Amsterdam’ın çok yakınındaki Volendam, IJsselmeer Gölü kıyısında eski bir balıkçı kasabası. Volendam Limanı, Hollanda karakteristik evleri ve geleneksel giyimli insanlarıyla görür görmez insanı etkisi altında bırakan bir yer. Nüfusunun çoğunu yaşlılar oluşturuyor ama bizim genç grubumuzda istisnasız herkes buraya yerleşme planları yapmaya başladı bile.

Volendam

Liman bölgesi öyle keyifli ki grubumuzda herkes buraya yerleşmeye karar verdi

Volendam’a hem genç gezginlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında hem de Ren Nehri üzerinde yaptığım nehir turu gezisinde uğradım. İki gezimde de herkes gibi buradan çok etkilendim. Volendam her karşılaşmamızda içimi kıpır kıpır yapmayı başardı.

Liman bölgesinde heykellerle birlikte poz verebiliyorsunuz

Volendam gezilecek yerler

Buranın sahili kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya mağazalarıyla dolu. Hepsi de cıvıl cıvıl. İnsan hangisinde oturacağını, hangisinden alışveriş yapacağını şaşırıyor. Hediyelik eşya mağazalarında Hollanda’nın ünlü klompen takunyasını ve lalelerini satın alabilirsiniz. Ayrıca limandan kalkan teknelerle civarda küçük bir tur yapabilirsiniz.

Volendam’da her yerde klompen takunyası satılıyor

Karnım hiç aç olmamasına rağmen Hollanda’nın ünlü Haring balığını ve karışık deniz ürünlerini denemeyi de ihmal etmedim tabii ki :-) .

Haring balığı ve karışık deniz ürünleri oldukça lezzetli

Volendam’a gelince Hollanda’nın ünlü Haring balığını ve karışık deniz ürünlerini yemenin tadına doyum olmuyor

Burada peynir üretim çiftliği olan Cheese Factory’ye de uğramanızı tavsiye ederim. Fabrikanın alt katında peynir yapılışı ile ilgili video izleniyor, üst katta ise peynir tadımı yapılıyor. Peynirler balmumu ile kaplı olduğundan satın alıp Türkiye’ye getirirken bozulma riski de yok.

Volendam’da her sene 20 Temmuz-20 Ağustos arasında yapılan Peynir Festivali’nde farklı çiftliklerde üretilen peynirlerin tadına bakabilirsiniz.

Volendam

Sokaklar hep cıvıl cıvıl

Volendam o kadar güzel bir şehir ki hiç bir gelişimde geçirdiğim zaman bana yetmedi. Saatler, günler, aylar geçirsem bile sıkılmayacağım bu şahane yerden ayrılmayı hiç istemedim. Rotamın bir sonraki durağı olan Amsterdam beni çok heyecanlandırdığı için ayrılık nispeten az üzmüştü ama bu güzel ve huzurlu yere tekrar tekrar gelmeye, deniz ürünlerini doya doya yemeğe kendime söz vermiş olmak da beni rahatlatmıştı.