Ukrayna, Doğu Avrupa’da tarihi, doğal güzellikleri ve mimari yapısı ile dikkatleri üzerine toplayan bir ülke. Son yıllarda Avrupalı ve Türk seyahat severlerin sıklıkla ziyaret ettiği Ukrayna’da nüfusun % 70’i şehirlerde yaşıyor. Ana dil Ukraynaca olsa da halkın büyük çoğunluğu Rusça biliyor ve konuşuyor.

Ukrayna harita Kaynak:Wikipedia (Rob984 – Location European nation states.svg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34770911)

Ukrayna toprakları Slavlara kadar İskitler, Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar, Altınordu Devleti, Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altında kalmış. Yakın tarihi incelersek ülkenin 1941-1942 yıllarında Nazi Almanya’sı orduları tarafından işgal edildiğini, SSCB ordularının karşı saldırıları ile kurtulduğunu görüyoruz.

1945 yılında Galiçya, Volhinya ve yeni topraklarla sınırları genişleyen ülke 1954 yılında Kırım’a bağlanmış. 1991 yılında ise SSCB’den ayrılarak bağımsızlık kazanmış. Yani henüz çok yeni kurulan bir ülkeden bahsediyoruz.

Coğrafi konumu gereği karasal bir iklime sahip olan Ukrayna kuşları soğuk, yazları sıcak oluyor. Seyahat için en uygun aylar ise haziran, temmuz ve ağustos ayları. Nisan ve mayıs ayları serin olmakla birlikte ülkeye seyahat edilebilecek aylar arasında sayılabilir. Biz mayıs ayında 30 °C’yi gören şanslılardanız.

Kiev

Ukrayna’ya vize almak gerekiyor mu?

Ukrayna ve Türkiye vatandaşları artık pasaportsuz yeni çipli kimlik kartlarıyla iki ülke topraklarına giriş, çıkış ve transit geçiş yapabiliyor, 180 gün içinde toplamda 90 güne kadar vizesiz kalabiliyorlar. Ancak Ukrayna’ya pasaportsuz gidenlerin ülkeye girişte daha çok sorgulandığını duydum. Bu nedenle ben pasaportla seyahat ettim.

Ukrayna’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Zaporizhzhia’ya, İzmir, İstanbul, Ankara, Bodrum’dan Kiev’e, Antalya’dan Lviv’e 2 saat süren direkt uçuşlar var. Ayrıca aktarmalı seferler bulunuyor.

Ukrayna’nın para birimi Grivna (UAD). EUR, USD kuru ülkemizde uçmuş olmasına rağmen UAD’nin değeri hâlâ bizim paramıza göre düşük. O nedenle Avrupa’nın pek çok ülkesine nazaran Ukrayna’yı oldukça hesaplı gezebilirsiniz.

Ukrayna

Kiev

Ukrayna’da taksiler ülkemize nazaran oldukça ucuz. Opera sudan ucuz. Kısacası Ukrayna’da keyifli bir tatilin ücreti oldukça hesaplı.

Gelelim benim Ukrayna macerama: Hiç aklımda yokken sürpriz bir şekilde kendimi Ukrayna yollarında buldum. Nasıl mı?

Sevgili gezgin arkadaşım Sema (Geziyorum öyleyse varım) ailece gelecekleri seyahatte eşinin işi nedeniyle onlara katılamayacağını, becerebilirsem eşinin biletinde isim değişikliği yaptırmamı ve kızı Çakıl ve onunla birlikte bu geziye katılmamı istedi. Normal şartlarda havayolu şirketlerinin asla böyle birşeyi yapmayacağını biliyordum ama yine de şansımı denedim. Sonuç ne oldu dersiniz? Ukrayna Havayolları sağolsun olmayacak şeyi oldurdu ve yanacak bilet benim adıma düzenlendi. Biz 3 gezgin böylelikle birlikte yollara dökülmüş olduk. Uçağımız da bizi ilk olarak Kiev’e ulaştırdı. Hemen bir not düşeyim: Ukrayna Havayolları ile uçuyorsanız mutlaka online check-in yapın. Aksi takdirde kontuarda check in yaptırırsanız ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Ukrayna

Kiev

UEFA Şampiyonlar Ligi Final maçı geldiğimiz dönemde Kiev’de oynandığı için otel fiyatları uçmuş, biz de rotayı öncelikle Lviv’e çevirelim demiştik. Havalimanında danışmaya gidip otobüs terminalinden Lviv’e gideceğimizi söyledik. Biz söyledik söylemesine ama danışmadaki kişi bizi anlamadı. Çünkü İngilizce bilmiyordu. Etrafta dolanıp çaresizce derdimizi anlatmaya çalışırken şansımız yaver gitti ve Türkçe bilen birine rastladık. Bize taksi çağırdı ve şehir merkezindeki otobüs terminaline gittik. Aslında Uber kullanmak her zaman için daha iyi bir alternatifmiş. Bunu da ilerleyen günlerde öğrendik.

