Milano, İtalya’nın ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biri. Edebiyat dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. İçinde Leonardo da Vinci’nin son akşam yemeği tablosu sergilenen Santa Maria delle Grazie Bazilikası, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Peki Milano deyince sizin aklınıza ilk olarak alışveriş mi geliyor? Yoksa defileler mi? Aslında İtalya’nın kuzeyinde yer alan şehir için söylenecek pek çok söz mevcut. Sanat, tasarım, ticaret, moda, eğitim, gösteri dünyası merkezi gibi… İtalya’nın diğer şehirleriyle, özellikle de Roma’yla kıyaslandığında çok fazla tarihi değeri olmasa da burası da modanın ve sanayinin başkenti olarak adını duyuruyor.

Piazza della Scala’da Leonardo da Vinci anıtı

Milano gezilecek yerler

Milano yürüyerek gezilebilecek bir şehir. Buraya sırf Santa Maria Delle Grazie Kilisesi’nin yemekhanesinin duvarında asılı olan Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği’ni görmek için gelenler olduğu gibi şehrin merkezindeki Piazza Del Duomo’da (Duomo Meydanı) yer alan Milano Katedrali’ni görmek için gelenler de var.

Via Dante trafiğe kapalı bir cadde. Piazzale Cordusio ve Largo Cairoli’yi birleştiriyor.

Eğer Milano’ya kadar gelmişken Alpler’e uzanan müthiş bir tren deneyimi yaşamak isterseniz, Milano’nun 2 saat kadar uzağındaki Tirano şehrine gidip Bernina Ekspresi’ne binebilirsiniz. Bernina Express; İsviçre’de Alpler’in en güzel manzaralarını göreceğiniz Albula Hattı ve Bernina Hattı üzerinden geçiyor. Albula / Bernina Manzaralarında Rhaetian Demiryolu (RhB), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bernina Ekspresi

Ancak tren bileti bulmak biraz zor çünkü seyahat acenteleri vagonları çok önceden kendi grupları için rezerve ediyorlar. Ben de tren bileti bulamayınca GetYourGuide üzerinden Milano’dan kalkan günü birlik organize turlardan satın aldım. Fiyatı da neredeyse tren bileti + diğer yol masraflarıyla aynı hesaba geldi. Bu turda Milano’dan otobüsle yola çıktık, Como Gölü’nü ve Valtellina Vadisi’ndeki üzüm bağlarını gördük, Tirano’dan St. Moritz’e giden Bernina Ekspresi’ne bindik, sonra otobüsle St Moritz’den aşağıya doğru kıvrılan dramatik Maloja Geçidi’nden geçtik ve Milano’ya geri döndük. Bu yolculukta olağanüstü manzaralar gördüm, unutamayacağım bir gezi oldu.

Bernina Express

Gelelim Milano şehir merkezinde gezilecek yerler listesine…

Duomo di Milano (Milano Katedrali)

Avrupa’nın dördüncü, İtalya’nın ise ikinci en büyük katedrali olan Duomo; şehrin en önemli ve ilk görülmesi gereken yapıtı. Kentin merkezi olan Piazza Del Duomo meydanında yer alıyor. Yapımı 14.-19. yüzyıllar arasında devam eden katedral oldukça etkileyici bir görüntüye sahip.

Duomo di Milano

Duomo di Milano

Kilise, teras, arkeoloji, müze ve vaftiz bölümlerinden oluşan katedralin her bölümüne ayrı giriş ücreti alınıyor. Üzerinde 3.500’den fazla sayıda heykel bulunan Duomo Katedrali’nin en tepesinde bulunan som altından Madonnia heykeli ise defalarca helikopterle çalınmaya çalışılmış ancak bugüne kadar kimse başarılı olamamış.

Milano

Duomo di Milano

Galleria Vittorio Emanuele II

1865-1877 yılları arasında yapılan Galleria Vittorio Emanuele II, İtalya’nın en eski aktif alışveriş merkezi. Duomo Katedrali’nin hemen yanında yer alıyor. Uzun ve kapalı bir caddeyi andıran bir alışveriş merkezi olsa da zamanında Duomo’dan La Scala’ya kolay ulaşım sağlamak için yapılmış. Yıllardır dünyanın en bilinen markalarının mağazaları burada yer alıyor.

Milano

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Alışveriş merkezinin içerisindeki işlemeler, duvarlarındaki heykeller ve görsellerin yanı sıra cam tavanının harika tasarımı oldukça etkileyici.

Galleria Vittorio Emanuele II

Dört yolun kesiştiği yerin tam tepesinde de büyük bir cam kubbe var. Hemen bu kubbenin altında dans eden bir boğa mozaiği bulunuyor. Mozaik etrafında dönen birçok insan görebilirsiniz çünkü insanlar bu mozağin üzerinde 3 tur atarlarsa hayatlarında bereketin artacağına inanıyorlar.

Milano Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro)

Milano’nun 4 bölgesinden meydana gelen Milano Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro); Via della Spiga, Via Manzoni, Via Sant’Andrea, Via Montenapoleone’dan oluşuyor. San Babila Meydanı’na gidip buradan şehirde en pahalı marka butiklerinin sıralandığı birbirini kesen 4 caddeye çıkabilirsiniz. Altın 4’lü denilen ve moda merkezi kabul edilen caddelerde Valentino, Armani, Tom Ford, Chanel gibi lüks markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Napoli

Milano Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro); Via della Spiga, Via Manzoni, Via Sant’Andrea, Via Montenapoleone’dan oluşuyor. Fotoğrafta Via Sant’Andrea ve Via Montenapoleone köşesini görüyorsunuz.

