Zimbabve’nin başkenti Harare kenti cakaranda ağaçları ile kaplı bir yer. Özellikle ağustos-ekim ayları arasında şehri mor bir renge boyayan cakarandalar kente harika bir görüntü kazandırıyor. İsmi 1982 yılına kadar Salisbury olduğundan bu isimle de biliniyor.

Şehir 1890 yılında Britanya Güney Afrika Şirketi’nin Öncü Kolunun Mashonaland’a girişini durdurduğu noktada kurulmuş. Adını sonradan İngiliz Başbakanı olan Lord Salisbury’den almış.

1. Cadde

Salisbury altın ve demir madenleri nedeniyle önemli bir sömürge kenti hâline gelmiş. 11 Kasım 1965’te İngiltere’ye karşı “Rodezya Devleti” adıyla bağımsızlık ilan etmiş ama hiçbir ülke tarafından tanınmamış. Zimbabve 18 Nisan 1980’de tam bağımsızlık ilan ettikten 2 yıl sonra, 1982 yılında Salisbury’yi başkent ilan etmiş ve ismini Harare olarak değiştirmiş. Harare günümüzde Zimbabve’nin finans, ticaret ve iletişim merkezi.

Burası beklediğimden çok daha büyük bir Afrika başkenti. Yüksek katlı binaları var. Trafik çok kötü değil ama mesafeler nispeten uzak bile sayılabilir. Neticede küçük bir şehir değil.

Harare’de gezilecek yerler listesi

Zimbabve‘nin Harare kentinde tur yapmak isterseniz, bizi gezdiren Royal African Adventures şirketinin yetkilisi Tafadzwa Tavengerwei (+263 7 73394841) ile görüşebilirsiniz.

Mbuya Nehanda Anıtı

Mbuya Nehanda Anıtı, bir Shona ruh medyumu ve İngiliz sömürgecilere karşı 1896-1897 yılları arasında Birinci Chimurenga Savaşı’nda kahramanlık gösteren Mbuya Nehanda’ya adana bronz bir anıt.

Harare

Leopold Takawira Avenue

Avondale bölgesine varmadan önce Leopold Takawira Avenue boyunca sıralanan cakaranda koridoru müthiş bir görüntü oluşturuyor.

Harare

Leopold Takawira Avenue

Harare Katedrali (Cathedral of the Sacred Heart)

Harare Katedrali 1924 yılında yapılmış.

St Mary ve All Saints Katedrali

Bir Anglikan katedrali olan St Mary ve All Saints Katedrali, İngiliz mimar Herbert Baker tarafından tasarlanmış.

St Mary ve All Saints Katedrali

Milli Zimbabve Galerisi

Zimbabve’nin çağdaş sanat ve görsel mirası Milli Zimbabve Galerisi’nde sunulup korunuyor.

Milli Zimbabve Galerisi

Mukuvisi Woodlands

256 hektar alana kurulan Mukuvisi Woodlands, 140 yerli ağaç türüne ve 300’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Harare Bahçeleri

Harare Bahçeleri şehrin en büyük parkı. NYC’de Central Park neyse Harare’de de Harare Bahçeleri aynı. Yeni evlenen çiftler düğün törenleri için burayı çok tercih ediyor.

İnsan Bilimleri Müzesi

İnsan Bilimleri Müzesi, bazı kişilerin Ahit Sandığı’nın bir kopyası olduğuna inandığı 700 yıllık Lemba eseri Ngoma Lungundu dâhil olmak üzere pekçok eseri içinde barındırıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…