Nehirler coğrafya derslerinin konusu olmaktan çok öte özelliklere sahiptir. Tarlalara sularını verirler, kıyılarında yaşayanlara ekmek, iş sağlarlar. Geçtikleri her yerde farklı kültürler yaratırlar. Kıyılarında köyler, kasabalar, şehirler kurulur. Kısacası nehirler, dünyaya hayat veren can damarlarıdır. Bu yazımda bu can damarlarının üzerinde yapılan gezilerden, nehir turu ve nehir turu rotasından bahsedeceğim.

Nehirler üzerinde gemi turları

Cruise Prime sizleri dünyanın değişik bölgelerindeki nehirler üzerinde düzenlediği gemi seyahatleriyle bambaşka coğrafyaları keşfetmeye çağıran bir tur. Mottoları da “Dünyayı bir de nehirden görün”.

Cruise Prime hangi nehirlerde turlar düzenliyor? diye soracak olursanız, Avrupa’da 6 ülkeyi kapsayan çeşitli Ren rotaları (İsviçre, Liechtenstein, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika), Avrupa’da 8 ülkenin gezildiği çeşitli Tuna rotaları (Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Avusturya, Almanya, Liechtenstein, Çekya, İsviçre), Ukrayna’da Dinyeper, Rusya’da Volga, İspanya’da Guadalquivir, Portekiz’de Douro, ABD’de Mississipi, Afrika’da Victoria Şelaleleri’nin üzerinde bulunduğu Zambezi, Çin’de Yangtze, Uzak Doğu’da Mekong’u (Vietnam, Kamboçya, Tayland geziliyor) sayabiliriz. Bu nehir turlarına ilaveten Rusya & Tataristan & Moğolistan & Güney Kore’yi kapsayan Trans Sibirya Ekspresi, Avrupa’da Barge (ırmak ve kanallarda işleyen, genellikle halatla bağlı, yük teknesi) ile kanal turu, Hindistan’da Ganj, temalı turlardan da Ghent – Amsterdam arasında yılda 1 kez lale festivali turu ve Noel zamanı Avrupa’da Noel Pazarları turu sayılabilir.

Gemi yolculukları karada yapılan gezilere benzemiyor. Her gün farklı bir yerde uyanıyor, oradaki coğrafyaları ve kültürleri keşfediyorsunuz. Geminin güvertesindeyken eşsiz manzaralar gözünüzün önünden bir film şeridi gibi akıp gidiyor; özellikle de nehirlerdeki gemi turlarında. Çünkü nehirler geçtikleri her yerde farklı kültürler yaratıyor. Kıyılarında köyler, kasabalar, şehirler kuruluyor. Bazen ormanların içinden geçiyorlar, bazen şehirlerin içinden. Hani hep denir ya içinden nehir geçen şehirler bir başka güzel olur diye. Bu nehirlerin üzerinde yapılan geziler de işte bu yüzden bir başka güzel oluyor. Ne mutlu bana ki ben de bu güzellikleri sizlerle paylaşmak üzere bir yolculuktayım şimdi… Haydi gelin, nehir turlarına biraz daha yakından bakalım.

Nehir turu

Nehir turu tercih etmek için 1o neden

Peki neden nehir turu tercih edelim?

Emniyetli

Bence nehir turlarının en önemli özelliği emniyetli olması. Açık denizdeki büyük cruise gemi turlarıyla karşılaştırıldığında, nehir gemilerinde sallantı yok denecek kadar az. Bunun en önemli etkilerinden biri de bulantı hissetmemeniz. Eğer siz de annem gibi en yakın kıyıya bile giderken mide bulantısı çeken, ardından da günlerce hasta yatan biriyseniz, nehir turundan hiç korkunuz olmasın. Nehir turlarına içiniz rahat çıkabilirsiniz.

