Zambezi Nehri üzerinde yer alan Victoria Şelaleleri, Zambiya-Zimbabve sınırını oluşturuyor. Victoria Falls Millî Parkı, Zimbabve’nin kuzeybatısında konumlanıyor ve dünyanın yedi doğa harikasından biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri’ne (Mosi-oa-Tunya) ev sahipliği yapıyor. Victoria Şelaleleri dünyanın en yüksek ve en geniş şelalesi değil ama yine de 108 metre yüksekliği ve 1.708 metre genişliği nedeniyle dünyanın en büyük ve en yüksek debili şelalesi kabul ediliyor. Islak mevsimde şelalelerden dakikada 5 milyon m³ su akıyor. Yerel Tonga dilinde “Gürleyen Duman” olarak anılan Victoria Şelaleleri, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri’ni helikopter turu ile gördüm

Yerel Tonga halkının inanışına göre Zambezi Nehri Vadisi’nin bir koruyu Tanrısı var. Bir balığın başına ve bir yılanın vücuduna sahip olarak tanımlanan Nyami Nyami ve karısının, Kariba Boğazı’nda yaşayan yer altı dünyasının Tanrısı ve Tanrıçası olduğuna inanılıyor.

Şelalelere ismini İskoç misyoner, doktor, kölelik karşıtı ve kâşif David Livingstone vermiş. 16 Kasım 1855’te şelaleleri ilk defa gördüğünde çok etkilenen Livingstone, onlara Birleşik Krallık Kraliçesi Victoria’nın adını vermiş. Livingstone bu nedenle şelaleleri dünyaya tanıtan ilk kişi olarak kabul ediliyor. Hem Zambiya hem Zimbabve tarafında çok sayıda heykeli var.

Victoria Şelaleleri’nde gün doğumu

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri; Doğu Kataraktı (Eastern Cataract), Armchair Şelalesi, Gökkuşağı Şelalesi, Horseshoe Şelalesi, Livingstone Adası, Ana Şelale, Katarakt Adası ve Şeytan Kataraktı (The Devil’s Cataract) bölümlerinden oluşuyor. Şeytan Kataraktı, Katarakt Adası; Zimbabve’de yer alıyor. Ana Şelale iki ülke tarafından paylaşılıyor. Livingstone Adası (en popüler yeri Devil’s Pool), Horseshoe Şelalesi, Gökkuşağı Şelalesi, Armchair Şelalesi, Doğu Kataraktı; Zambiya‘da yer alıyor. Uzunluk olarak 1.2 km Zambiya tarafına, 0.5 km Zimbabve tarafına denk geliyor. Şelalelerin büyük kısmı her ne kadar Zambiya’da olsa da % 75’i Zimbabve’den, % 25’i Zambiya’dan görülüyor. Özellikle Ana Şelaleler tam Zimbabve’nin karşısına denk geldiğinden Zimbabve tarafından daha iyi gözlemleniyor. Ancak bana sorarsanız şelalelerin hem Zimbabve hem de Zambiya tarafından apayrı bir güzelliği var, iki taraftan da görmek bambaşka…

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri’ni helikopter turu ile gördüm

Victoria Şelaleleri mart-mayıs ayları arasında en yüksek akışa ulaşıyor, kasım ayına kadar su miktarı düşmeye başlıyor. Su miktarı yüksek olduğu zaman parkta yağmurlukla geziliyor. Su miktarının düşük olduğu aylarda Zambiya’dan şelalelerin bazı bölümleri tamamen kuru görülüyor. Ben ekim ayında şelaleleri gördüm. Su miktarı azdı ama yine de muhteşemdi. Üstelik kuru dönemde kaya oluşumlarını daha fazla gözlemleyebildim O nedenle bence her dönemin güzelliği apayrı…

Victoria Şelaleleri’nde gezilecek yerler – Etkinlikler listesi

Yüksek sezonda dolunay gecelerinde Victoria Falls Milli Parkı içinde “lunar rainbow dinner (ay gökkuşağı yemeği)” denilen özel akşam yemekleri organize edilebiliyor. Bu yemek dolunaydan 1 gece önce, dolunay gecesi ve dolunaydan 1 gece sonra olmak üzere her ay 3 kez organize ediliyor.

Bir de The Boma’da düzenlenen boma dinner var. Bu bir yemek, davul ve dans gösterisi. Açık büfe yemekleri yerel danslar eşliğinde yiyor, sonra da davul çalarak gösteriye eşlik ediyorsunuz. Kaçırılmaması gereken muazzam bir deneyim.

