Yine Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’dayım. Ancak muhteşem doğada olmaya ilaveten bu gezimin bana başka bir katkısı daha var: Kapadokya’da at turu yapan The Dalton Brothers At Çiftliği’nin sahibi Ekrem İlhan ile tanışmak. Atlara yakınlığı nedeniyle bölgede atlara fısıldayan adam veya Doktor Doolittle olarak bilinen Ekrem kendine özgü enerjisi ve bilgeliğiyle atların dilinden anlayan bir Türk kovboyu! Erciyes Dağı’ndan yakaladığı vahşi yılkı atlarını çiftliğinde eğiten Ekrem’i gelin şimdi yakından tanıyalım.

Ekrem İlhan - Dalton Brothers

Ekrem İlhan

The Dalton Brothers Farm

Kapadokya’da at safarisi

Göreme merkezine yakın olan The Dalton Brothers Horse Ranch ilginç kaya oluşumlarını izlerken çayınızı yudumlamak için güzel bir durak. Zaten at binerken Kapadokya gezisi de daha bir anlamlı hâle geliyor. Burası huzura açılan kapıda peri bacaları arasında insanı cennete götürüp getiriyor.


Ekrem İlhan kimdir?

Meğer Ekrem’i ilk keşfeden kişi de ben değilmişim. Yıllar önce Ekrem İlhan at çiftliğine onun vahşi yılkı atlarını yakalayıp eğittiğini gören birisi gelmiş. Kardeşlerini ve Ekrem’i Dalton kardeşlere benzeten bu kişi ona bir de Dalton Brothers logosu hazırlamış. Bugün çiftliğin önündeki levhada bulunan logo, işte o günlerden kalma. Ekrem’e seni bir kitaba yazacağım demiş. O kitap da bugün Ekrem’in adının geçtiği Lonely Planet :-) . Ekrem’le ilgili yazı Lonely Planet’te çıktıktan sonra at çiftliği dolmuş taşmış. Benim Ekrem’le tanışmam ise bugüne kısmet oldu :-) .

Ekrem İlhan

Ekrem İlhan

Dalton Brothers

Ekrem İlhan

Ekrem’in ünü sadece bununla da kalmıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu (Winter Sleep) filminde rol alan Ekrem filmin gösterimi için Cannes Film Festivali’ne davet edilince atlarını bırakamayacağını söyleyerek kırmızı halıda yürümeyi reddeden bir karakter :-) .

Patron Mutlu Son İstiyor, Ekrem İlhan çiftliğinde çekilen filmlerden diğeri.

Nicolas Cage’in rol aldığı Ghost Rider 2 (Hayalet Sürücü 2) da Ekrem’in çiftliğinde çekilen filmler arasında.

ghost-rider

Filmlerin dışında Ekrem İlhan pek çok etkinliğe katkıda bulunmuş. Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi her sene Ekrem’in mağara evinde seminerler veriyor.


Dalton Brothers’da ben de hayatımda ilk kez at binmeyi deneyimledim. Milyonlarca yılda oluşan doğa harikalarının içinde at binerken belki de daha önce hiç hissetmediğim huzuru yakaladım. Zihnim bomboş, sadece doğaya ve bu güzel hayvanlara konsantre oldum.


Artık her fırsatta Ekrem İlhan at çiftliğine gider, atlara dokunurken kendimi onların büyülü dünyasına bırakır ve dünyanın güzelliklerini onların sırtında keşfe çıkarım.