Sömestir geldi. Peki siz ailenizle tatil planlarınızı yaptınız mı? Eğer henüz planınız yoksa Bulgaristan’ın ünlü kayak merkezi Bansko’ya gidip kayak yapmaya ve karla kaplı dağların huzurunda kaybolmaya ne dersiniz? Eğer benim gibi kayak yapmayı beceremiyorsanız bile üzülmeyin. Çünkü Bansko kayak yapmasanız bile keyifli bir tatil geçirebileceğiniz bir kayak merkezi.

Bansko

Beni takip edenler bilir. Geçtiğimiz aylarda Mayak Tur işbirliğiyle bir yarışma düzenlemiştim. Şimdiyse yarışmada çekilişi kazanan Görkem-Çağın çiftiyle birlikte ben de Bansko’ya gittim. Hem de sömestir tatilinde.

Bansko

Bansko gezi rehberi

Özellikle kayak yapanlar kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kayak merkezlerini keşfetme arzusuna girdiler. Siz de eğer bir kayak tutkunuysanız Bansko’yu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Çünkü buranın pistleri özellikle başlangıç ve orta seviyede kayak yapanlar için çok uygun. Konaklama ve kayak dersleri/kayak kiralama ücretleri de Türkiye kayak merkezlerine oranla oldukça hesaplı. Ayrıca buraya giden yolun bile inanılmaz güzel olduğunu söylemeliyim. Hele ki güneşli bir havada bu yolda olmak, insanın doğanın büyüleyici güzelliğinde kaybolmasını sağlıyor.

Bana gelince: Kış mevsimini hiç mi hiç sevmem, kayak yapmayı da beceremem. Ancak Bansko uğruna N’olacak canım, en azından dağların mis gibi havasını solurum, diyerek yollara düştüm. Burası böylelikle benim kışın konaklamalı gittiğim ilk kayak merkezi olmakla kalmadı, gezi tarihimde bir ilke daha imza atmamı sağlamış oldu.

Bansko kayak merkezi

Bansko kayak merkezi

Bulgaristan’ın en büyük ve en iddialı kayak merkezlerine sahip olan Bansko, Sofya‘nın 150 km uzağında, 930 metredeki Pirin Dağları’nın eteğinde yer alıyor. 990 ve 2.600 metre arasındaki kayak pistlerinde toplam uzunluğu 70 km’yi bulan 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah dereceli pist var. Bu pistlerin en ünlüsüyse adını Alberto Tomba’dan alan siyah zorluk dereceli Tomba Pisti.

Bansko

Kasaba içinde ulaşım minibüslerle sağlanıyor. Kasabadan kayak merkezine ulaşmak isteyenlerse gondola adı verilen teleferikleri kullanıyorlar. Gondolaya binmek istemeyenler için oteller bölgesinden minibüsler de var.

Bansko

Bu arada kayak tatili ihtiyaç listesi belirleyip kendi malzemelerinizle buraya gelmeyi de isteyebilirsiniz.

Çok sayıda ziyaretçi ağırlamasının da etkisiyle bölgede oldukça fazla sayıda konaklama alternatifi var. Genellikle konaklamalar için kasabanın oteller bölgesi tercih ediliyor. Kayak merkezine kolay ulaşmak için gondolaya yakın bir mesafede konaklamanızı tavsiye ederim.

Bansko’da kayak

Buraya benim gibi sadece dağ havası almaya değil de kayak yapmaya geldiyseniz, tatilinizin büyük bir kısmını kayak pistinde geçireceksiniz. Kayak konusunda bir uzman değilim ama öğrenmek istiyorum, diyenlerdenseniz, Bansko’da kayak dersi almak gidebileceğiniz diğer kayak merkezlerine nazaran gerçekten ucuz.

Bansko

Bansko

Ocak 2017 ücretleri:

  • Kayak eğitimi: 8 kişilik gruba 2 saat, kişi başı € 27
  • Kayak eğitimi özel: 2 saat € 70
  • Skipass: Tüm liftlerin kullanımı günlük € 30
  • Kayak kiralama: Günlük € 13

Demedi demeyin. Burada pistlerde parti bile yapılıyor.

Kaymaktan yoruldum. Artık dinlenme zamanı geldi! dediğinizdeyse pistlerin bir kısmında yer alan kafe ve restoranlarda yemek yeme ve dinlenme olanağınız var.

