Batı Avrupa’nın savaşlardan en iyi korunmuş kenti olan Brugge (Bruges); Orta Çağ’dan kalan mimarisi, su kanalları, dar sokakları, değişik çikolataları, Belçika birası, köprüleri, tarihi yapıları ve meydanlarıyla Avrupa’nın gözbebeği olan bir kent. Avrupa’nın günümüze kadar gelebilen önemli Orta Çağ kentlerinden biri olan Brugge, 2. Dünya Savaşı’ndan hiç hasar almadığı için dokusunu aynen koruyabilmiş. Brugge Tarihi Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Brugge

11. yüzyılda Avrupa’nın ticaret merkezi olan Brugge’un seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısı 1-2 kanal dışında kesilmiş. Şehir merkezi Kuzey Denizi kıyısında bulunmamasına rağmen denize yakınlığı nedeniyle hâlâ bir liman kenti olarak anılıyor. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılıyor ve buralarda turistik geziler düzenleniyor. Burg Meydanı’na yakın 15 dakikada bir kalkan teknelerle Dijver Nehri’nde yapılan gezi yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Brugge

Dijver Nehri turu

Avrupa’nın günümüze kadar gelebilen önemli Orta Çağ kentlerinden biri olan Bruges, Orta Çağ’daki boyutlarının dışına hiç taşmamış. Burası 2. Dünya Savaşı’ndan hiç hasar almadığı için de aynen korunabilmiş.

Brugge – Bruges

12. yüzyıl malikanelerinin arasından dolaşan pırıl pırıl kanalları ve çiçek pazarlarıyla burası gerçekten büyüleyici. Kendimi Orta Çağ’a ışınlanmış gibi hissettiğim kent, Belçika’nın en çok ziyaret edilen şehri unvanını da elinde bulunduruyor.

Şehir “Kanallar Şehri” ve “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılıyor. Şehrin spesiyal yemeği patates kızartması, midye ve çikolata. Midye burada çeşitli soslarla, şarapla, birayla, sarımsakla haşlanıp tencere içinde servis ediliyor.

Brugge

Markt Meydanı

Brugge’da (Bruges) gezilecek yerler listesi

Belçika’nın Flaman bölgesinin en büyük şehri ve başkenti olan Bruges’in tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Bruges’un sokaklarını ilk olarak In Bruges filminden gördüğümde çok etkilenmiştim. Masalsı kent, film boyunca güzelliğini gözlerimin önüne sermişti.

Romantik Ren & Mosel Nehir Turu‘nun 8. gününe geldiğimizde artık nehir turunun da sonuna gelmiştik. Sabah erken saatlerde Hollanda’ya veda ederek sınırları aştık. Belçika’ya geldik ve Brugge (Bruges) ve Brüksel‘e doğru yola çıktık.

Burg Meydanı

Şehrin 2 ana meydanından birisi olan Burg Meydanı tarihi eserleri, restoranları ve müzisyenlerin gösterileri ile çok şenlikli bir yer. Bu meydan aynı zamanda şehrin yönetim merkezi.

Burg Meydanı Kaynak:Wikipedia (By Superchilum – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22570608)

Belfort (Brugge Çan Kulesi)

Yapımı 1240 yılında tamamlanan Belfort (Brugge Çan Kulesi) şehrin simgelerinden. Kuledeki belediye arşiv hazinesi maalesef yangınlar sebebiyle tahrip olmuş.

Brugge – Belfort

Markt Meydanı

Markt Meydanı 10. yüzyıldan beri şehrin politik, ekonomik ve sosyal hayatının merkezini oluşturuyor. 1200’lü yıllarda meydanda ilk fuar düzenlendikten sonra burası uluslararası bir ün kazanmış. Meydanın ortasında yer alan mermer ve bronz heykel, 1302 yılında Fransızlara karşı yapılan isyana önderlik eden Jan Breidel ve Pieter de Coninck’e ait.

Brugge

Markt Meydanı

Heiling Bloedbasiliek (Holly Blood – Kutsal Kan Bazilikası)

Heiling Bloedbasiliek (Holly Blood – Kutsal Kan Bazilikası), 12. yüzyılda yapılmış ve farklı yüzyıllarda yenilenmiş bir bazilika. 1150 yılında 2. Haçlı seferi sırasında bir Flaman Şövalye tarafından küçük bir şişe içinde getirilen, Hz. İsa’ya ait olduğuna inanılan ve Papa tarafından onaylanan bir damla kutsal kan ile tanınıyor. Bazilika bu nedenle Hristiyanlar tarafından haç merkezi olarak görülüyor. Kutsal kan damlasının bulunduğu şişe, içine konulduğu  özel kutu ile birlikte her yıl İsa’nın Göğe Çıkış Günü Kutlamaları’nda şehir sokaklarında dolaştırılıyor.