La Scala

La Scala dünyanın en ünlü opera binalarından biri. Dünyaca ünlü sanatçılar burada sahne alıyor. Opera binasının içinde bir de müze bölümü var. Müzede binanın tarihine ait eserler, belgeler, kostümler ve araçlar sergileniyor.

Milano

La Scala

Sforzesco Kalesi

Sforzesco Kalesi, erken Rönesans döneminde hüküm süren Sforza ailesinden Milano Dükü Francesco I. Sforza tarafından 15. yüzyılda bir sur kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Milano – Sforzesco Kalesi

Şato/kale, pek çok müzenin birleşiminden oluşan muazzam bir kompleks. Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi, Resim Galerisi gibi bölümlerde çeşitli sanat koleksiyonları ve eserler sergileniyor. Şehirde kısıtlı zamanınız bile olsa mutlaka ziyaret etmenizi öneririm, burası çok etkileyici bir yer.

Sforzesco Kalesi

Porta Sempione

Roma İmparatorluğu döneminde Porta Sempione’nun olduğu yerde adı Porta Giovia (Jüpiter Kapısı) olan bir sur kapısı varmış. Kapının en dikkat çeken yeri de Arco della Pace (Barış Kemeri) adı verilen bir zafer takıymış.

Milano

Arco della Pace

Brera

Brera; çok sayıda restoranın, moda mağazalarının, Brera Botanik Bahçesi’nin, Brera Sarayı’nın bulunduğu şirin bir sanat bölgesi. Keyifle gezeceğinize eminim.

Palazzo Brera

San Babila

Duomo’nun çok yakınındaki San Babila’da Corso Vittorio Emanuele II, San Babila Bazilikası, Grande Disco, Corso Venezia, San Carlo al Corso gibi yerleri görebilirsiniz.

Milano

Piazza Meda’da Grande Disco

Santa Maria delle Grazie Bazilikası

1497 yılında yapılan Santa Maria delle Grazie Bazilikası, mimarisinden çok içinde barındırdığı eserlerle öne çıkıyor. Santa Maria delle Grazie Bazilikası, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Milano – Santa Maria delle Grazie

Kilisenin içinde Leonardo da Vinci’nin son akşam yemeği tablosu sergileniyor. Ancak kilisenin biletleri online olarak 1-2 ay öncesinden tükeniyor. O nedenle biletinizi mümkün olduğunca erken almanızı öneririm. GetYourGuide üzerinden de bilet alabilirsiniz.

Leonardo da Vinci’nin The Last Supper (Son akşam yemeği) tablosu

Santuario di San Bernardino alle Ossa

Chiesa di San Bernardino alle Ossa, içinde çok sayıda insan kafatası ve kemiği olan bir kilise.

Chiesa di San Bernardino alle Ossa Kaynak:Wikipedia (Di Paolobon140 – Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98690827)

Chiesa di Santa Maria presso San Satiro

Chiesa di Santa Maria presso San Satiro (Aziz Satyrus’un yanındaki Azize Meryem Kilisesi), bir İtalyan Rönesans yapısı. Milano’da ölen Aziz Satyrus anısına M.S 879 yılında yapılmış. 1476-1482 yılları arasında orijinal kilise yıkılmış, yerine bu kilise yapılmış. Kilise, Mimar Donato Bramante’nun sunak kısmının tepesindeki kemere yaptığı derinlik perspektifiyle tanınıyor.

Chiesa di Santa Maria presso San Satiro Kaynak:Wikipedia (By Ludvig14 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123511335)

Colonne di San Lorenzo

San Lorenzo Sütunları (Colonne di San Lorenzo), San Lorenzo Bazilikası’nın önünde bulunan bir grup antik Roma kalıntısı.

Milano

San Lorenzo Sütunları (Colonne di San Lorenzo)

San Lorenzo Bazilikası

Şehrin en eski kiliselerinden biri olan San Lorenzo Maggiore Bazilikası, Navigli bölgesinde yer alıyor. Roma döneminde yapılan kilise, yüzyıllar boyunca birkaç kez yeniden inşa edilmiş.

Milano

San Lorenzo Bazilikası

Porta Ticinese

Porta Ticinese (eski adıyla Porta Cicca), kentin eski şehir kapısı. İlk olarak 16. yüzyılda yapılmış, 19. yüzyılın başlarında yıkılınca yerine yenisi yapılmış.

Milano

Porta Ticinese

Orta Çağ’a tarihlenen Porta Ticinese (Porta Ticinese Medievale), 12. yüzyıldan kalma eski Milano Duvarları’nın kapısı.

Milano

Porta Ticinese Medievale

Navigli

Kanallarının yer aldığı Navigli bölgesi kentin güneybatısında yer alıyor. Duomo’dan yürüyerek yarım saatte buraya gelebiliyorsunuz.

Milano

Navigli

Milano çok tarihi olmasa da kendine has güzelliği olan ve kesinlikle görülmesi gereken bir şehir. Alışveriş yapamadan ayrılmış olsam da benim de beğenimi kazanmayı başardı.

Çok güzel ülkesin ve her köşende ayrı bir sürprizin var İtalya!!! Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakal…