Speyer antik Roma döneminde kurulan Almanya’nın en eski şehirlerinden birisi. Eski bir Kelt yerleşim bölgesi olan Speyer, Roma döneminde askeri ve ticari bir merkez olarak gelişim göstermiş. Barbarlar tarafından 450 yılında yıkıldıktan sonra 7. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve piskoposluk bölgesi olmuş. Şehirdeki Speyer Katedrali, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. ShUM Toplulukları (Speyer, Worms, Mainz), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Speyer

Kentin bir önemi de Protestanlık teriminin 1529 yılında burada toplanan II. İmparatorluk Meclisi’nde ortaya çıkmış olması. İlk mecliste bir prense kendi bölgesinin dinini belirleme hakkı tanınmış ve ikinci mecliste bu karar iptal edilince Martin Luther yanlıları bunu protesto etmiş ve yeni mezhep Protestan adıyla anılmaya başlanmış.

Speyer

Speyer gezilecek yerler

Romantik Ren & Mosel Nehir Turu’nun 3. gününde başlayan güne gözümüzü açtığımızda nehir gemisi ile çoktan Fransa’yı geçmiş, Almanya’nın güney batısında yer alan Speyer’e varmıştık. Sınırlar olmadan yaşamanın ne demek olduğunu az da olsa hissedebilmek, gümrük sıralarında, sınır kapılarında beklemeden başka bir ülkeye geçmenin mutluluğunu yaşamak bugünün sürprizlerinden sadece bir tanesiydi.

Burada hemen ShUM Toplulukları konusuna değinmek istiyorum. Adlarını İbranice şehir adlarıdan alan ShUM toplulukları (Speyer (Shpira – Sh) & Worms (Warmaisa W=U) & Mainz (Magenza – M)), 10.-13. yüzyıllarda Aşkenazi kültürünün Orta Avrupa’da gelişmesinde çok önem taşımış. Bu alan içinde Worms’taki Yahudi Mezarlığı, Worms Sinagogu, Speyer’deki Yahudi avlusu, Mainz’deki Eski Yahudi Mezarlığı var. ShUM Toplulukları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Speyer Dom (Speyer Katedrali)

Şehrin simgesi konumundaki Romanesk mimarisi ile öne çıkan Speyer Dom (Speyer Katedrali), Kutsal Roma Cermen İmparatoru II. Konrad tarafından 11. yüzyılda inşa ettirilmiş. Katedralin crypt bölümünde Kutsal Roma Cermen İmparatorları ve Alman krallarının mezarları yer alıyor. Speyer Katedrali, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Speyer Dom

Katedral UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Katedralin önü

Speyer Dom

Altpörtel (Eski Şehir Kapısı)

Orta Çağ’da şehrin batı kapısı görevini gören 55 metrelik Altpörtel (Eski Şehir Kapısı) 1230-1250 yılları arasında inşa edilmiş.

Speyer

Altpörtel (Eski Şehir Kapısı)

Dreifaltigkeitskirche (Kutsal Üçlük Kilisesi)

Dreifaltigkeitskirche (Kutsal Üçlük Kilisesi – Baba, Oğul, Kutsal Ruh), 1701-1717 yılları arasında inşa edilmiş. Burası kentin ilk Protestan kilisesi.

Dreifaltigkeitskirche (Kutsal Üçlük Kilisesi)

Gedachtniskirche (Anıt Kilisesi)

1893-1904 yılları arasında inşa edilen Protestan kilisesi Gedachtniskirche, Protestanlar’ın 1529 yılında Reichstag meclisinde söz sahibi olması anısına inşa edilmiş.

Speyer

Gedachtniskirche (Anıt Kilisesi)

Rathaus (Belediye Binası)

1712-1726 yılları arasında inşa edilen Rathaus (Belediye Binası) günümüzde düğün organizasyonlarına ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

Speyer

Rathaus (Belediye Binası) Kaynak:Wikipedia (By Kmtextor – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77398090)

Judenhof Speyer (Yahudi Mahallesi)

Yahudiler 1084-1349 yılları arasında Judenhof bölgesinde yaşamış. Buradaki Yahudi avlusu, ShUM Toplulukları kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Speyer

Judenhof Kaynak:Wikipedia (By Manuae – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39421321)

Tarih Müzesi

1869 yılında kurulan Tarih Müzesi, Rhineland-Palatinate bölgesinin tarihini sergiliyor.

Speyer

Historical Museum of the Palatinate

Teknik Müze

1991 yılında açılan Teknik Müze, hem sergi alanı hem müze olarak hizmet veriyor.

Teknik Müze

Speyer’de Almanya havasını kokladım ama bu koku bana Fransa’dan sonra çok da etkileyici gelmedi. Şehrin boş sokaklarında gezindim ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığında (32 °C!) nefes alamadan kendime gölge bulacağım kafeler aradım. Ardından da kendimi gemideki klimaların altına attım.

Speyer

Buradan sonra sırada Mannheim vardı…