Bursa’ya ara ara giderim. Memleketim İzmir’den sonra kısa süreli yaşadığım Bursa bir şehirde olması gereken her şeye sahip nadir yerlerden birisi olarak hafızamda yer etmiştir. Yeşili, denizi, dağı, tarihi derken burası gerçekten de çok özel bir şehirdir. M.Ö 3. yüzyılda Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından kurulan, 1326 yılında Orhan Bey tarafından alınarak Osmanlı egemenliğine giren ve Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa ne de olsa Osmanlı İmparatorluğu’nun doğuşuna tanıklık etmiş olmasıyla da ayrı bir öneme sahiptir.

Bursa

Bursa gezilecek yerler

Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu Dünya Miras alanı, Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü olmak üzere 6 bileşenden oluşuyor. Bu bölgeler 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Uludağ

Kuşkusuz kentte gezilecek yerler içinde ilk sırayı tüm heybetiyle neredeyse şehrin her köşesinden görülen 2.500 metrelik Uludağ alıyor. Kışın bir ziyaretimde annemle birlikte teleferikle çıktığımız Uludağ hem kayak merkezi olarak, hem de yol üzerindeki yerlerde sucuk ekmek yerken kar havası almak için ziyareti fazlasıyla hak eden bir yer.

Uludağ’da sucuk-ekmek keyfi

Uludağ

Uludağ

Uludağ’a ulaşım için önerim Bursa şehir içinden geçen teleferik rotasıdır. Hesaplıdır. Kardan ötürü yol riskini de göze almamış olursunuz. Uzun süreli kalacaksanız bile aracınızı aşağıda teleferik yanına otoparkta bırakabilirsiniz.

Bursa

Uludağ

Bursa

Uludağ

Bursa

Uludağ

Ulu Camii

Ulu Camii 14. yüzyılda Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmış. Kapalı namaz kılma bölümü olarak Türkiye’nin en büyük camisi olarak biliniyor. Evliya Çelebi Ulu Camii’yi Bursa’nın Ayasofyası olarak adlandırmış.

Bursa

Bursa Ulu Camii Kaynak:Wikipedia (Beñat Irasuegi – originally posted to Flickr as 71, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5044842)

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese) Osmanlı’nın ilk medreselerinden birisi. İçinde 12. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar silahlar, kitaplar, el yazmaları sergileniyor.

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe, Yıldırım Beyazid’in oğlu, Osmanlı padişahlarının beşincisi Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmış. Yeşil Külliye’sinin en tanınmış yapısı olan türbe, ismini cephelerini süsleyen yeşil, turkuaz kabartma çinilerin renginden alıyor.

Bursa

Yeşil Türbe

Atatürk Evi

Atatürk Evi’nde Atamız’a ait eşyalar sergileniyor.

Bursa

Atatürk Evi Müzesi Kaynak:Wikipedia (By Ollios – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9756242)

Hanlar Bölgesi

Önemli bir ticaret merkezi olan şehirde çok sayıda han (tacirlerin konakladığı mekân) var. Bir zamanlar İpek Yolu kervanları bu hanlarda konaklarmış. Bunların içinde İpek Hanı, Koza Han, Tuz Pazarı Hanı sayılabilir.

Bursa

Koza Han Kaynak:Wikipedia (Mustafa DUMAN, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53320313)

Tophane

Tophane şehri tepeden seyredebileceğiniz tarihi bir semt. Orhan Bey Türbesi de burada yer alıyor.

Tophane

Bursa – Setbaşı Köprüsü

Cumalıkızık

Uludağ’ın kuzey eteğinde, insana sanki şehirden yüzlerce kilometre ötedeymiş hissini veren bir köy. 2014’te UNESCO Dünya Mirası listesine giren Cumalıkızık’ta tarihi doku çok iyi korunarak günümüze kadar gelmiş. Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelen köyde ayrıca köyün geçmişine ait eşyaların sergilendiği Cumalıkızık Etnografya Müzesi var.

Bursa

Bursa – Cumalıkızık

Mudanya

Marmara Denizi kıyısındaki Mudanya sahilinde yürümek, yüzmek ve de balık yemek için güzel kaçamaklara imkân tanıyor.

Bursa

Mudanya Kaynak:Wikipedia (No machine-readable author provided. Nnevid assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1872739)

Bursa mutfağı

Bursa mutfağı Osmanlı mutfağını temsil ediyor. İskender, pideli köfte, İnegöl köfte ve kestane şekeri yemeden buradan dönülmez. Bunlar için de adresler belli.

Bursa’da nerede yenir?

Gelelim yeme-içme mekânlarına:

Uludağ Kebapçısı

Dr. Oğuz Erkara’nın 100 Tarihi Lokanta kitabında adı geçen Uludağ Kebapçısı Bursa’nın 3 dev kebapçısından biri. Cemal Usta 1951’de Bulgaristan’dan buraya göç etmiş. İskender Kebap’ın yaratıcısı İskender Efendi’nin oğlunun lokantasında 15 yıl çalışıp usta olmuş. Sonra kardeşi Cemil Usta’ya birlikte 1964’te burayı kurmuş. İlk kurulan mekân Eski Garaj’ın yakınındaki küçük ve otantik yer. Başka şube de açmışlar ama ben bu ünlü kebapçının orijinal havasını yaşamak istediğim için ilk mekânında yemeği tercih ettim. Sıra bekleyerek girilen Şirin Sokak’taki bu küçücük mekân kuruluşundan bu kadar yıl sonra bile kalitesini bozmamış. Zaten bu yüzden de her an tıklım tıklım dolu. Kebapın üzerine cila niyetine süt tatlısını da mutlaka yemeniz lazım.

Bursa

Uludağ Kebapçısı

Kafkas

Bursa söz konusu olduğunda kebaptan sonra ilk akla gelen yemek kestane şekeri. Yenecek yer de elbette ki Kafkas. Hele karyoka füzesi yok mu, tadına doyum olmuyor.

Kestane şekeri

Bursa Osmanlı tarihinden kesitler yaşanacak, denizin tuzu koklanacak, dağlarda kendinle baş başa kalıp içinin sesi dinlenecek, iskender kebap yenecek ve yeşilinde kaybolunacak şehir. Keşfetmeniz dileğiyle…