Mannheim, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin üçüncü büyük şehri. Ren ve Neckar Nehirleri’nin kesiştiği Yukarı Ren bölgesinde yer alıyor. Aynı zamanda da Hessen, Renanya-Palatina ve Baden-Württemberg eyaletlerinin kesiştiği noktada bulunuyor. Mannheim günümüzde Avrupa Metropol bölgelerinden Ren-Neckar Üçgeni’nin ekonomik ve kültürel merkezini oluşturuyor. Mannheim şehri müzik dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına kabul edilmesiyle de adını duyuruyor.

Burası önemli buluşların gerçekleştirildiği bir şehir. 1817’de Karl Drais ilk gidonlu bisikleti, 1886’da Carl Benz ilk benzinli otomobili, 1921’de Heinrich Lanz ilk traktörü, 1929’da Julius Hatry ilk roket uçağını burada icat etmiş.

Mannheim

Mannheim’da gezilecek yerler listesi

Romantik Ren & Mosel Nehir Turu‘nun 3. gününde başlayan güne gözümüzü açtığımızda, nehir gemisiyle çoktan Fransa’yı geçmiş, Almanya’nın güneybatısında yer alan Speyer‘e varmıştık. Sınırlar olmadan yaşamanın ne demek olduğunu az da olsa hissedebilmek, gümrük sıralarında, sınır kapılarında beklemeden başka bir ülkeye geçmenin mutluluğunu yaşamak, bugünün sürprizlerinden sadece bir tanesiydi. Speyer’i gezdikten sonra da gemimiz öğlene doğru Mannheim’a ulaştı.

Mannheim

Wasserturm (Su Kulesi)

1886-1889 yılları arasında Gustav Halmbuber tarafından inşa edilen Wasserturm (Su Kulesi), etrafındaki gül bahçesiyle şehrin en merkezi ve önemli yeri.

Mannheim

Wasserturm (Su Kulesi)

Schloss Mannheim (Saray)

1720-1760 yılları arasında inşa edilen Barok stildeki Schloss Mannheim (Saray), Wittelsbach ailesinin ikametgâhı olarak kullanılmış. 2. Dünya Savaşı’nda zarar gören yapı, 2007 yılında restore edilmiş. Saray, Barok tarzdaki saraylar içinde Versailles Sarayı’ndan sonra Avrupa’nın 2. büyük sarayı.

Kale – Schloss Mannheim

Ulusal Devlet Tiyatrosu

1779 yılında açılan Ulusal Devlet Tiyatrosu, Almanya’nın en eski yerel tiyatrosu.

Mannheim

National Theater (Ulusal Tiyatro) Kaynak:Wikipedia (By Photo: Andreas Praefcke – Own work own photograph, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135870)

Christuskirche (Hristiyan Kilisesi)

1911 yılında tamamlanan Neo-Barok tarzdaki Christuskirche, özellikle başmelek Mikail heykeliyle ilgi çekici bir ibadet yeri.

Mannheim

Christuskirche (Hristiyan Kilisesi) Kaynak:Wikipedia (Von Hubert Berberich (HubiB) – Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27449382)

Şehir merkezindeki kısa gezimizin ardından gemimize döndük. Çok az zaman geçirdiğimiz bu şehirle ilgili çok yorum yapabilmem mümkün değil. Ancak yine de beklediğim etkileyici havayı burada da bulabilmiş değilim. Bakalım sıradaki Heidelberg‘de beni neler bekliyor?