Kültürü ve zengin tarihi ile Almanya’nın en büyüleyici kasabalarından birisi olan Cochem, Eiffel ve Hunsruck arasındaki doğal Mosel Nehri Vadisi’nde kurulan bir yerleşim. Mosel şarap ticaretinin merkezi olan bölgede en çok Riesling beyaz şarabı üretiliyor. Almanya’nın Rhine bölgesinde bulunan Cochem’e çoğu kişi Riesling şarabı ve likör tadımı yapmak için geliyor.

Cochem

Cochem’de Orta Çağ’dan, hatta Keltler ve Roma İmparatorluğu’ndan bu yana her dönemin izlerini küçük ve iyi korunmuş binalarda görebilirsiniz.

Cochem

Kent ayrıca yaşadığı hüzünlü olaylarla da tanınıyor. Bu kentin yaşadığı travmalar arasında 1425’te veba salgını, 17. yüzyılda 30 Yıl Savaşları boyunca yaşanan zulümler ve 2. Dünya Savaşı’nda şehrin önemli kısımlarının talan edilmesi sayılabilir.

Cochem gezilecek yerler

Romantik Ren & Mosel Nehir Turu’nun 5. gününde nehir turu sırasında Rhineland-Palatinate eyaletinde yer alan Cochem’e geldik.

Cochem

Reichsburg Kalesi

Üzüm bağları ve şirin şarap köyleri ile çevrili olan Cochem, Ren Nehri kıyısındaki Reichsburg Kalesi manzarası ile görmeye değer küçük bir Alman kasabası. Şehre girerken ziyaretçilerini selamlayan kale 12-13. yüzyılda Mosel’i saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiş. Bir rivayete göre ise Rapunzel ve prensinin hikâyesi bu kalede yaşanmış. Biz de daha gemimiz yanaşırken güvertede heyecanlandık. Hayranlıkla burayı seyre daldık.

Reichsburg Cochem

Reichsburg Kalesi

Burg Eltz Kalesi

Burg Eltz Kalesi Almanya’nın Koblenz ve Trier şehirleri arasından geçen Moselle Nehri üzerindeki tepelerde bulunan bir Orta Çağ kalesi. Kalede 12. yüzyılda burada yaşayan Eltz ailesinin bugüne kadar korunarak gelmiş olan günlük eşyaları ve mücevher koleksiyonu sergileniyor. Kale bence bu özelliğiyle Avrupa’da pek eşi olmayan bir yapı.

Cochem

Burg Eltz Kalesi

Kaleye gitmekse biraz zahmetli. Ormanların arasındaki bir tepeye inşa edilen kaleye tırmanmak için ya kondisyonlu olmanız, ya da servis araçlarını kullanmanız gerekiyor, ama oraya varınca da gittiğinize değiyor.

Cochem – Burg Eltz Kalesi

Eltz Kalesi’nin 850 yıllık etkileyici bir tarihi var. Kale yaptıran ailenin elinden hiç çıkmadan özgün karakterini korumuş. Orijinal haliyle de nesilden nesile aktarılmış.

Cochem

Eltz Kalesi

Hayranlıkla gezdiğimiz kale oldukça popüler bir turistik aktivitesi olduğu için buraya gelince sıra beklemeyi göze almalısınız. İçeri girdiğinizde ise döneminin özelliklerini size hissettirecek bir yapıyla tanışacaksınız.

Kaleyi gezdikten sonra sıra gemimize dönüp seyre devam etmeye gelmişti. Yarınsa gözümüzü yine Almanya sınırlarında açacaktık…