İster çok sık, ister seyrek seyahat edin, eminim her seyahatinizden önce kendinizi gideceğiniz yerde güvende hissetmek istiyorsunuzdur. Bunun için sormanız gereken ilk soru, seyahat sigortası yaptırmaya ihtiyacınız olup olmadığıdır. Yurt dışı ve yurt içi seyahatlerinizde aniden hastalanmanız veya yaralanmanız sonucunda acil durum gerektiren tıbbi giderler ve masraflar, bu sigorta ile güvence altında olacaktır. O zaman gelin, neden seyahat sağlık sigortası yaptırmamız gerektiğini detaylı inceleyelim.

Neden Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmalıyız?

Bu sigortayı yaptırırsanız, yalnızca tatil sırasında olabilecek riskler için değil, tur ile yapılan tatilin iptal olması, aile üyelerinden birinin ölümü, evde meydana gelen hasar nedeniyle yolculuğun durdurulması gibi sizi beklemediğiniz bir anda hazırlıksız yakalayabilecek durumlar karşısında da korunmuş olursunuz.

Seyahat Sağlık Sigortası yaptırırken kapsamı ne olmalıdır?

Bu sigorta kapsamında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden T.C. vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik yabancı uyruklu kişilerin, poliçede belirtilen coğrafi bölgelere yaptıkları seyahatleri sırasında aniden hastalanmaları veya yaralanmaları sonucu acil durum gerektiren tıbbi giderlerin ve masraflarının kapsanması gerekir. Poliçedeki coğrafi bölgeler; “Yurt İçi, Avrupa ve Tüm Dünya” seçeneklerinden oluşmaktadır. Bu konuda “Geniş” teminatlar veren sigorta şirketleri seyahatlerinizde her zaman yanınızda olacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası ile hangi risklere karşı güvence altında olabiliyoruz?

Bu sigortada Covid-19 nedeniyle gerekli olabilecek tıbbi ve yatarak tedavi giderlerinin, sigortalıların poliçesinde bulunan “Yaralanma veya hastalık nedeniyle yurt dışında tıbbi tedavi” teminatındaki limit ve özel şartlar dâhilinde karşılanması çok önemlidir.

Seyahat saglik sigorta

Ayrıca ihtiyaç duyulması hâlinde;

 • Tıbbi Danışmanlık,
 • Acil Mesajların İletilmesi,
 • Tarifeli Bagaj Kaybı, Çalınmasına ilişkin giderleri de sigortalının poliçesindeki ilgili teminatların limit ve özel şartları dâhilinde ödenmesi önemlidir.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası ürünü kapsamı ne olmalıdır?

 • Sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin seyahati
 • Aile üyelerinden birinin ölümü sebebiyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati
 • Evde meydana gelen hasar nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati
 • Bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması
 • Sigortalıya ilaç gönderilmesi
 • Acil mesajların iletilmesi

gibi durumlarda ferdi kaza teminatı, peşin ödeme yardımı, seyahatin iptali teminatı hizmetleri limitsiz bir şekilde sunulmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Seyahate çıkacak pek çok insanın aklında oluşacak bu soruya sizi bekletmeden cevap verelim. Bu sigortanın zorunluluk durumu, gittiğiniz ülke için aldığınız vizeye göre değişebilir. Örneğin Schengen vizesine başvurmak için ihtiyacınız olan belgelerden biri, seyahat sağlık sigortası poliçesidir. Bu nedenle bu sigorta türü “vize sigortası” olarak da adlandırılır.

Tabii vizesiz ülkelere ya da vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası istemeyen ülkelere seyahat ederken de kendinizi güvenceye almanızda fayda var. Oldukça cüzi miktarlara, seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek durumlara karşı güvence oluşturan bu sigortayı yaptırmadan yola çıkmamanızı öneririz.

Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak İçin 5 neden

Peki, tam olarak neden seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız?

Hastalık ve Kaza Umulmadık Anlarda Gelir

Evet, sağlığınız her şeyden önemli. Ancak yurt içi ve dışında yapacağınız sağlık harcamalarının da bütçenizde büyük bir alan tutabileceği bir gerçek. Peki, cüzi bir miktara sağlığınızı güvence altına almak varken neden büyük meblağlar ödeyesiniz? İşte, seyahat sağlık sigortaları bunu sağlıyor!

Poliçe kapsamında olan yatarak ya da ayakta tedavi gibi teminatların yanı sıra dilerseniz poliçenize ilaç gönderimi teminatını da dâhil ettirebilir ve ihtiyaç durumunda ilaçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Seyahat sigorta

Ailenizden Birine İhtiyaç Duyabilirsiniz

Seyahat sigortaları, ana ve ek teminatları sayesinde sizi hem maddi hem de manevi olarak güvence altına alır. Elbette başınıza gelmesini hiç istemeyiz ama yaşadığınız bir kaza nedeniyle yatarak tedavi olmanız gerekebilir. Bu durumda ailenizden birinin yanınızda olmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer poliçenizde aile üyelerinden birinin seyahati ve konaklaması ek teminatları varsa, poliçede belirtilen limitler dâhilinde ailenizden birinin size refakat etmesi konusunda yardımcı olabiliriz.