Ülkeyle ilk tanıştığımız bu anda kendimizi adeta zamanda 50-100 sene geriye ışınlanmış hissetmiştik. Bizim Murat 124 benzeri arabalar, Lada Samaralar trafiği doldurmuştu. Sanki birden bire bizim çağımıza veda etmiştik ve tarihin tozlu sayfalarında yerimizi almıştık.

Otobüs terminali olduğunu söyledikleri yerde indiğimizde bizi başka bir mücadele bekliyordu: Terminalin tam yerini bulmak! Oraya sorduk olmadı, buraya sorduk bulamadık. Nihayet tam 1 saat dolandıktan sonra terminale ulaştık.

Ukrayna gezilecek yerler

Peki ya şehirler arası otobüslere ne demeli? 50-100 yıl öncesinden kalma otobüslerle 8 saatlik Kiev-Lviv yolculuğu yapacaktık.

Ukrayna

Şimdi Ukrayna gezilecek yerler listesine bir bakalım:

Kiev

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev (Ukraynaca Kyiv), Dinyeper Nehri’nin (Dnipro) kenarında, ağaçlarla kaplı tepeler üzerinde kurulmuş olan bir şehir. Hemen her yanı parklarla kaplı olan Kiev, bu özelliğinden ötürü Parklar Şehri olarak da tanınıyor.

Kiev

Lviv

Lviv, 2. Dünya Savaşı sırasında fazla tahrip olmamış bir şehir. Bu nedenle şehirdeki tarihi binaların büyük bölümü orijinal. Tarihi dokusunu çok iyi koruduğu için de şehrin tarihi bölgesi, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde. Şehrin en çok sevdiğim yönü ise keşfedilmeyi bekleyen Lviv konsept kafeleri ve restoranları. Lviv’de dünyanın hiç bir yerinde görmediğim mazoşist bardan tutun da çikolata yapımına tanık olabileceğiz çikolata fabrikasına kadar pek çok ilginç yer var.

Ukrayna

Lviv

Odessa

Odessa, ülkenin tatil merkezi olarak tanıyor. 19. yüzyılda Rusya İmparatorluğu’nun dördüncü büyük şehri olan Odessa mimarisinde Rus mimarisinden çok Fransız ve İtalyan mimarisi hâkim.

Ukrayna

Odessa

Ukrayna mutfağı

Ukrayna mutfağı çok lezzetli ve çeşitli. Bunların içinde borsch çorbası (üzerine krema eklenmiş bir pancar çorbası. Yazın soğuk, kışın sıcak olarak içiliyor. Değişik sebzelerle etsiz olarak, ya da domuz veya tavuk etiyle yapılıyor), vareniky (mantı), pelmeni (Rus mantısı), kotleta po-kyivsky (kievsky-şinitzeli andıran ama içinde taze otlar ve sarımsakla harmanlanmış tereyağ saklayan bir lezzet), sirniki (lor peyniri ile yapılan, pancakeleri andıran Rus kahvaltılığı), zavyvantsi (etin içinin doldurulup rulo olarak yapılması ile oluşuyor), deruny (bu mücverimsi yemek patatesten yapılıyor. Yanına da mutlaka sour cream konuyor), pampushky (yuvarlak hamurların içinin tatlı ile doldurulmasıyla oluşuyor. Üzerine pudra şekeri dökülerek de servis edilebilen tatlı geleneksel olarak gül reçeli ile tatlandırılıyor), strudel (elmalı turta) deneyebilirsiniz. Yerel içkileri arasında Horilka (Ukrayna votkası), Medovukha (bal likörü), Uzvar (kurutulmuş meyvelerden yapılan kompostoya benzeyen bir içecek), Kvas (arpa ve çavdardan yapılan bir içecek) var.

Pelmeni

Menüye dikkat!

Ukrayna’da ister lüks, ister salaş bir restorana oturun, çok fazla fiyat farkı olmadığını göreceksiniz. Yani nerede yemek yerseniz yiyin, Acaba kazıklanacak mıyım? tarzından bir endişe yaşamayacaksınız. Ülkemizdeki ortalama bir restoranın yarı ya da 3’te 1 fiyatına Ukrayna’da ziyafet çekebilirsiniz. Ancak dikkat! Ukrayna’da bazı menülerde et/balık/tavuk fiyatları 100 gr üzerinden yazıyor. İngilizce bilmeyen (ya da çok az bilen) garson sizinle doğru dürüst iletişim kuramayıp 300-400 gr’lık et siparişi yazabiliyor. Siz siz olun sipariş verirken kaç gr et yiyeceğinizi net bir şekilde söyleyin. Ücretini de ona göre hesaplayın ki sonra fatura geldiğinde şaşkınlık yaşamayın.

Ukrayna çok güzel ve keşfedilmeyi hak eden bir ülke. Keşfetmeniz dileğiyle…