Alpler’de kayak tatili hakkında bilgi almak istiyor, Alpler’e ne zaman gidilir diye merak mı ediyorsunuz? Kaymadan önce ne hazırlık yapmanız gerekir, skipass kullanımı nasıl olur, pistlerle ilgili nelere dikkat etmeniz gerekir, kayak sonrası neler yapabilirsiniz gibi sorularınızın cevabı bu yazıda. Buyrun, Alpler’de kayak tatili yazımıza…

Alpler’e ne zaman gidilir?

Alpler’e ne zaman gidilir konusunda rahat olabilirsiniz. Bölgede kayak sezonu aralık başından nisan ortasına kadar devam eder. Buralarda kayak önemli bir gelir kaynağı olduğu için karın doğal yollarla yağmasını beklemek yerine kar yağmasa da kar makineleri ile pistleri aralık ayı başında verdikleri sözü tutarak hazır ederler. Aynı makineler sezon içinde bozulan pistler için de yenileme amaçlı olarak gece vakitlerinde kullanılmaya devam ederler. Dolayısı ile kar kalitesinden hiçbir endişe etmenin gereği yoktur. Alpler size her zaman kaliteli ve bol kar vaat etmektedir.

Alpler'de kayak tatili | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’e nasıl gidilir?

Alpler’e ulaşmak için varış havalimanı olarak kullanılabilecek belli başlı şehirler sırası ile kuzeyden Münih, Zürih, batıdan Cenevre, güneyden Milano, Bologna, Venedik sayılabilir. Türkiye’den en rahat uçuş imkânlarına genelde Münih ve Milano’dan ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla ilk olarak uçuş istikametini seçmek mantıklı olabilir. Vardığınız havaalanından araç kiralayarak hedef bölgenize ortalama 2-3 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün. Alternatif olarak birçok yere otobüs ya da tren yolculuğu yaparak da ulaşılabilir. Ancak araç kiraları çok lükse kaçmayacaksanız genelde uygun fiyatlı olabilmektedir. Keyifli manzaralar ve köylerdeki keyifli molalı yolculuklar da bu seçim için tercih sebebidir.

Alpler’de kayak tatili hakkında merak ettiğiniz herşey

Alpler gerçekten kayak sevenler için istisnasız dünyadaki en iyi yer. Alp disiplini olarak da anılan slalom kayağının temellerinin burası olması ve buradan başlayarak dünyaya yayılmasını tahmin etmek zor değil.

Gelin, Alpler’de kayak turizmini detaylı inceleyelim.

Öncelikle kayak tatili ihtiyaç listesi belirlemenizi öneririm. Ayrıca Alpler hakkında bilmek istediğiniz herşey ve Alpler’de nerede kayak yapılır konusunda araştırma yaparak gideceğiniz destinasyonu seçmeniz de size geziniz için yardımcı olacaktır.

Alpler’de kayak – Skipass kullanımı

Skipass buradaki en pahalı harcamalarınızdan biri. Günlük olarak bölgeye göre değişen 40-50 € civarında bir ücreti var. Ancak merak etmeyin. Tüm bölgelerin tamamında yüzlerce kilometreyi aşan bir alanda aynı ski-pass’ı kullanabilirsiniz. Hatta yine aynı skipass ile köyler kasabalar arasında otobüslerde ve varsa trenlerde dahi kullanabilirsiniz. Dolayısı ile dağın bir yamacından başladığınız kayak keyfinizi akşam vakti dağın öbür yanında tamamlarsanız otobüslere atlayıp ski-pass’inizi kullanarak otelinizin bulunduğu köye, kasabaya ulaşabilirsiniz. Skipass kartını bölgelerin internet sitelerinden ya da hemen kayak pistlerinin yanı başındaki merkezlerden satın alabilirsiniz.

Alpler’de kayak | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de kayak – Bir skipass örneği: Dolomiti Superski skipass

Tüm bu kayak bölgelerini gördükten sonra alınan hizmet karşılığı olarak yukarıdaki ücreti fazlası ile hak ettiklerinden yana hiç şüpheniz olmasın. Âdeta yüzlerce sayıda ve her çeşitte liftler ile burada hizmet eden çalışanlar, gece aydınlatmalı pistleri ve en önemlisi kar garantili pistleri, tüm gece boyunca çalışan kar makineleri verdiğiniz ücreti size layığı ile karşılığını ödüyor.

Hemen Türkiye kayak merkezleri konusunda bir eleştiri yapalım. Türkiye’de bilindiği üzere neredeyse her otelin ayrı pisti, telesiyeji oluyor ve bir skipass ile sınırlı sayıda liftleri kullanabiliyorsunuz. İlk defa Erciyes’te Alpler’e benzeyen bir model uygulanmaya başladı diyebiliriz. Uludağ’da da benzer bir uygulama var ama bizce yeterli değil. Umarız Erciyes bu konuda diğer bölgelere (özellikle Kartalkaya’ya) örnek olur da tek bir skipass ile özgürce her yerde kayak yapabiliriz.

