Türkiye’nin başkenti Ankara aynı zamanda kurtuluş mücadelesinin de yönetildiği kent olmasıyla tarihi bir öneme sahip. Ankara’nın en önemli yapısı da kuşkusuz Atamızın naaşının yer aldığı Anıtkabir. Bugünlerde Ankara’nın adını bir de Doğu Ekspresi gibi trend olan tren yolculukları ile duyuyoruz. Buradan kalkan trenler sayesinde ülkemizin doğusuna ulaşmadan önce başkentimizi de tekrar ziyaret etme şansını yakalıyoruz.

Ankara’ya ilk olarak Hititliler yerleşmiş. Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender ve Romalılar burada hâkimiyetlerini kurmak için savaşlar vermişler. Selçuklu ve Osmanlı egemenliğine giren kent Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinde başrol oynayıp ardından yeni hükümetin başkenti olmuş.

Ankara gezilecek yerler

Ankara’ya uzun yıllar sonra yolum düştü. Zaman içinde iyice gelişen bu kenti yepyeni haliyle görme şansını elde ettim. Kent gerçekten büyümüş ve değişmişti. Hoş, ben de zaten eski halinden hafızamda kalan çok şey olduğunu söyleyemezdim. Âdeta bu şehri ilk kez keşfediyor gibiydim. Şehre iner inmez kendimi yıllardır ziyaret etmek istediğim Anıtkabir’de buldum. Ankara’da gezilecek yerler çok olsa da bence ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yer Atamız’ı sevgi ve saygıyla anacağımız Anıtkabir olmalı.

Anıtkabir

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir büyüleyici bir mimariye sahip. Temsil ettiği değerlerin yanı sıra ayrıntılarda saklı olan sırları da farklı anlamlar taşıyor.

Ankara

Anıtkabir

Türkiye’nin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının yapılması için uluslararası bir yarışma düzenlenmiş. Türk mimarları Orhan Arda ve Emin Onat’ın kazandığı yarışma sonunda 1943 yılında anıt mezarın inşasına başlanmış. Anıtkabir 1953 yılında tamamlanmış. Her yıl burada milyonlarca kişi Atamız’ın huzuruna çıkıp onu saygı ve sevgiyle anıyor.

Ankara

Anıtkabir

Anıtkabir’in toplamı 750.000 m². Bunun 120.000 m²’lik bölümü yollar ve anıt bloğu 630.000 m²’lik bölüm ise anıt bloğunu çepeçevre sarmalayan Barış Parkı’ndan oluşuyor. Barış Parkı’nda Atatürk’ün Yurtta sulh, cihanda sulh sözünden ilham alınarak yurtta barışı temsilen ülkenin çeşitli fidanlıklarından ve dünyada barışı temsilen tam 24 ülkeden fidanlar getirilmiş. Böylece Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı yaşamı boyunca dünyada ve yurtta sağlamak için büyük mücadeleler verdiği barışı temsil eden bir park ile çevrelenmiş.

Ziyaretçileri Atatürk’ün huzuruna hazırlamak için yapılmış olan 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol’un iki yanında oturmuş hâlde 24 aslan heykeli var. Bu sayı 24 Oğuz Boyu’nu temsil ediyor. Çift çift sıralanmış aslanlar Türk milletinin birlik ve beraberliğini simgeliyor. Anadolu’da uygarlık kuran Hititler’in sanat üslubu ile yapılan aslan heykelleri kuvvet ve sükuneti de anlatıyor. Yol traverten taşları ile döşeli. Taşların aralıklı dizilmesi sebebiyle yürüyenler yere bakarak ilerlemek zorunda kalıyor. Bu da Anıtkabir’e yaklaşan kişinin başını eğik tutmasını sağlıyor.

Ankara – Anıtkabir

Atatürk’ün sembolik mezarı ve lahit Şeref Salonu’nda yer alıyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bölümünde de Kurtuluş Savaşı yılları devrim dönemleri öne çıkarılıyor.