Victoria Şelaleleri

The Boma – Boma dinner

19. yüzyıl stilindeki Bamba Tram ile gidiş-dönüş 2 saatlik bir yolculukla gün doğumunda Victoria Köprüsü’ne gidip gelebiliyorsunuz. Gün batımında ise aksi istikamete gidiş-dönüş 2 saatlik bir yolculuk yapıyor, Masuwe Nehri’nin kenarından geçerek safari deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Turunuza akşam yemeği eklemek isterseniz doğanın içinde mum ışığı eşliğinde yemek yiyebiliyorsunuz. Yemek organizasyonu 3 saatten istediğiniz saate kadar uzatılabiliyor.

Victoria Falls Köprüsü

Lookout Cafe’nin muhteşem manzarasında yemek yiyebilir, susuzluğunuzu giderecek şeyler içebilirsiniz.

Victoria Şelaleleri

Lookout Cafe’nin muhteşem manzarası

Victoria Falls Millî Parkı

Victoria Falls Millî Parkı, dünyanın yedi doğa harikasından biri olarak kabul edilen Victoria Şelaleleri’ne (Mosi-oa-Tunya) ev sahipliği yapıyor. Park içinde yürüyüş yaparak şelaleleri değişik noktalardan gözlemleyebiliyorsunuz.

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri

Bölgenin en önemli yeri tabii ki burası. Şelalelerin kenarında yürüdüğünüz yer yağmur ormanından oluşuyor. Özellikle suların seviyesinin yüksek olduğu dönemde burada yağmurluksuz yürünmüyor ve de her milimetrekarenize kadar ıslanıyorsunuz. Suların seviyesinin düşük olduğu dönemde de kaya oluşumlarını izleme şansını elde ediyorsunuz.

Victoria Falls

Zimbabve’de şelalelerin bitişiğinde yer alan küçük Victoria Falls yerleşimi bölgeyi keşfetmek için harika bir üs görevi görüyor.

Victoria Falls’ta her yerde maymunla karşılaşıyorsunuz

Rafting

Adrenalin sevenler için rafting turları var. Düşük sezonda turlar şelalelerin altından başlıyor, yüksek sezonda Rapid#10 altından başlıyor. 1 günlük rafting turları Rapid#25 altında bitiyor. Bu kadarı yetmez diyenler 1 haftalık rafting turuna katılıp turlarını Mibizi Gölü’nde bitiriyor.

Rafting

Bungee Jumping

Victoria Şelaleleri dendiğinde en adrenalin dolu aktivitelerden biri de Zimbabve-Zambiya arasındaki tarihi Victoria Falls Köprüsü’nden Zambezi Nehri’ne neredeyse 111 metre düşerek yapılan bungee jumping. Bu atlayışı yapacak cesareti olanların bungee jumping yapacağını pasaport kontrolüne bildirmesi gerekiyor ancak bu durum diğer ülkeye giriş hakkı vermiyor. Köprüde ayrıca zip-line ve gorge swing denilen atlayışı yapabiliyorsunuz.

Zip-Line

Ben bungee jumping yapmadım ama Lookout Cafe’nin yanındaki Wild Horizons ile zip-line deneyimi yaşadım. Zip-line için önce, yapacağım, dedim, platformun önüne gidip yüksekliği görünce vazgeçip geri döndüm. Sonra grubumuzdan Walter zip-line yapacağını, onunla beraber yapabileceğimi söyleyince biraz cesaretimi toplayıp tekrar denemeye karar verdim. Walter’a sarılıp çığlık çığlığa yaptığım zip-line kesinlikle daha önce yaptıklarımdan daha fazla adrenalin yüklüydü. Böylece asla unutamayacağım deneyimlerime bir tane daha eklemiş oldum.

Walter Joe ile zip-line yaptım

Lookout Cafe’nin yanındaki Wild Horizons ile gorge swing denilen atlayışı da yapabiliyorsunuz.

Helikopter Turu

Victoria Şelaleleri turu yaparken mutlaka bir helikopter turuna katılmanızı öneririm. Bu muazzam oluşum havadan görüldüğünde insanı daha da fazla büyülüyor. Ben birkaç şirketle helikopter turu yaptım. Ücret 175 USD. Ne kadar pahalı gibi görünse de şelaleleri havadan görmek için değer. Otelden alıp otele bırakıyorlar. Havadaki yolculuk 12-15 dakika arasında sürüyor.

Chikopokopo Helicopters’ın en büyük avantajı parkın içinde olup helikopter turlarının direkt safari gibi başlaması oldu. Yolculuğu görüntüledikleri videoyu da satın alıp bu turu unutulmaz kılabiliyorsunuz.

