Ürdün ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesi. Ülkenin resmi dini İslam, resmi dili ise Arapça. Ancak buranın bahsi geçtiğinde gözünüzde klasik bir Arap ülkesi canlandırmayın. Çünkü Ürdün Orta Doğu’nun geneli ile karşılaştırıldığında göreceli olarak modern bir ülke. Ne de olsa burada dünyanın yeni 7 harikasından birisi olan Petra, çöl kumlarına bakarken meditasyon yapabileceğiniz Wadi Rum ve 25 km uzunluğundaki Kızıldeniz sahilinin derin maviliklerine dalabileceğiniz Akabe var.

Ürdün harita Kaynak:Wikipedia (By OCHA, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32295936)

Bu topraklarda yerleşim çok eskilere dayanıyor. Dünyanın en eski yerleşimleri M.Ö 8000 yılında Ain Ghazal, Al-Beidha ve Jericho şehirlerinde kurulmuş.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılan bölge, 400 yıl  Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmış.

Orta Doğu’nun kurtarılmış bölgelerinden biri olarak görülen Ürdün, bölgedeki çatışmalardan ve güç mücadelesinden büyük ölçüde uzak kalmayı başarıyor. Ülke Mısır’la birlikte İsrail ile barış yapan az sayıdaki Arap ülkelerinden birisi.

Burası Orta Doğu’da petrol üretemeyen az sayıdaki ülkeler arasında. Ekonomisi hizmet sektörüne, turizme ve yabancı yardıma dayanıyor.

Ürdün

Petra

Ürdün’e nasıl gidilir?

İstanbul’dan Amman’a 2 saat 10 dakika, İstanbul’dan Aqaba’ya 2 saat 45 dakika süren direkt uçuşlar bulunuyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar var.

Ürdün’e vize almak gerekiyor mu?

T.C. diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri karşılıklı olarak yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 6 ay içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaf.

Ürdün gezilecek yerler

Ürdün gezilecek yerler deyince tabii ki akla ilk olarak dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Petra ve çöl kumlarının arasında Bedevi çadırlarında kalabileceğiniz Wadi Rum geliyor.

Wadi Rum

İşte benim gözümde Ürdün’deki en eşsiz yer! Wadi Rum (Ay Vadisi) %80’i çöl olan Ürdün’ün en güzel çöl bölgesi. Kayalık dağların milyonlarca yılda rüzgar erozyonuna uğramasıyla oluşan Wadi Rum, ülkenin en yüksek noktası olan Jebel Ram’ı da 1.700 metrelerde içinde barındırıyor.

Ürdün

Wadi Rum

Wadi Rum, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ile yapılan savaşta T.W. Lawrence ve Sherif Hussein’in izledikleri güzergâh üzerinde bulunuyor. Lawrence of Arabia filmi burada çekilmiş.

Ürdün

Ürdün – Wadi Rum

Dünyada kaç yer sizi Mars’a gelmiş gibi hissettirebilir? Belki sadece Wadi Rum! Nerede olduğunuzu unuttuğunuz anlarda güneşin doğuşunu veya batışını izleyebilir, safariye çıkabilir, Bedevi kamplarında konaklayabilir ve pembemsi çölün güzelliğinde meditasyon yapabilirsiniz.

Petra

Göçebe asıllı Nebatilerin, Romalıların, Bizanslıların, Müslümanların ve Haçlıların miraslarıyla dolu olan Petra, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan bir antik kent. Dünyanın yeni 7 harikasından birisi olan Petra, Ürdün’ün hiç şüphesiz ki en önemli turistik cazibesi.

Petra yolu

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Nebati şehri Petra, ulaşılması neredeyse imkânsız olan bir noktada, Wadi Musa Kanyonu’nun duvarlarının oyulmasıyla inşa edilmiş. Kervanları soyan korsan kabileler olan Nebatiler burayı kurup bir lojistik merkez ve başkent olarak kullanmışlar. Kuzey Arabistan’ın Semitik kabileleri tarafından M.Ö 800 yıllarında kullanılmaya başlanan kent, en parlak dönemini Romalılar’ın yerleştiği 2. yüzyılda yaşamış.

Ürdün

Ürdün – Petra

7. yüzyılda Müslüman döneminin başlamasıyla birlikte kent, gözden uzak ve kendi halinde bir yaşam sürmeye başlamış. Olumlu anlamda kademeli olarak yerleşim ve gelişim olmasına rağmen sevkiyatların kervanlarla yapılmasıyla birlikte şehrin önemi giderek azalmaya başlamış. 1812 yılında İsviçreli İbrahim bin Abdullah (asıl adı Johann Ludwig) tarafından keşfedilene kadar da varlığı sadece Bedeviler tarafından biliniyormuş.

Ürdün

Petra

Amman

Ürdün Haşimi Krallığı’nın başkenti, en büyük şehri ve Amman eyaletinin merkezi Amman, Doha ve Dubai ile birlikte Arap dünyasının en önemli 3 merkezinden birisi. Ülkede ekonominin, sanatın, eğlencenin kalbi burada atıyor.

Amman

Amman

Lut Gölü (Dead Sea)

Lut Gölü, deniz seviyesinden 420 metre aşağıda olması nedeniyle dünyanın en derin noktası ve 2. en tuzlu suya sahip gölü. Tuz oranı % 30’un üzerinde olan su yüzeyinde hiç batmadan durabiliyorsunuz. Lut Gölü’nün sodyum zengini çamurunun da iyileştirici özelliği var.

Ürdün

Ürdün – Lut Gölü (Dead Sea)

Akabe (Aqaba)

Akabe (Aqaba), Ürdün’ün Kızıldeniz’deki tek liman kenti. Bir iç deniz olan Akabe Körfezi özellikle de zengin su altı canlılığı ile ülkenin ünlü bir cazibe merkezi. Bu sularda 20’den fazla dalış noktası, 500 mercan resifi, 1.200 balık türü ve 1.000 kabuklu deniz canlısı olduğu söyleniyor. Bu özelliğiyle de Akabe özellikle tüplü dalış sporuna gönül verenleri kendisine çekiyor.

Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Orta Doğu genelde hep ilgimi çeken bir coğrafya olmuştur. Ancak Ürdün hele hele Wadi Rum ve Petra görülmesi gereken cevherlerin içinde hep başı çekecek…