Ankara

Anıtkabir

Tüylerim ürpererek, yer yer de ağlayarak gezdim Anıtkabir’i. Ne de olsa Atatürk’e ne kadar sevgi ve saygı duysam az. Çünkü ben ve Türk milleti bugün onun sayesinde yaşıyoruz. Bugün Atam’ın kurduğu ülkede özgürüz!

Ankara

Anıtkabir – Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir

Ankara

Anıtkabir

Atatürk Evi ve Müzesi

AOÇ (Atatürk Orman Çiftliği) sınırındaki ev Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin neredeyse aynı mimarisi ile yapılmış. Evde Atatürk’e ait özel eşyaları sergileniyor.

Ankara

Ankara – AOÇ Atatürk Evi Müzesi Kaynak:Wikipedia (Nosferatü – Photograph, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7391079)

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu’ya ait Paleolitik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar tüm kalıntılar Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Frig dönemine ait Ana Tanrıça Heykeli, Hititler’in Fırtına Tanrısı’na ait boğalar, tabletler, kitabeler, krallara ait mühürler ve daha pek çok eser bu müzeyi eşsiz kılıyor.

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Müzeyi gerçekten çok etkileyici buldum. Burası başkentte mutlaka görülmesi gereken zengin bir tarih mirası. Aldığı övgüleri de fazlasıyla hak ediyor.

Ankara

Ankara – Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Etnografya Müzesi

Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’den önce Etnografya Müzesi’ne getirilmiş. Müze Anadolu kültürünün izlerini barındıran önemli müzelerimizden birisi.

Ankara

Etnografya Müzesi Kaynak:Wikipedia (Elelicht – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22743590)

Eski Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

1920-1924 yıllarında meclisin toplandığı bina 1961’den sonra müze olarak faaliyetine başlamış. Bu meclis binasında önemli kararlar tarihe geçmiş. Bunlara örnek olarak ilk anayasanın kabulü, İstiklal Marşı’nın kabulü, saltanatın kaldırılması ve Ankara’nın başkent olması verilebilir.

Eski Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

Ankara Kalesi

M.Ö 2. yüzyıla tarihlenen kalenin içinde tarihi Ankara evleri yer alıyor.

Ankara Kalesi

Hamamönü

Hamamönü bölgesi adını bir Türk boyu olan Oğuzlar’ın Bayındır boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı Çifte Hamam’dan almış. Tarihi Karacabey Hamamı burada bulunuyor. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi de burada. Bölgeyi keyifle gezdim. Sizin de öyle gezeceğinize eminim.

Hamamönü

Hamamönü

Hamamönü

Kuğulu Park

Çankaya’nın Kavaklıdere semtindeki Kuğulu Park adını havuzunda özgürce gezinen kuğulardan alıyor. Park keyifli vakit geçirmek için oldukça güzel.

Ankara – Kuğulu Park

Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Çankaya ilçesinde Kavaklıdere semtinde bulunan bir cadde. Mağazalar, restoranlar ve kafelerle oldukça kalabalık.

Tunalı Hilmi Caddesi

Beypazarı

Ankara’ya 90 km uzaklıktaki Beypazarı ilçesi beyaz cumbalı konaklarıyla ünlü.

Ankara

Beypazarı Kaynak:Wikipedia (KayaZaKi – Own work of KayaZaKi, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33502135)

Eymir Gölü

Arazisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan Eymir Gölü şehirden kaçanların doğada hoş zaman geçirebileceği bir yer.

Eymir Gölü Kaynak:Wikipedia (Nedim Ardoğa at İngilizce Vikipedi, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20176452)

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi Ankara’nın yaklaşık 17 kilometre güney doğusunda, Elmadağ’ın kuzey yamacında bulunuyor. Denizden yüksekliği yaklaşık 1.850 metre civarında olan Elmadağ Kayak Merkezi ülkemizin kış turizmi açısından önemli bir yer tutuyor.

Ankara Ankara, güzel Ankara!
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım umar her düşen dara
Yetersin onlara güzel Ankara!

Yurduma göz diken dik başlar insin
Türk gücü orada her gücü yensin
Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin,
Var olsun toprağın taşın Ankara!

demiş Aka Gündüz. Siz de kurtuluş mücadelemizi yerinde hissetmek istiyorsanız, buyrun başkentimizi ziyaret edin…