Adıyaman tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisi. Burası M.Ö 40.000 yılına kadar uzanan tarihi ve bu tarihin ardında bıraktığı eserlerle öne çıkıyor. Adıyaman’ı en çok da gün doğumu ve gün batımı ile ünü nam salmış olan Nemrut Dağı ile tanıyoruz.

Sözü çok uzatmadan hemen bahsi Kommagene Krallığı’na getireyim ve birlikte Nemrut Dağı’na uzanalım. Antik dünyanın küçük ancak güçlü ülkesi Kommagene, baba tarafı Pers Kralları’ndan Krallar Kralı olarak anılan Darius ile anne tarafı Makedonya Hükümdarı Büyük İskender ile akraba olan bir prensin oğlu Mithradates Kallinikos tarafından M.Ö 109 yılında bağımsız bir krallık olarak kurulmuş. Mithradates Kallinikos farklı topluluklardan meydana gelen ve ayrı inanç ve kültürlere sahip Kommageneliler arasındaki birliği sağlamak konusunda büyük başarı sağlamış. Mithradates Kallinikos tanrılarla olan bağını kuvvetlendireceği ve böylece ulusunu barış içerisinde yaşatacağı inancıyla ülkesinin çeşitli yerlerinde tapınaklar yaptırmış. Krallık altın çağını, M.Ö 1. yüzyılda ülkesinin sınırlarını en geniş hâline ulaştıran Kral I. Antiochos döneminde yaşamış.

Adıyaman gezilecek yerler

Adıyaman gezilecek yerler listesinin en başında elbette ki Nemrut Dağı var ama Nemrut ötesinde de harika yerler görüyorsunuz.

Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)

Kahta’yı geçip bizi bekleyen minibüslerle Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)’ne giderken muhteşem manzaralar bize eşlik etti. Doğaya uyumsuz binaların olmamasını ve tahminimin çok üzerinde cömert ve etkileyici bulduğum doğasını hayranlıkla izledim.

Adıyaman

Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılan anıt mezar, sütun üzerindeki kartaldan dolayı Karakuş Tümülüsü olarak anılıyor. Doğu, batı, güney yönlerinde 4’er sütun varken doğuda 2, batı ve güneyde 1’er sütun kalmış. Doğu sütununun üzerinde aslan ve kartal heykel kalıntıları, batıda sütunun üzerinde tokalaşma steli, yerde de aslan heykel parçası bulunan Karakuş Tümülüsü, Milli Park’a dahil edilmiş.

Adıyaman – Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)

Cendere Köprüsü

Nemrut Dağı’na gitmeden önce Cendere Köprüsü’ne gittik. Cendere Köprüsü, Kahta Çayı üzerinde bulunuyor. Depreme karşı korunması için köprünün sütunlarına esneklik payı verilmiş.

Cendere Köprüsü

Adıyaman – Cendere Köprüsü

Arsemia

Buradan Kommagene’lerin atası Arsemez tarafından eski Kahta kalesininin karşısında kurulan krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olan Arsemia’yı gördük.

Arsemia

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos, M.Ö 62 yılında Nemrut Dağı’nın 2.150 metre yükseklikteki en yüksek noktasına kendisi için bir anıt mezar (tümülüs) yaptırmış. Varlığı bilinmekle beraber, kralın mezarı henüz keşfedilememiş.

Adıyaman - Nemrut

Nemrut Dağı

I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek üzere yaptırdığı mezarın bulunduğu bölge, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntıları arasında sayılıyor.

Adıyaman - Nemrut

Adıyaman – Nemrut Dağı

Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmış. Doğu terası kutsal merkez sayılıyor. Bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunuyor. İyi korunmuş durumda olan 8-10 metre yükseklikteki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmış. Roma İmparatorluğu’na bakan batı terasında Roma mitolojisi tanrıları Jüpiter, Merkür ve Mars heykelleri, Pers İmparatorluğu’na bakan doğu terasında Pers tanrılarının heykelleri var. Antiochos bu heykellerle Kommagene Krallığı’nın hem doğu hem de batı medeniyetlerini yansıttığını vurgulamış.

Adıyaman - Nemrut

Nemrut Dağı

Dünyanın 8. harikası sayılan Nemrut, kabartmaları, yazıtları, 10 metreyi bulan heykelleri ve muhteşem gün doğumu ve gün batımıyla ülkemin belki de en görülmesi gereken yerlerinden birisi. Büyük İskender’in din, dil, ırk farklılığını kaldırma hayalini yansıtan Nemrut, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Adıyaman - Nemrut

Nemrut Dağı

Adıyaman

Nemrut Dağı

Atatürk Baraj Gölü

Hafızalardan silinemeyecek masalsı Atatürk Baraj Gölü manzarasını izleyerek Nemrut’tan indik ve otelimizde konakladık. Sabah Bozova üzerinden Atatürk Baraj Gölü’ne gidip seyir terasından Türkiye’nin 1’inci, Dünya’nın dolgu gövde büyüklüğünde 5’inci barajını izledik.

Adıyaman – Atatürk Baraj Gölü

Artık veda vakti gelmişti. Nemrut sana yeni gün doğumlarında ve gün batımlarında geleceğim, diyerek el salladım. Şimdi ise Diyarbakır zamanıydı…