Seyahat Sürenizde Değişiklik Yapmanız Gerekebilir

Yaşadığınız bir kaza veya hastalık nedeniyle belirlediğiniz tarihte yolculuk yapamayabilir ve yurt dışında kalış sürenizi uzatabilirsiniz. Peki, bu durumda oluşan masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız? İşte, “Seyahat sağlık sigortası neyi kapsar?” ve “Neden seyahat sigortası yaptırmalıyım?” sorularının cevaplarından biri de budur. Bu sigorta, pek çok teminatı sayesinde karşılaştığınız olumsuz durumlarda maddi ve manevi olarak en az etkilenmenizi amaçlayan sigorta çeşididir.

Seyahat süresinin uzatılması dışında evinizde meydana gelen hasar ya da yakın aile bireylerinin vefatı gibi başınıza gelmesini hiç istemeyeceğimiz durumlarda da bu sigorta, teminatlar dâhilinde seyahat masraflarınızı karşılayabilir.

Bagajınız ile İlgili Sorunlar Yaşayabilirsiniz

Seyahatler sırasında en korkulan durumlardan birinin de bagajın kaybolması, gecikmesi ya da hasar görmesi olduğunun farkındayız. Hiç merak etmeyin, mağduriyetinizi giderme konusunda da dostunuz olarak biz yanınızdayız. Ek teminatlar sayesinde geciken bagajınızın size ulaştırılması ya da hasarın karşılanması gibi haklara sahip olabilirsiniz.

Öngörülemeyen Tıbbi Harcamalardan Tasarruf Sağlar

Planlamamız ne kadar titiz olsa da seyahat ederken yanlış gidebilecek ve yabancı topraklardayken kendimizi özellikle savunmasız hissetmemize neden olabilecek yeterince şey vardır. Bütçelemediğimiz bir tıbbi acil durum maliyetine maruz kalmak, finansal strese yol açabilir ve bu nedenle tüm tatil deneyimini kabusa çevirebilir. Bu durumda seyahat sağlığı tedbirleri içinde bir sigorta kurtarıcı olacaktır.

Seyahat Sigortası Püf Noktaları

Poliçe satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hususlar:

 • Seyahatiniz ile ilgili rezervasyonlarını yaptırdıktan sonra seyahat sağlık sigorta tekliflerini, teminat içeriklerini, hangi asistans firma ile çalıştığını detaylı gözden geçirmeniz çok önemlidir.
 • Poliçenin başlangıç tarihinin seyahat başlangıcından bir gün önce, bitişi tarihinin bir gün sonra olması gerekmektedir. Bazı şirketlerde saat zaman dilimleri farklı uygulayabilir. Poliçenin teminatta olması için seyahat başlangıcı ve bitiş tarihleri önem arz etmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortaları günlük, haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık zaman dilimi içermektedir. Yıllık poliçelerde max 92 gün geçerli olacaktır. 92 günü aşan seyahatlerde yeni bir poliçe düzenlense bile T.C. sınırlarından giriş yapılmadan bu süre uzatılamaz. Yapılan yeni poliçe/ler geçersiz sayılır.
 • Poliçe kapsamlarını ve kapsam dışı hâllerini gözden geçirmeniz çok önemlidir. Güvenilir sigorta şirketleri ve sigorta acentelerinden seyahat sağlık sigortası teklifi talep edebilirsiniz.
 • Seyahat iptal sigortası; seyahatinizdeki uçuşlar, gemi seyahatleri veya tren biletleri gibi vs. finansal yatırımlarınızı kapsar. Siz veya yakın bir aile üyesi hastalanırsa, iptal de dâhil olmak üzere gereken herşeyi kapsadığından emin olmak için teklifleri ve poliçenizi dikkatlice inceleyin. Seyahat iptali veya tur iptali teminat içerikleri konusunda sigorta danışmanınızdan mutlaka bilgi alınız.

Seyahat Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Mücbir sebeplerden dolayı sigortanızı iptal ettirebilirsiniz. Peki mücbir sebepler nelerdir?

 • Sigortalının ve / veya birinci derece yakınlarının (Ebeveyn, eş, çocuk, kardeş) ölümü, ciddi ve önemli kaza veya hastalık geçirmeleri, sigortalının, eşinin, kardeşlerinin, çocuklarının, ebeveyninin, seyahat süresince daimi ikametgâhında çocuklarına bakan kişinin hastaneye yatırılması gerekirse (doktor tarafından yazılı olarak belgelenmesi ve söz konusu hastalığın poliçe başlangıç tarihinden sonra teşhis ve tanısının konulmuş olması şartıyla),
 • Sigortalıya mahkemeden tanık olarak son çağrının gelmesi (çağrının kopyasının şirkete gönderilmesi ve çağrı tarihinin seyahat poliçesinin alış tarihinden sonra olması kaydıyla),
 • Sigortalının evindeki veya işyerindeki hırsızlık, yangın veya patlama, doğal afetler nedeniyle oturulamaz hâle gelmesi ya da fazla zararın ortaya çıkması riski sebebiyle sigortalının evinde veya işyerinde bulunmasının gerekli olması (bu teminatın geçerli olması için sigortalının olayı gösteren resmi makamlardan alınmış itfaiye raporu, polis raporu gibi, bir belgeyi şirkete ibraz etmesi gerekmektedir),
 • Sigortalıya eşlik eden kişinin aynı poliçeye sahip olması ve bu poliçenin aynı tur için satın alınmış olması şartıyla, yukarıdaki nedenlerden dolayı seyahatini iptal etmek zorunda kalması.

Seyahat sağlık sigortası, seyahatlerinizi gönül rahatlığı ile yapmanızı sağlayacaktır. Güvenli seyahatler dileriz.