Brugge

Brugge – Heiling Bloedbasiliek (Holly Blood – Kutsal Kan Bazilikası) Kaynak:Wikipedia (By Jim Linwood – originally posted to Flickr as Basilica of the Holy Blood – Saint-Baselius Chapel, Bruges, Belgium., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6818817)

Eski St John Hastanesi

Avrupa’nın en eski hastanelerinden birisi olan Sint Janshospitaal 12. yüzyılda yapılmış ve 1977 yılına kadar kullanılmış. Hastane kompleksinin binalarından biri Memling Müzesi olarak düzenlenmiş.

Eski St John Hastanesi

Minnewater (Aşk Gölü)

Minnewater (Aşk Gölü)’da çimenlere uzanıp kuğuları seyredebilir, sevgilinizle romantizm yaşayabilirsiniz.

Minnewater (Aşk Gölü) Kaynak:Wikipedia (By No machine-readable author provided. Wiskandar~commonswiki assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1127528)

Beguinage (Begijnhof – Beginaj)

Beguinage (Begijnhof – Beginaj) geçmişte tanrıya hizmet eden, rahibeler gibi giyinen ve yaşayan, ancak onlar gibi yemin etmeyen kadınlardan oluşan dini kadın hareketi üyelerinin yaşam alanlarına verilen isim. Beguine Hareketi 1170-1180 yılları arasında Hollanda’da başlamış, Fransa, Belçika, Almanya gibi bazı ülkelerde yayılmış. Bu hareketin üyeleri olan kadınlar (Beguines), bir meydan çevresine sıralanmış, etrafı duvarlarla çevrili, küçük, basit evlerde bir arada yaşamışlar ve kendilerini sosyal işlere adamışlar. Brugge şehrindeki Begijnhof, 1245 yılında Flanders Kontesi tarafından kurulmuş, 20. yüzyıla kadar çaresiz durumdaki kadınlar için kullanılmış. Büyük bir alanı kaplayan Begijnhof içinde ağaçlık çok geniş bir meydan, bu meydanın çevresine yan yana sıralanmış bir veya birkaç katlı, beyaz boyalı, 17. yüzyıl evleri ve küçük bir kilise var.

Brugge

Brugge – Beguinage (Begijnhof – Beginaj) Kaynak:Wikipedia (By Donar Reiskoffer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43732)

The Church of Our Lady (Brüj’lü Madonna – Meryem Kilisesi)

Gotik kilise The Church of Our Lady (Brüj’lü Madonna – Meryem Kilisesi), içindeki Michelangelo imzalı mermer Meryem Ana ve İsa Heykeli ile tanınıyor. Kilisenin inşasına 1220 yılında başlanmış ve yapımı 200 yıl sürmüş. Kilisenin içinde ayrıca Pieter Pourbus’a ait Last Supper tablosu ve 2 soyluya ait mezar var.

Brugge

The Church of Our Lady ve Brüj’lü Madonna (Meryem Kilisesi)

Burası dantel işçiliğiyle de tanınıyor. Genellikle yaşlı kadınlar dükkânlarının içinde veya kapısında önceden çizilmiş bir desen üzerine yerleştirilen iğneler yardımıyla en az 15 makara ipliği sağdan sola bu iğnelerin etrafında geçirerek büyük bir emekle dantel işliyorlar. Buraya gelmişken dantelden yapılmış örtüleri, tabloları, cam süslerini satın alabilirsiniz.

Uzun zamandır gelmek istediğim kente ancak kısa süreliğine uğrayabildim ama eminim dönüşüm muhteşem olacak.

Brugge’un ardından geldiğimiz başkent Brüksel’deyse zamanımız inanılmaz kısıtlıydı. Tahminimizin üzerinde sıkışık olan trafiği göze aldığımızda uçağımızı kaçırmamak için çok acele etmemiz gerekiyordu. Burada gece gündüz hareketli kent meydanı Grote Markt (Grand Place – Büyük Pazar Meydanı)’nda çok az zaman geçirdik. Tabii ki Belçika çikolatalarımızı aldık ve havalimanına doğru yola çıktık.

Havalimanına gelmek benim için hüzünlü oldu. Çünkü Romantik Ren & Mosel Nehir Turu hayallerimin ötesinde güzel geçmişti. Özellikle son günümüzde geldiğimiz ve uzun zamandır görmeyi istediğim Brugge’u görmekse seyahat haritama çok özel bir şehri eklememi sağlamıştı.