Ukrayna son yıllarda Avrupalı ve Türk seyahat severlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir ülke. Benim gözümde en güzel şehri olan Lviv’in en beğendiğim yanı ise konsept kafe ve restoranları. Lviv’de dünyanın hiç bir yerinde görmediğim mazoşist bardan tutun da çikolata yapımına tanık olabileceğiz çikolata fabrikasına kadar pek çok ilginç yer var. Gelin Lviv’de nerede yemek yenir, Lviv konsept kafeler & restoranlar nelerdir birlikte göz atalım.

Lviv’de nerede yemek yenir?

Lviv hızlı gece hayatıyla, özellikle de erkeklerin tercih ettiği gece kulüpleriyle ünlü bir kent. Gün boyunca yürüdüğümüz için gecelere pilimiz kalmayan şehirde biraz kendimizin deneyimlediği, biraz da gidenlerden öğrendiğimiz yerleri sizler için listeledim:

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Rebernia

1-1,5 saat arasında sıra beklemeyi göze alırsanız Rebernia’da müthiş bir lezzetle tanışacaksınız. Biz en çok bu restoranı beğendik. Üstelik fiyatlar çok da hesaplı.

Lviv konsept kafeler

Rebernia

Garsonlar masaya kağıt serdikten sonra tabak, çatal, bıçak resmi çiziyorlar çünkü gerçeklerini getirmiyorlar. Yani her şeyi elle yiyorsunuz. Zaten et o kadar lezzetli ki elle eti yerken yanında tatlı niyetine parmaklarınızı da yiyorsunuz.

Rebernia

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – First Grill Restaurant of Meat and Justice

Nusr-et ayarında et yemeği yemek için First Grill Restaurant of Meat and Justice’i denemenizi öneriyorum.

Lviv konsept kafeler

First Grill Restaurant of Meat and Justice

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Kryivka

Alışılmışın dışında bir restoran mı arıyorsunuz? O zaman Kryivka tam size göre. Zamanında partizanların buluştuğu gizli yere gizli bir kapıdan giriyorsunuz. Giriyorsunuz dediğime bakmayın, önce kapıyı çalıyorsunuz. Kapıyı çaldığınızda elinde tüfekli bir asker açıyor. Size parolayı soruyor. Bilmiyorsanız içeri almıyor. Parola Slava Ukraine yani Yaşasın Ukrayna. Siz bu parolayı söyledikten sonra askerin cevabı, Heroyem Slava, yani Kahramanlarımız Yaşasın, oluyor.

Kryivka

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Coffee Manufacture

Hotin Savaşı sırasında esir düşen Ukraynalı bir asker Osmanlı askerlerinden kahve yapmayı öğrenmiş. Asker serbest kaldıktan sonra da kahve kültürünü ülkeye yaymış. Manufactura’nın ilk katında kahve yapımını görüyorsunuz. Bodrum katına inmek isterseniz başınıza baret takarak madene gidiyorsunuz. Burada ateş şovu ile kahve yapımına tanık oluyorsunuz.

Lviv konsept kafeler

Coffee Manufacture

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Atlas Cafe

Önünde ahşap bir at bulunan Atlas Cafe Orta Çağ’ı yaşatan ilginç iç mekânı ve kahvesi ile Rynok Meydanı’ndaki güzel kafelerden biri.

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Beer Theatre

Beer Theatre bazı politikacıların (Merkel ve Obama gibi) adıyla üretilen biraları tadabileceğiniz bir mekân.

Lviv konsept kafeler

Beer Theatre

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – St. Masoch Cafe

St. Masoch Cafe’nin önündeki bronz heykel Kürklü Venüs romanının yazarı ve mazoşizmin babası olarak bilinen Leopold Von Sacher-Masoch’nin heykeli. Yazarın geçmişte geldiği kafenin içi ve kahveleri çok güzel. Yalnız gözlerimle gördüm, garsonlar dileyen müşterilere kırbaçlayarak hizmet ediyorlar!

Lviv konsept kafeler

St. Masoch Cafe

Lviv Konsept Kafeler & Restoranlar – Drunk Cherry

Drunk Cherry’de içinde iri kiraz taneleri olan ev yapımı kiraz likörü servis ediliyor.

Lviv konsept kafeler

Drunk Cherry

Rafinad People Club

Özel şovları olan Rafinad Club hem striptiz kulüp hem de gece kulübü olarak çalışıyor.

Club Split

Club Split pol dansçılarını izleyebileceğiniz bir kulüp.

The White Rabbit

The White Rabbit striptiz kulübü, lounge ve nargileci.

Özellikle gece kulüpleriyle erkekleri kendine çeken kenti, kadın olarak da etkileyici bulmamak imkânsız. Ne de olsa şehirler sadece gece kulüplerinden ibaret değil. Burası eşine az rastlanacak konsept mekânlarıyla çok özel bir şehir ama onun hakkında sadece bu mekânlarıyla karar vermek bile bence büyük haksızlık olur. Lviv’in benim gözümde Ukrayna’nın en güzel şehri olmasının sebebi; geçmişin gölgesinde çalışan tramvayı, her köşe başında çalan sokak çalgıcıları, tarihi binaları ve buram buram aldığım sanat kokusudur.