İstanbul’dan neredeyse yüzerek gidilecek kadar yakın ama gidince de başka bir dünyaya gelmişçesine uzak olan mekânlar var: İstanbul Adaları. Adalar Prens Adaları olarak da biliniyor. Bunun nedeni Roma devrinden Bizans devrinin sonuna kadar asillerin, prenslerin, kraliçelerin bu adalara sürgün edilerek işkence görmüş, hatta öldürülmüş olmaları. Büyükada ise bu adaların en güzellerinden birisi. Bu yazımda Büyükada’yı detaylı anlatacağım.

buyukada-iskele

Büyükada İskele

Havayı güzel gördüğüm bir kış gününde başka alemlere ayak basmak istediğim için ada vapuruna atladım ve kendimi birden Büyükada’da buldum. İstanbul’dan Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’ya vapur seferleri var. Benim Bostancı’dan bindiğim vapur ise Büyükada’da duracak.

buyukada-kedi

Büyükada kedileri

Büyükada’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Büyükada’ya Bostancı, Kabataş, Kartal, Eminönü, Karaköy, Kadıköy, Avcılar, Yalova, Bakırköy ve Beşiktaş’tan vapurlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bostancı’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Bostancı’dan seferler ise yaklaşık 35-40 dakika sürüyor. Bostancı-Büyükada vapur saatleri için aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

Mavi Marmara firmasının sefer tarifeleriyle ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Şehir hatları vapur seferleri tarifesi için tıklayınız

Eminönü’nden Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü-Kadıköy-Adalar Şehir Hatları Vapuru ile Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya gidebilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Ayrıntılı bilgi ve tarife listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bir seçenek olan Turyol firması ile başta Eminönü olmak üzere birçok noktadan adalara seferler düzenleniyor. Detaylı bilgi ve sefer saatleri için tıklayınız.

Kadıköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Şehir hatları sefer saatlerine buradan, Turyol sefer saatlerine buradan bakabilirsiniz. Yolculuk 50 dakika sürüyor.

Bakırköy’den Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Bakırköy’den Büyükada ve Kınalıada’ya Turyol firmasının düzenlemiş olduğu sınırlı sayıda motor seferi var.

Avcılar’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Avcılar’dan adalara sefer yapan tek firma olan Dentur Avrasya ile ulaşım sağlanıyor. Avcılardan adalara seyahat süresi ise yaklaşık olarak 2 saat. Daha detaylı bilgi ve vapur seferleri için tıklayınız.

Yalova’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Yalova’dan adalara varış süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika.

Dentur Avrasya: Yaz sezonlarında günde bir defa adalara git-gel seferler yapılıyor. Daha fazla bilgi ve tarife için tıklayınız.

Yaz sezonunda Yalova’dan adalara sefer düzenleyen bir başka firma da Peremetours. Yaz aylarında günde tek sefer gidiş-dönüş şeklinde hizmet veriyor. Daha fazla bilgi ve tarifeler için tıklayınız.

Beşiktaş’tan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Şehir hatları vapuru ile her gün akşam 20.00’a kadar adalara ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz. Şehir hatları vapurunun Beşiktaş kalkışlı tarifesi için tıklayınız.

Mavi Marmara ile adalara gün içerisinde gidiş-geliş yapabilirsiniz. Firmanın Beşiktaş üzerinden adalar seferlerinin tarifesi için tıklayınız.

Büyükada hakkında bilgiler

Adaya iner inmez sahil boyunca çok sayıda restoran ve kafe var. Her birinin manzarası harika olduğu için İstanbul’dan sırf deniz ürünleri yemek için bile adaya gelmeye değer. Tabii yazın güzelim plajlarında yüzmek, hatta tüplü dalış yapmak da ayrı bir zevk. Adanın 2 km kadar güneyinde bulunan Prens Adaları’nın en küçüğü Neandros Adası’nın adını duyduğunuzda veya Büyükada’daki Güvercinlik Çatlağı, Viran Bağları, Kurşun Burnu, At Mezarlığı gibi dalış noktalarından bahsedildiğinde Türkiye’nin en güzel dalış noktalarının konuşulduğunu bilmelisiniz.

buyukada-liman

Adada Mio Amore’de dondurma yemeyi de ihmal etmemelisiniz.

buyukada-kedi

Büyükada, Prens Adaları’nın en büyüğü. Eski Yunanca adı Prinkipos Yunanca’da Prens anlamına geliyor. 1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında yaşayan Rum halkının terk ettiği ada 1940’lı yıllarda Cumhuriyet devrinin varlıklı kesiminin rağbet ettiği bir sayfiye yeri haline gelmiş.