Chikopokopo Helicopters ile Victoria Şelaleleri üzerinde helikopter turu yaptım

Bir de Bonisair Helikopter ile helikopter turu yaptım. Onlar da parkın içinden kalkıyor. Benim için en önemli özelliği ise helikopterin camının açılması oldu. Bu sayede bu yolculuğumda harika fotoğraflar çekebildim. Tabii kameramı ve telefonumu camın dışına çıkartmadım çünkü yüksekte rüzgâr öyle kuvvetliydi ki elimden uçması an meselesi olurdu.

Bonisair Helicopters ile Victoria Şelaleleri üzerinde helikopter turu yaptım

Zambezi Millî Parkı

56.000 hektar büyüklüğündeki Zambezi Millî Parkı, Zambezi Nehri’nin kenarında yer alıyor. 1979 yılında Victoria Şelaleleri Millî Parkı’ndan ayrıldı ve ayrı bir park statüsü elde etti.

Zambezi Milli Parkı’nda safari yaptım

Parkın içinde yer alan değişik otelleri görme şansı elde ettim.

Sian Simba River Lodge harika bir kamp alanı.

Sian Simba River Lodge

Tsowa Safari Island, Tsowa Adası’nda yer alıyor. Tesise ana karadan 5 dakikalık bir tekne yolculuğuyla gidiliyor.

Tsowa Safari Island

Matetsi Victoria Falls nefis bir tesis. Özel helikopter pisti bile var.

Victoria Şelaleleri – Matetsi Victoria Falls

Zambezi Nehri Turu

Zambezi Nehri üzerinde yapılan turlar Zambezi Millî Parkı içinden geçiyor. Turlar gün batımında yapılıyor.

Bu turu birkaç kez değişik şirketlerle yaptım. Turlara içecekler ve aperitifler dâhil. Tur boyunca Zimbabve’nin Zambezi Millî Parkı’nı, Zambiya’nın Mosi-oa-Tunya Millî Parkı’nı izliyorsunuz. Yol üzerinde bolca su aygırı, timsah, yüzlerce çeşit kuş görüyorsunuz. Ancak gördüğünüz en muhteşem şey kuşkusuz nehre yansıyan gün batımı görüntüsü oluyor.

Zambezi Nehri’nde gün batımı

Bir turu Dingani Tours (www.dinganitours.com) ile yaptım. Tekne küçük gruplar için uygun.

Victoria Şelaleleri – Zambezi Nehri’nde Dingani Tours ile yaptığım turda bolca su aygırı gördüm

Bir turu da Shearwaters Cruises ile yaptım. Tekne iki katlı ve nispeten daha büyük gruplar için uygun. Aperitifleri oldukça lezzetli.

Zambezi Nehri’nde Shearwaters Cruises ile yaptığım turda filler gösteri yaptı

Victoria Şelaleleri – Oteller

Victoria Falls bölgesinde değişik otellerde konakladım. Bazılarını da gezip görme şansı elde ettim.

Palm River Hotel, Victoria Şelaleleri’ne sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. Zambezi Nehri kenarındaki konumuyla göz kamaştırıyor.

Victoria Şelaleleri

Palm River Hotel

Pioneers Lodge, Victoria Şelaleleri’ne sadece 2,5 km uzaklıkta bulunuyor. Son derece etkileyici ve dinlendirici bir ortamı var.

Victoria Şelaleleri

Pioneers Lodge

Ilala Lodge oldukça lüks ve güzel bir otel.

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri – Ilala Lodge

The Victoria Falls Hotel tam bir klasik. Zarafet ve şıklığı birleştiren muazzam bir otel.

Victoria Şelaleleri

The Victoria Falls Hotel

Pamarah Lodge butik otel sevenler için ideal.

Victoria Şelaleleri

Pamarah Lodge

Nguni Lodge küçük ve sevimli bir butik otel.

Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri – Nguni Lodge

Cresta Sprayview Hotel daha çok düşük bütçeli gezginlere hitap ediyor.

Cresta Sprayview Hotel

Shoestrings Backpackers daha çok sırt çantalı gezginlerin gittiği bir yer.

Zimbabve’ye gelip Victoria Şelaleleri turu yapmadan dönmemelisiniz. Bu doğa harikası şelaleler karşısında heyecandan nutkunuz tutulacak, bölgeye hayran kalacaksınız.

Victoria Şelaleleri

Zambezi Nehri’ndeki gün batımını da ömür boyu unutamayacaksınız.

Zambezi Nehri’nde gün batımı

Keşfetmeniz dileğiyle…