Kaymadan önce son hazırlıklar

Ski-pass kartınızı aldınız. Tam oradan bölge kayak haritalarından yanınıza birer tane almayı ihmal etmeyin. Çok işinize yarayacak. Sıra şimdi kıyafet ve ekipmanlarda. Kıyafetiniz mutlaka olmalı ve tam olmalı. Bir kayak montu, pantolonu, eldiven, kayak gözlükleri (goggle) ve kask şart. İçinize kayak çorabı, içlik ve poları da unutmayın. Eğer bunları yanınızda götürmediyseniz satın almanızı tavsiye ederiz.

Kayak ya da snowboard tahtasını ve ayakkabılarını kiralayabilirsiniz. Fiyatları kayak için günlük yaklaşık 15-30 € arasında ekipmanın ustalık seviyesine ve kiralanan gün sayısına göre değişiyor. Eğer sürekli kayak yapıyorsanız tavsiyemiz ayakkabıları satın almanız yönündedir. Özellikle kayakları taşımaktansa kiralamanızı öneririz. Kask da kiralanabiliyor. Ancak hijyen açısından kendi kaskınızın olması tercih edilmelidir.

Alpler'de kayak | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de kayak tatili

Kayak bölgelerinde hemen pist yakınlarında ya da kasaba merkezlerinde birçok kayak kiralama mağazaları bulabilirsiniz. Otelinizin anlaşmalı olduğu ve size % 10 indirimli bir mağaza mutlaka vardır. O mağazayı deneyin. Birbirlerinden farkları yoktur. Merak etmeyin.

Kayakları akşam dönüşte shuttle servis ile otelinize götürebilir ve buralarda ski-depot’larda gece kurumaya bırakabilirsiniz.

Nihayet kayak

Şimdi ilk lifte binerek gün boyu sürecek kayak maceranıza başlayabilirsiniz. Kayak haritanıza bakarak size uygun pistleri hedefleyin, bir plan yapın ve öyle yola çıkın. Aksi taktirde kaybolabilir ya da eğer çok iyi kayak yapmıyorsanız istemeden siyah yani zor pistlere çıkabilirsiniz.

Alpler'de kayak tatili | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de kayak – Avusturya St. Anton Lech Zürs Arlberg Bölgesi Pist Haritası

Her türden zorluktaki, geniş, uzun, dar, bol manzaralı, bol ağaçlı ve kilometrelerce kayabileceğiniz pistlerin keyfini çıkarın…

Alpler’de kayak – Pistler kimlere göre?

Herkese göre hazırlanmış pistler var. Yani başlayanlara uygun mavi pistler, orta seviye kayakçılar için kırmızı ve ustalar için zor siyah pistler. Bunun yanı sıra çocuklara uygun özel tasarlanmış kidspark pistleri ile kayak yapan çocukların (ve de biraz da büyüklerin) eğlenebileceği funpark eğlence parkurlarında kayabilirsiniz. Genç çılgınlar için özel olarak hazırlanmış snowpark’larda hoplayıp takla atabilir ya da yapanları seyredebilirsiniz. Belli yerlere konuşlandırılmış, slalom pistlerinde kırmızı ve bayi bayraklar arasından kayarak arkadaşlarınızla yarışabilir ya da yine bazı pistlerdeki sürat ölçüm testlerinden “speedtest” geçebilirsiniz.  Dileyenler güvenli off-pist bölgelerde de kayabilir. Ayrıca bizde çok da yaygın olmayan cross kayak (kuzey disiplini) kayak alanları da sıklıkla yer almaktadır. Uzun kızak parkurlarını da unutmamak lazım. Birçok bölgede pistlerde artık skipass kartınız ile sahip olduğunuz ücretsiz wifi bağlantıları da var. Yani kayarken de irtibatı koparmıyorsunuz.

Alpler'de kayak tatili | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de kayak

Üşüdüyseniz ya da karnınız acıktıysa neredeyse tüm liftlerin başında ya da sonunda bulabileceğiniz birçok kafeye sığınabilirsiniz. Güzel bir kahve, öğlen çorba iyi gider.

Kayak sonrası

Akşam pistler kapandıktan sonra dönüşte hemen pist kenarında kafelerden gelen müzikleri duyabilir ve burada yorgunluk giderebilirsiniz. İşte size Apres Ski…

Akşamları kasabalar genelde sakin oluyorlar. Bölgesine göre değişen sayılarda yemek için restoranlar ve hareketli barlar bulabilirsiniz. Ancak o tatlı yorgunluk sonrasında yemek üzeri keyifli uyuşukluk ve huzur daha ön plana çıkıp sizi tembelleştirebiliyor. O da çok keyifli!… Merak etmeyin. Ertesi gün büyük heyecan devam ediyor. Sabah saat 08:30’da açılan ilk pistlerde kaymanın keyfi bambaşka. Geç kalmamak gerek…

Alpler'de kayak tatili | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Şimdi bu yazıyı okuyunca belki de kabaran iştahları gidermek için hemen plan yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer, Bu kış hakkımızı savdık, diyorsanız belki önümüzdeki yaz için, belki gelecek yıl için rota arama çalışmaları yapabilirsiniz. Emin olun, bu hazırlık aşaması dâhi size heyecan verici olacak. Belki de bir son dakika planı yaparak aniden harekete de geçebilirsiniz. Geç değil, bu yıl için nisana kadar süreniz var. Haydi! Dağlardaki karı ve güzel havayı takip etmeye şimdiden başlayın.

Alpler'de kayak tatili | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de kayak

Alpler’de kayak keyfi tatmanız dileğiyle…