Belçika’nın başkenti olan Brüksel, Senne Irmağı’nın Charleroi Willebroek kanallarının kesiştiği noktada yer alıyor. Kelime anlamı ise bataklık içindeki yerleşim yeri. Belçika kraliyet ailesinin ana mekânı olan Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de başkenti. Avrupa Birliği’nin 3 ana kurumu olan Avrupa Parlamentosu, AB komisyonu ve AB Bakanlar Konseyi’nin resmi organlarının çoğunluğunun Brüksel’de olduğu göz önüne alınırsa buranın Avrupa Başkenti olarak adlandırılması hiç şaşırtıcı değil. Ayrıca NATO Merkez Karargâhı da burada.

Brüksel gezilecek yerler

Bu şehre hem gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turunda hem de Ren Nehri turu sırasında geldim. Brüksel gezilecek yerleri de sizin için listeledim.

Grote Markt (Grand Place – Büyük Pazar Meydanı)

Grote Markt (Grand Place – Büyük Pazar Meydanı) ilk olarak 11. yüzyılda kurulmuş. Kısa zamanda gelişmiş. Kentin politik ve ekonomik merkezi olan meydanda konserler ve kültürel organizasyonlar yapılıyor. Meydanda birkaç yılda bir de çiçeklerden oluşan kocaman bir halı yapılıyor. Bu görüntüsüyle büyüleyici olan meydan benim için kentin en büyüleyici yeri.

Brüksel

Grote Markt (Grand Place – Büyük Pazar Meydanı)

Brüksel – Mannekin Pis (İşeyen Küçük Çocuk Heykeli)

1619 yılında Jerome Duquesnoy tarafından yapılan Mannekin Pis, defalarca çalınması nedeniyle tekrar tekrar yapılmış. Brüksel’in simgesi olan Mannekin Pis, bazılarına göre bir yangın felaketini engelleyen cesur bir çocuğun anıtı, bazılarına göre ise bir bomba fitili üzerine işeyerek bombayı söndüren çocuğun anıtı. Ancak gördüğünüzde şaşırmayın! Fotoğraflarından büyük görünen heykel aslında bir çocuğun heykeli olduğunu ispat edercesine küçücük.

Mannekin Pis (İşeyen Küçük Çocuk Heykeli)

Hotel de Ville

Grote Markt (Grand Place Meydanı)’nda yer alan Hotel de Ville 13. yüzyılda Gotik tarzda yapılan önemli bir yapı. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan yapının bazı kısımları kraliyet ailesinin düğün gibi özel günlerinde kullanıma açık. 96 metre uzunluğundaki kule Hotel de Ville’in en dikkat çekici kısmı.

Brüksel

Hotel de Ville

Cathedral of St Michael and St Gudula (Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali)

Yapımına 1225 yılında başlanan kilise 15. yüzyılda tamamlanmış. Aziz Gudula’nın hazinesinin buraya getirilmesiyle bu ismi almış.

St-Michael-St-Gudula-kilisesi

Brüksel – Cathedral of St Michael and St Gudula (Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali)

Le Musée de la Bande Dessinée (Comics Art Museum)

1906’da Victor Horta imzalı Le Musée de la Bande Dessinée ülkedeki çizgi film ve karikatür bantları Şirinler ve Tenten’e adanmış.

Brüksel

Le Musée de la Bande Dessinée Kaynak:Wikipedia (By LCDMC – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37971216)

Brüksel – Royal Palace (Belçika Kraliyet Sarayı)

Royal Palace (Belçika Kraliyet Sarayı) Belçika kraliyet ailesinin resmi ikametgâhı. Sarayın yanındaki Laeken Park da görülmeye değer.

Brüksel

Royal Palace (Belçika Kraliyet Sarayı)

Atomium

102 m yüksekliğindeki alüminyum ve çelik yapı mimar Andre Waterkeyn tarafından 1958 Brüksel Dünya Fuarı için yapılmış. Bu gerçeküstü eser İşeyen Çocuk ile birlikte kentin simgesi halinde.

Brüksel

Atomium

Notre-Dame du Sablon (Onze Lieve Vrouw op de Zavel)

15. ve 16. yüzyıl kilisesi Notre-Dame du Sablon (Onze Lieve Vrouw op de Zavel) geç Gotik mimarinin Belçika’daki en güzel örneklerinden birisi. Efsaneye göre buradaki kucağında çocuklu Madonna heykeli çalınarak Brüksel’e götürülmüş. Ancak bakire Meryem’in kendine göründüğünü söyleyen Brükselli bir kadın tarafından Notre-Dame du Sablon’a teslim edilmiş.

Brüksel

Brüksel – Notre-Dame du Sablon (Onze Lieve Vrouw op de Zavel)

Parc du Cinquantenaire

Zafer takı 1880 yılında ülkenin bağımsızlığının 50. yılı için yapılmış.

Brüksel

Parc du Cinquantenaire

Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi

Place Royal Meydanı’nda Kraliyet Sarayı’na yakın bir konumda yer alan kilisenin inşası 1775 yılında mimar Gilles Barnabe Guimard ve tasarımcı Jean Benoit Vincent Barre ile başlamış.

Saint-Jacques-sur-Coudenberg-Kilisesi

Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi

Basilique Nationale du Sacre Coeur (Sacre Coeur Bazilikası)

Basilique Nationale du Sacre Coeur (Sacre Coeur Bazilikası)’un yapımına 1905 yılında ülke bağımsızlığının 75. yılı şerefine başlanmış. Yapımı 1970’de tamamlanmış. Leopold II eseri kilise dünyanın en büyük 5. kilisesi.

Brüksel – Basilique Nationale du Sacre Coeur (Sacre Coeur Bazilikası) Kaynak:Wikipedia (By Markus Koljonen (Dilaudid) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4473848)

Abbaye de la Cambre

Abbaye de la Cambre Manastırı 16. yüzyılda yıkılıp tekrar yapılmış.

Abbaye de la Cambre Kaynak:Wikipedia (By Rharris – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21629514)

Mini Europe

Avrupa’daki güzel yapıların minyatürlerinin sergilendiği Mini Europe’u gezerseniz 1-2 saat içinde tüm Avrupa’yı gezmiş sayılabilirsiniz.

Mini Europe

Belçika’dan Belçika çikolatalarının tadına bakmadan dönmek ayıp olur demişlerdi. Ben de bunu söyleyenleri dinleyerek Brüksel’den bolca çikolata aldım. Hele bitter çikolataları hakikaten efsaneydi.

Brüksel

Belçika çikolataları

Yine de Brüksel’e bayıldım dersem yalan olur. Hele şehre ilk girişte gördüğüm yüksek binalar bana Avrupa’dansa sanki Kuzey Amerika’ya gelmişim hissini verdiler. Belki gözlerim Avrupa’nın diğer güzelliklerini görmeye alıştığı için beğenme çıtamı hafif yükseltmiş durumdayım ama burası ne yazık ki bu çıtanın altında kalıyor. Grote Markt haricinde bu şehirden çok da etkilenmedim. Eğer Belçika’da tek şehir gezme imkânınız varsa bence Brugge’u seçin. Gelmek isteyenlere benden söylemesi!