Bansko Kayak Merkezi

Bansko’da gezilecek yerler listesi

Sadece kayak mı? Bansko’da gezilecek yerler listesine buyrun:

Pirin Millî Parkı

UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alan Pirin Millî Parkı, onlarca bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Mükemmel bir trekking alanı olan millî parkta doğayla baş başa keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Karın doğaya ne kadar çok yakıştığına burada şahit olacaksınız. İnsan ayağının değmediği toprağı örten kar tanelerinin pırıl pırıl parlaması gözlerinizin günlük hayatınızda görmediği estetiği sunuyor size Pirin Dağları’nda.

bansko-bulgaristan-unesco

Pirin Ulusal Parkı

Trinity Meryem Ana Kilisesi

1835 yılında inşa edilen Trinity Meryem Ana Kilisesi, kasabanın sembolü hâline gelen yapılardan biri. Buraya ulaşmak için ana caddeden ayrıldıktan sonra 10 dakika kadar karlı yollarda yürüyeceğinizi söylemeliyim. Ancak bu sizi yıldırmasın. Çünkü burası hediyelik eşya mağazalarıyla dolu nefis bir yol. Zaten ne demiş şair; önemli olan varılacak nokta değil, yolculuğun kendisidir. İşte burası da sizi kasabanın kilisesine götüren keyifli bir yolculuk olacak.

bansko Trinity Meryem Ana Kilisesi

Trinity Meryem Ana Kilisesi

Bansko’da gece hayatı da çok renkli. Bölgenin en seçkin gece kulübü olan Flash Club’da dünyaca ünlü DJ’lerinin performansları eşliğinde gün ağarana dek dans edebilirsiniz. Tam da bana göre diyenleri duyar gibiyim.

Bansko

Bansko festivalleri

  • Her yıl ocak ayının son haftası başlayıp şubat ayının ilk haftalarına kadar süren Bansko Skifest, kayak ve müzik keyfini bir arada sunuyor. Festival boyunca pek çok DJ ve sanatçı performans sergiliyor.
  • Şubat ayı başında gerçekleşen World Cup Snowboard Turnuvası oldukça eğlenceli bir uluslararası turnuva oluyor.
  • Bansko Horizon Fest gençler için sınırsız eğlencenin kapılarını aralayan, elektronik müzik ve kayağın birleşmesi sonucu ortaya unutulmaz manzaralar çıkaran bir festival. Mart ayında gerçekleştirilen Horizon Fest için erken rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • Yaz tatilinde kasabayı ziyaret edeceğim diyorsanız, ağustos ayında Bansko Uluslararası Jazz Festivali ile unutulmaz performansları izleme olanağı bulabilirsiniz.
  • Kasım ayındaki Bansko Film Fest’te ekstrem sporlar ve kayak konulu filmler gösteriliyor. Festival her yıl ünlü yönetmen ve oyunculara da ev sahipliği yapıyor.
bansko festivalleri

Bansko

Kaplıcalar

Bulgaristan’ın Bansko ve Velingrad bölgeleri kaplıcalarıyla da ünlü. Bansko’ya yaklaşık 20 dakika uzaklıktaki kaplıcaların 35-43 °C’lik mineral sularında vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilir, kar yağışının altında açık hava havuzlarında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Kısacası Bansko bir kayak merkezinden çok daha fazlasını sunan bir belde. Ben çok keyif aldım. Kış mevsimini sevmiyor olmama rağmen geldiğime çok mutlu oldum. Ben bile bu kadar eğlendiysem, kayak tutkunları eminim ki buraya bayılacaktır. Bansko’ya hele bir de sömestir tatilinde gelirseniz, etrafta Türkçe konuşan bir dolu insanı duyunca kendinizi gurbet ellerde değil de yurdun bir köşesinde hissedeceksiniz.

Bansko Nerede?

Bansko güneybatı Bulgaristan’da, deniz seviyesinden 1.200 m yükseklikte Pirin Dağları’nın eteğinde bulunan bir Bulgaristan kasabası. İstanbul’a arabayla 565 km uzaklıkta olması, yurt içinde Uludağ ya da Kartalkaya bölgelere değil de yurt dışına kayak tatiline gitmeyi tercih eden İstanbullular için iyi bir alternatif oluşturuyor.

2015 yılı itibariyle sadece gerekli evrakların vize başvuru merkezine gönderilerek Bulgaristan vize başvurusu imkânı bulunması ve kısa sürede vize alınabilmesi, bu destinasyonu daha popüler hâle getirmiştir.

bansko nerede

Bansko

Keşfetmeniz dileğiyle…