Zimbabve içinde gün batımı manzarasının en iyi izlenebildiği yerlerden biri olan Hwange Milli Parkı 14.651 km²’lik bir alan üzerine kurulu. Ülkenin en büyük milli parkı olarak da bilinen bu doğa alanında 100’ün üzerinde memeli hayvan ve 400’den fazla kuş türü yaşıyor. Park yoğun yaban hayatı, özellikle kuru sezonda şelalelerinden su içmeye gelen çok sayıdaki filleri ve kasım-aralık ayları arasında Avrupa ve Kuzey Afrika’dan göç eden kuş türleri ile biliniyor.

Hwange Milli Parkı’nda gün batımı

19. yüzyılda ülkenin avlanma alanı olarak kullanılan parkın eski ismi Wankie Game Reserve imiş. Günümüzde Afrika’nın en iyi korunan parklarından biri olan park olağanüstü safari deneyimleri yaşamanızı sağlıyor.

Hwange Milli Parkı

Fil

Antiloplar

Parkın dışında bile konaklasanız yaban hayatını yoğun olarak yaşıyorsunuz. Çünkü arada çitler, yaban hayatını sadece parkın içinde tutan bir düzen yok. Hayvanlar özgürce nereye isterlerse gidiyorlar. Bir fil otelinizin havuzunda yüzerken yanınıza gelip havuzdan su içebiliyor. Bir aslan 2 metre ötenizde kükreyebiliyor. Kaldığınız tesisin tecrübeli rehberleri eşliğinde yürüyüş safarisi yapabiliyorsunuz. Gün doğumlarında kahvenizi yudumlayabiliyor, gün batımlarında doğanın içinde yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Hwange Milli Parkı

Hwange Milli Parkı – Önümüzden geçen aslanları izleyerek kahvaltımızı ettik

Zebralar

Hwange Milli Parkı – Safari

Parkta dilerseniz kendiniz araç kullanabiliyor, dilerseniz de şoförlü bir 4×4 araç kiralayabiliyorsunuz. Ancak ben hep şoförlü araç gördüm, kendi aracını kullanan kimseyi görmedim. Güvenlik açısından hiç bir sorun olmasa da bence buranın yol koşullarında şoförlü araç kullamak daha doğru.

Hwange Milli Parkı

Kuş türleri

Maymun

Yol koşulları demişken… Ana kapıya kadar yol asfalt, gayet iyi durumda. Ana kapıdan sonra toprak yol ve asıl macera başlıyor. Özellikle bazı noktalardaki engebeli yerlerde Afrika masajına hazır olmalısınız!

Hwange Milli Parkı

Hwange Milli Parkı – Safari

Gelelim safari deneyimine… Hayvanlar güneş tepedeyken gölge yerlerde dinlendiği için park içindeki safariler gün doğumundan sonra yaklaşık 3 saat ve gün batımından önce yaklaşık 3 saat süreyle yapılıyor. Safari sırasında rehber/şoför ana yolda aracı kullanıyor, hayvanlar yolun uzağındaysa yoldan çıkıp hayvanlara yaklaşması yasak. Yani hayvanlar size gelirse yakından görme şansınız var, o anda canları yoldan uzakta olmayı isterse siz de uzaktan izlemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle eğer kaliteli çekimler yapmak istiyorsanız fotoğraf makinenizin iyi bir lensi olması şart.

Hwange Milli Parkı

Aslanlar safari araçlarının yanına kadar geliyor

Biz sabah safarisinde o kadar şanslıydık ki safariye başladıktan çok kısa bir süre sonra leopar gördük. Safarilerde leopar görmek çok zordur ama o gün demek ki şanslı günümüzdeymişiz.

Leopar

Bir süre sonra da bir aslan ailesiyle karşılaştık. Yoldan biraz uzaktaydılar, sonra yakınımıza gelmeye başladılar. Safarilerde aracınızın yanında bir aslanın yürümesi gerçekten heyecan verici bir deneyim. Hwange Milli Parkı da bu açıdan bize çok cömert davrandı.

Aslan ailesi

Hwange Milli Parkı – Konaklama

Parkın yakınında bulunan konaklama yerlerinden bazılarında kaldım, bazılarını da inceleme fırsatı buldum.

Hwange Milli Parkı

Gwango Heritage Resort’ta dolunay

Gwango Heritage Resort

Gwango Heritage Resort oldukça sevimli bir yer. Yemekleri gayet güzel. Akşamları müzikli gösteri yapıyorlar.

Hwange Milli Parkı

Gwango Heritage Resort

Iganyana Kampı

Iganyana Kampı bölgenin güzel konaklama mekânlarından biri.

Iganyana Kampı

Gwango Elephant Lodge

Gwango Elephant Lodge bölgenin güzel konaklama mekânlarından biri.

Hwange Milli Parkı – Gwango Elephant Lodge

Khulu Bush Camp

Khulu Bush Camp bölgenin güzel konaklama mekânlarından biri.

Khulu Bush Camp

Ivory Lodge

Ivory Lodge bölgenin güzel konaklama mekânlarından biri.

Ivory Lodge

Sable Valley Lodge

Sable Valley Lodge bölgenin güzel konaklama mekânlarından biri. Kraliçe II Elizabeth 13-14 Ekim 1991’de burada kalmış.

Sable Valley Lodge

Zimbabve‘nin Hwange Milli Parkı oldukça güçlü bir enerjiye sahip. Burada hem yaban hayatından hem de el değmemiş doğadan çok etkilendim. Leopardan aslana filden zürafaya herşeyi gördüm. En muhteşemi de yaban hayatının tam içindeyken gün batımını izlemek oldu. Bu park beni unutulmaz anılarla baş başa bıraktı.

Zürafa

Keşfetmeniz dileğiyle…