Ren Nehri (Rhein) 2.000 yıldan daha uzun bir zamandır Avrupa’nın merkezi su ulaşım yolu olarak kullanılıyor. Ren Nehri, İsviçre Alpleri’nin yakınındaki Reichenau’dan, Vorderrhein ve Hinterrhein nehirlerinin birleşmesi ile doğuyor. Ren’in ana kolu, Kuzey ve Doğu denizlerinin ülkelerini Güney Avrupa’ya bağlıyor. 1.248 km uzunluğundaki Ren Nehri, batıda Konstanz Gölü’ne boşalıyor. En geniş bölümü ise Hollanda’ya girdiği yer. Oradan sonra üç ana kola ve sayısız küçük kola bölünerek Hollanda ovalarına ve Kuzey Denizi’ne dökülüyor. Bu nedenle Ren Nehri sadece turizm taşımacılığında değil, aynı zamanda Main Tuna Kanalı sayesinde ticari gemilerin Kuzey Denizi’ne ulaşmasını sağladığı için de oldukça fazla öneme sahip.

Ren Nehri ekonomik ve ticari ilişkiler açısından olduğu gibi askeri açıdan da oldukça önemli. Ren kenarında yer alan şehirler her zaman ticaret ve ulaşım işlerine dâhil olmuşlar. Bu sayede zenginleşip iyi bir duruma ulaşmışlar. 410 kilometre uzunluğundaki Koblenz – Rüdesheim arasındaki Romantik Ren parkuru ise her gezgini büyülüyor.

Yukarı Orta Ren Vadisi, bütün Ren Nehri’ni temsil etmek üzere 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edildi. Ren Nehri’nin Romantik Ren olarak bilinen bölümündeki Orta Çağ’a ait 40 kale de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldı. Ren Nehri’nin tarihi su yolu oluşu, UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmesinde ön kriter oldu.

Orta Ren Vadisi

Nehir turları – Romantik Ren Nehri & Mosel Nehri Turu

Bir nehir size bir ülkenin nasıl nefes aldığını anlatır. Ben de 5 ülkenin nefes alışını görmek üzere 5* M/S Amadeus Silver gemisi ile Romantik Ren & Mosel Nehir Turu’na katıldım. İsviçre, Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika’yı kapsayan gezide yaklaşık 1.320 kilometre uzunluğundaki Ren Nehri ve Ren’in en önemli yan ırmaklarından biri olan Mosel Nehri üzerinde gemimizle (river cruise) gezdik. Bu nehir turu gurmeler, şarap tutkunları, doğaseverler ve romantikler tarafından en çok beğenilen turların başında geliyor. Biz de bu turda eşsiz manzaralar gördük ve unutamayacağımız güzellikleri hafızamıza kazıyıp döndük.

Ren - Mosel Nehir Turu

Ren – Mosel Nehir Turu

Romantik Ren & Mosel Nehir Turu’na Cruise Prime‘ın davetiyle katıldım. Daha önce açık denizde gemi turu (cruise) seyahatine çıkmıştım ama nehirde gemi turu yapmak benim için de bir ilk olacaktı. Bu nedenle bu daveti alınca hem çok sevindim hem de çok heyecanlandım :-) .

Ren Nehri Kaynak:Wikipedia (By Ulamm – File:Rhein-Karte.png by Daniel Ullrich (Threedots), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32751894)

Gezdiğimiz her şehri detaylı olarak yazdım. Romantik Ren & Mosel Nehir Turu yazılarım aşağıdaki linklerde. Bir tıkla ulaşabilirsiniz 👇

Gelin, bu gezinin videosunu birlikte izleyelim. Eminim siz de hemen böyle bir nehir turuna katılmak isteyeceksiniz…

Nehirler üzerindeki turlarda buluşmak dileğiyle…