buyukada

Büyükada

Büyükada’da eskiden faytonlarla gezinti yapılıyordu. Adanın tamamının dolaşıldığı büyük tur ya da yarısının dolaşıldığı küçük tur vardı. Ancak atlara iyi bakılmadığı için faytonlar çok şükür ki kaldırıldı.

buyukada

Büyükada

Büyükada gezilecek yerler

Büyükada’nın adı büyük olsa da kendisi yürüyerek gezilebilecek kadar küçük.

buyukada

Tarihi iskele

Büyükada’ya iner inmez gelenleri selamlayan sekizgen şeklindeki tarihi iskelenin yapımı 1915’te tamamlanmış. İskeleyi tasarlayan Ermeni asıllı mimar Mihran Azaryan bazı kaynaklarda Türk milli mimari akımının öncü isimleri arasında sayılıyor. İskelenin bir özelliği de 1950-1951 yılları arasında adanın ilk kapalı sinemasının buraya kurulmuş olması.

buyukada-iskele

Tarihi iskele

Rum Yetimhanesi (Prinkipo Palas)

Rum Yetimhanesi 1898-1899 yıllarında Mimar-ı Şehir unvanlı Alexandre Vallaury tarafından otel olarak inşa edilmiş. II Abdülhamit binanın otel olmasına izin vermeyince Rum patrikhanesinin varlıklı ailelerinden Zarifi ailesi tarafından satın alınarak Patrikhane’ye hibe edilmiş. 1911-1964 yılları arasında Rum Yetimhanesi olarak kullanılan bina 1964 yılında tahliye edilmiş ve kullanıma kapatılmış. Rum Yetimhanesi’nin binası harabe olmasına rağmen halen dünyanın en büyük ahşap monoblok yapılarından sayılıyor. İçine girme izni maalesef olmadığından dışından fotoğraf çekmekle yetindim.

buyukada-rum-yetimhanesi

Rum Yetimhanesi (Prinkipo Palas)

buyukada-rum-yetimhanesi

Rum Yetimhanesi (Prinkipo Palas)

buyukada-rum-yetimhanesi

Rum Yetimhanesi (Prinkipo Palas)

Adakule

Eski bir yangın kulesi olan Adakule Ayo Yorgi Manastırı’na giderken ayrılan Hızır İlyas Tepesi’nde yer alıyor. Kapalı olduğu için dışından görmekle yetindiğim yapının nefis bir manzarası var.

buyukada-adakule

Adakule

Hamidiye Camii

Adadaki 4 camiden mimari olarak en dikkat çekici olan Hamidiye Camii 1892-1893 yılları arasında Sultan II Abdülhamit adına yaptırılmış.

Aya Yorgi Manastırı

Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı var. Buradaki ilk yapı MS 6. yüzyılda inşa edilmiş. Bu mevkide birçok kilise ve manastırın kalıntıları da var. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmış. Ortodoks dinine göre Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkmak yarı hac anlamı taşıyor. Selçuk’taki Meryem Ana Kilisesi’nin ziyareti ile de hac tamamlanıyor.

buyukada-aya-yorgi

Aya Yorgi Manastırı

Büyükada

Aya Yorgi Manastırı

Aya Yorgi’ye kadar gelmişken Yücetepe Kır Gazinosu’nda bir mola vermeyi sakın ihmal etmeyin. Eşsiz bir adalar manzarası arka plandaki İstanbul görüntüsüyle birleşince unutulmaz oluyor.

buyukada-yucetepe-kir-gazinosu

Yücetepe Kır Gazinosu

Adalar Müzesi

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olarak bilinen Adalar Müzesi adaların tarihini anlatan zengin bir koleksiyona sahip.

Büyükada

Adalar Müzesi Kaynak:Wikipedia (Bulent Özden & Museum of the Princes’ Islands – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30507627)

Çam ormanlarının içinden yürüyerek ada turunu tamamlamak ayaklarımda derman bırakmazken içime huzur doldurdu. Çam kokuları, portakal çiçeği kokuları, ıhlamur kokuları birbirine karışırken bir taraftan da denizin mavisinde kaybolduğumu hissediyordum.

buyukada
buyukada-rum-yetimhanesi

Büyükada’ya veda etmek istemesem de gitme vakti gelmişti. Geçirdiğim 1 gün bana sanki aylara bedel gibi gelmişti. Vapurda beni uğurlayan gün batımı ise her gün görülemeyecek kadar güzeldi.

buyukada-gun-batimi
buyukada

Keşfetmeniz dileğiyle…