Dalyan benim gözümde Türkiye’nin en özel yerlerinden biri. Bunun bir sebebi de buranın outdoor aktiviteleri ve alternatif turizm (safari, trekking, bisiklet, rafting, kano ve dalış) konusunda çok fazla imkân tanıyor olması. Alternatif turizmi değerlendirdiğimde bir dalgıç olarak benim favorimse tabii ki su sporları arasında en popüleri olan tüplü dalış (scuba diving) yapmak. Dalışları yapmak için de adresim belli: Dalyan Dive Centre. Size bu yazımda caretta carettalar ile yaptığım tüplü dalışlardan ve Dalyan Dive Centre’dan bahsedeceğim.

Dalyan Dive Centre

Tüplü dalış yapıyor musunuz? Yapmasanız da fark etmez. Eğer su altının gizemli dünyasını keşfetmeye hazırsanız deneme dalışı (discover scuba diving) yaparak bu dünyaya adım atabilirsiniz. Peki Dalyan’a gelip Dalyan Dive Center ile su altı dalışı yapmaya ne dersiniz?

Dalyan Dive Centre ile Dalyan dalış deneyimi

Dalyan Dive Centre’ın sahipleri Savaş Yıldırım ve Tolga Ersoy sizi dalış kulüpleriyle daldırmak ve CMAS, PADI, SSI sertifikalarından birini alabileceğiniz eğitimleri vermek için bekliyorlar. Dalyan Dive Centre her yaştan insana, dalgıçlara ve dalmayanlara hizmet sunan bir dalış merkezi. Fotoğraflar da zaten bunun ispatı değil mi?

Dalyan Dive Centre

Ben ve kardeşim bu dalış merkeziyle unutamayacağımız dalışlar yaptık. 8 yaşındaki yeğenim Yasemin’im de bizimle birlikte teknede çok eğlenceli günler geçirdi. Dalışlardan önce annesinin ve teyzesinin yanından ayrılmayan ufaklık acaba geleceğin dalgıçlarından mı olacak? Ne dersiniz, sizce çizdiği dalgıçlardan birisi kendisi mi?

Dalyan Dive Centre

Bu arada teknede her türlü malzeme var. Ancak kendi malzemenizle dalmak istiyorsanız, dalış ihtiyaç listesini belirleyip yola eksiksiz malzeme ile çıkmanızı öneririm. Çünkü konforunuz ne kadar iyi olursa, o kadar rahat ve güvenli dalışlar yaparsınız.

Tecrübeli/tecrübesiz/hatta daha önce hiç dalmamış bir dalgıç adayı da olsanız, Dalyan size uygun dalış noktaları sunan bir belde. Burası Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor. Peki ister misiniz, buradaki dalış noktalarını birlikte inceleyelim?

Dalyan Dive Centre ile dalış

Dalyan dalış noktaları

Dalyan’da dalışa giderken Kral Mezarları’nın önünden geçen bir kanal yolculuğu yapacaksınız. Belirlenen dalış noktasına ulaştığınızda önce eğitmenlerinizden dalış noktası hakkında briefing (bilgilendirme) alacak, ardından ekipmanlarınızı kuşanıp kendinizi sulara bırakacaksınız. Gerisiyse uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya olacak.

Dalyan Dive Center ile ilk dalışınızı tamamladıktan sonra kaptanın hazırladığı öğlen yemeği sizi bekliyor olacak. Yemeğin ardından diğer dalgıçlarla sosyalleşecek, dilerseniz de güneşlenirken hafiften kestireceksiniz. İkinci dalışınızı da yaptıktan sonra dönüşe geçecek ve yine kanal üzerinden Dalyan merkeze geleceksiniz.

Dalış şüphesiz ki çok zahmetli. Zaman zaman soğuk veya dalgalı havada sizi zorlayacak ama suyun altına indiğinizde de size herşeyi unutturacak bir spor. O nedenle birlikte daldığınız ekibe güvenebilmeniz ve de onlarla vakit geçirirken eğlenebilmeniz çok önemli. Ben bu konuda Dalyan Dive Centre tecrübesine kefilim. Emniyetli ve eğlenceli dalışlarınızı şimdiden garanti ediyorum.

Dalyan Dive Centre ekibi

Şimdi gelin, Dalyan’ın en güzel dalış noktalarını inceleyelim…

Acemi Koyu

İlk dalışını yapacaklar için çok uygun bir nokta.

Dalyan dalış – Dalyan Dive Centre

Vatoz Koyu

Her seviyeden dalıcıya hizmet eden yerde vatozlarla birlikte yüzebilirsiniz.

Batık (Kurt)

Yanındaki resifi görmeyip 1997 yılında batan motor bot dalgıçlar tarafından ziyaret ediliyor.

Dalyan dalış – Dalyan Dive Centre

Ekincik Mağara

Evet, mağara fikri başlangıçta ürkütücü gelebilir ama bu mağaranın giriş-çıkışı çok rahat. Üstelik girdikten sonra regülatörünüzü (hava kaynağını) çıkarıp biraz soluklanabilirsiniz.

Delik Ada

İztuzu Plajı’nın karşısındaki adada caretta carettalarla birlikte dalış yapabilirsiniz. Ben yaptım ve unutamayacağım dalışlarıma böylelikle bir tane ilave etmiş oldum.

Dalyan dalış - Dalyan Dive Centre

Dalyan Dive Centre – Dalyan dalışlarında caretta caretta görme ihtimaliniz çok yüksek

Bozburun

8 metreden başlayıp 60 metreye inen bu duvar daha çok tecrübeli dalıcılara uygun. Burada dalarken derin maviliklerde asılı kalmak insanı bambaşka bir dünyaya götürüyor. Dalyan’da en beğendiğim dalış noktasının burası olduğunu söyleyebilirim.

Yılardır tüplü dalış yapmama rağmen nedense Dalyan’da hiç dalmamıştım. Oysa ki Bozburun’da duvarda dalmak, altındaki derinliğin sonunu görmeden maviliklerde asılı kalmak yaşadığım en özgür hislerin arasında yerini aldı. Hele bir de carettalarla dalmak yok mu, işte onu anlatmaya kelimeler yetmez. Sarılasım, bırakmayasım geldi ama hayvanlara acıdım. İşte o yüzden isterim ki bu güzellikleri sizler de tadın, kendi gözlerinizle kendi dünyanızda yeni pencereler açın…

Dalyan dalış - Dalyan Dive Centre

Derin maviliklerde buluşmak üzere…