Mardin dinlerin ve dillerin hoşgörü ile buluştuğu, eşsiz güzellikte bir kentimiz. Ancak burayı özel yapan sadece bununla da sınırlı değil. Türk, Arap, Süryani yemeklerinin harmanlandığı Mardin mutfağı parmak yedirten lezzetlerle dolu. Bu yazımda Mardin mutfağı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Mardin mutfağı

İpek Yolu üzerinde bulunan Mardin’de İpek Yolu’nun bölgeye kazandırdığı baharatlar Mardin mutfağı lezzetinin temelini oluşturuyor. En çok kullanılan baharatların başında da tarçın, kişniş, mahlep, zencefil, yenibahar ve kakule geliyor. Yörede yetişen yabani salatalık, ıbzor, çemen, oğulotu, meyan kökü, gözdaşı, ebegümeci, yeşil nohut, gıbzara ve kenger kökü de yemeklere giriyor.

Süryani şarabı

Süryani şarapları Mezopotamya bağcılığı ile doğmuş. Şarap yapımında kullanılan Vitis Vinifera asmalarının 7.000 yıl öncesine ait kalıntıları Mezopotamya’nın kuzeyinde bulunan Tur abdin bölgesinde bulunmuş. Şarapların oldukça güçlü bir aroması var.

Mardin mutfağı – Süryani şarabı

Kaburga dolması

Et ve iç pilavın muhteşem bir buluşması olan kaburga dolması yörenin en çok bilinen yemeklerinden. Lezzetinde tabii ki kullanılan baharatların yöreye özel olmasının payı var.

Kaburga dolması

Alluciye

Yeşil ekşi erikle kemikli kuzu etinden yapılan alluciye maydanozla süslenerek servis ediliyor.

İrok

Kızartma içli köfte.

İkbebek

Haşlama içli köfte.

Mardin kebabı

Mardin kebabı büyük bıçak (zırh) kıymasından yapılıyor. Zırh denen büyük bıçaklar kullanılarak etin elle kıyma haline getirilmesi ile hazırlanıyor. Acısız kebaba % 20 civarında kuyruk yağı dışında başka katkı maddesi konmuyor, acılıya pul biber ve maydanoz ekleniyor.

Mardin mutfağı

Mardin mutfağı – Mardin kebabı

Sembüsek

Her ne kadar kapalı lahmacun gibi gözükse de fırında kapalı olarak pişirilen sembüsek damakta biraz farklı bir tat bırakıyor.

Mardin mutfağı

Sembüsek

Mardin çöreği Küliçe

Mevlüt çöreği veya hayat çöreği de denilen küliçe genelde cenaze sonrası veya düğün gibi özel günlerde yapılıp dağıtılıyor.

Süryani çöreği

Mahlep, rezene, çörekotu, tarçın, yenibahar, ceviz, hurma ve badem ile yapılan Süryani çöreği, Deyrulzafaran Manastırı’nda ambalajlı olarak satılıyor.

Süryani çöreği

Harire tatlısı

Un ve pekmezli, puding gibi kasede sunulan bir tatlı.

Zingil

Lokmaya benzeyen bir tatlı. Servis sırasında üzerine kaymak konuyor.

Mırra

Mırra Arap coğrafyasına özgü, bir kaç kez demlenerek hazırlanan özel bir acı kahve. Evet, bizim Türk kahvemize göre baya acı, ama insanın gözlerini de faltaşı gibi açıyor. Aman içerken dikkat edin! Geleneğe göre iki içimde bitirmeniz gereken mırra fincanını asla yere bırakmamanız gerekiyor!

Mırra, Arap coğrafyasına özgü, bir kaç kez demlenerek hazırlanan çok acı kahve

Kuruyemiş

Tarihi çarşıda çeşitli baharatlarlarla tatlandırılan kuruyemişlerin mutlaka tadına bakın.

Kuruyemiş

Baharatlı badem şekeri

Bu şekerlere rengini yörede yetişen lahor ağacından elde edilen kök boya veriyor. Tarçın, kakule gibi baharatlarla tatlandırılan badem şekerleri, halk arasında hayalet şeker olarak anılıyor.

Baharatlı badem şekeri

Bu saydığım lezzetleri tatmak için Mardin’de nerede ne yenir yazımdan faydalanabilirsiniz.

Mardin insanıyla, tarihi dokusuyla ve de mutfağıyla güzel ülkemin en özel kentlerinden birisi. Görmek için de lezzetlerini tatmak için de defalarca giderim Mardin’e.