Nehir turları emniyetli

Şehir merkezlerinde indi-bindi

Şehirler hep nehir kenarında kurulmaya başlamış. O nedenle nehir gemileri şehirlerin içine yanaşıyor. Açık deniz seyahatlerinde günlerce şehir görmeden gittiğiniz olurken; nehir turlarında şehirlerin, köylerin, kasabaların yani kısaca hayatın içinden akarak ilerliyorsunuz.

Hızlı yanaşma ve kalkış

Nehir gemileri açık deniz gemilerine göre daha küçük olduğundan duracakları yerlere daha hızlı yanaşıp daha hızlı kalkıyorlar. Yani hiç zaman kaybetmeden çok yeri görme şansını elde ediyorsunuz.

Her zaman manzara

Nehir turlarında odanızdan çıkmasanız bile sıkılmanız mümkün değil. Benim odam ikinci kattaydı, manzaram da şahaneydi.

Yüzen otel rahatlığı

Bavul açma-kapama derdi olmadan şehirden şehre, hatta Avrupa’daysanız pasaport vermeden ülkeden ülkeye geçeceksiniz. Gece bıraktığınız şehir/ülke, sabah başka bir şehir/ülke olarak sizi selamlayacak.

Butik nehir turu

Büyük cruise gemileri 3.000 kişilik bile olabilirken nehir gemileri en fazla 200 kişilik oluyor. Bu da mürettebatından misafirlerine kadar herkesle sosyalleşme imkânı tanıyor. Ben tek başına başladığım bu yolculukta seyahatim boyunca herkesle tanıştım, kaynaştım ve de ömür boyu sürecek çok güzel dostluklara imza attım.Katıldığım Romantik Ren & Mosel Nehir Turu‘ndaki 5* M/S Amadeus Silver gemisinin 1 güneşlenme güvertesi ve 3 katında 78 standart, 12 suit olmak üzere toplam 90 kabini vardı. Yani bu gemi büyük cruise gemilerine göre oldukça küçüktü.

Alakart Restoran

Butik nehir turlarının bir özelliği de alakart restoranı. Büyük cruise gemilerinin aksine nehir gemilerinde çok sayıda restoran yok. Açık büfeden salata, meyve, tatlınızı seçip menüden ana yemeğinizi ısmarlıyorsunuz.

Nehir turlarında alakart restoran

Eğlence

Geminin müzisyenleri yemek sırasında ve seyir esnasında size eşlik edebileceğiniz şarkılar dinletiyor. Bizim turumuzda ise gemi müzisyenlerine ilaveten sevgili Ferhat Köse ve Özge Metin geziye katılmışlardı. Özellikle de Gala Gecesi’nde bizi coşturdular ve unutamayacağımız bir gece yaşattılar.

Seviye havuzları ve özel deneyimler

Nehir turu sırasında bazı şehirler arasında rakım farklılıkları bulunuyor. Bu farklar bazı bölgelerde ciddi boyuta ulaştığı için suyu dengelemek gerekiyor. Bu nedenle nehir üzerinde uzunlukları 150 ila 350 metre arasında değişen seviye havuzları var. Gemiler yollarına devam edebilmek için bu havuzlara giriyorlar. Nehir gemisi havuzun içine girdiğinde gidilecek yönün rakımına göre ya havuz suyla dolduruluyor ya da içinde bulunan sular nehirle aynı seviyeye gelinceye kadar boşaltılıyor. Gemi devam edeceği yöndeki nehir suyu seviyesine geldiğinde ise kapaklar açılıp yoluna devam ediyor.

Seviye havuzları

Dünyayı nehirden görmek

Bence nehir turunun en can alıcı özelliği dünyayı başka bir gözle görme imkânı tanıması. Dünyayı bir de nehirden görmek gerçekten her gün yaşanacak bir deneyim değil. O zaman bu fırsatı kaçırmamak gerekmez mi?

Sizi şimdilik nehir yolculuğu sırasında çektiğim videomla baş başa bırakıyorum.

Umarım siz de dünyayı nehirlerden görürsünüz.