görmek için de, lezzetlerini tatmak için de defalarca giderim Mardin’e…