Tarih boyunca pek çok medeniyetin etkisi altında kalan Kıbrıs, yemeklerine de bunu yansıtmayı başaran bir ada. Bu yazımda helliminden çakıstesine, şeftali kebabından molehiyasına kadar Kıbrıs mutfağı tanıtımı yaptım. Gelin, Kıbrıs’ta ne yenir bir bakalım ve sizi tanımadığınız Kıbrıs yemekleri ile tanıştırayım.

Kıbrıs mutfağı

Kıbrıs mutfağı lezzetlerini aşağıda listeledim.

Baf sakızı

Çitlembik ağacının reçinesinden yapılan ciklet, sarımsı beyaz renkte ve oldukça sert.

Hellim

Genelde koyun veya keçi sütünden yapılan hellim peyniri, daha çok kızartılarak yeniyor.

Kıbrıs mutfağı – Hellim

Fırın kebabı

Hırsız kebabı olarak da bilinen fırın kebabı, parçalar halinde kesilen kuzu veya oğlak etlerinin küp şeklinde kesilen patates ile birlikte fırında uzun sürede pişirilmesiyle yapılıyor.

Ekmek kadayıfı

İki kattan oluşan ekmek kadayıfının içine nor peyniri ve dövülmüş badem konuyor. Üzerine ılık şerbet dökülüp kısık ateşte pişiriliyor.

Kolokas

Kolokas (gölevez); patates ve yer elması ailesinden gelen, suyu çok seven ve iri yaprakları olan bir bitki. 1 adeti 2-3 kiloya kadar çıkabiliyor. Kolokasın pişirilmeden yenmemesi tavsiye ediliyor. Çünkü pişirilmeden yendiğinde Calsium Oxsalite denen bir madde açığa çıkıyor ve boğazınızı yakıp tahriş edebiliyor. Pişirildiğindeyse bu madde zararlı etkisini kaybediyor.

Kıbrıs mutfağı – Kolokas

Pirohu

Kıbrıs‘ta hamur işi olarak en çok tatar böreği, pirohu, nor böreği, kabak böreği, mantar böreği yeniyor. Pirohu, hamurun içine nor peyniri ve nane konularak haşlanıyor. Üzerine rendelenmiş hellim serpilerek servis yapılıyor.

Pirohu

Gatmer tatlısı

Gatmer tatlısına sini gatmeri de deniyor. Hamuru incecik, yufka şeklinde açılıyor. Yufkanın içerisine kaymak yağı sürülüyor. Ardından tarçın ekiliyor ve bademler dövülerek yufkanın içine serpiştiriliyor.

Kıbrıs mutfağı – Gatmer tatlısı

Deniz ürünleri

Tazecik tutulmuş balıkların lezzeti yazmaya kalksam roman olur.

Kıbrıs mutfağı – Deniz ürünleri

Mezeler

Humus, cacık, samarella, kızarmış hellim, çakıstes, dil, beyin, pastırma, gabbar ve kereviz turşusu en favori mezeler arasında sayılabilir.

Kıbrıs’ta her öğünün vazgeçilmezi çakıstes, her yıl ekim ayında toplanıp kırılıyor. Yenilmeye hazır olana kadar tuzlu suda bekletiliyor.

Sponda

Bizim patateslere göre daha büyük ve bembeyaz olan sponda (Kıbrıs patatesi), yöreye özel bir lezzet. Özellikle kızartılmış sponda fazlasıyla lezzetli oluyor.

Şeftali kebabı

Şeftali kebabı, koyun ve keçinin telb denilen iç zarının kıyma, soğan, maydanoz karışımıyla dolma biçiminde sarılmasıyla yapılıyor. Mangal veya ızgarada pişirilip Kıbrıs pidesiyle servis ediliyor.

Kıbrıs mutfağı – Şeftali kebabı

Babutsa

Kaktüs türünden bir bitkinin meyvesi olan babutsa (diken inciri), seyyar tezgâhlarda ya da marketlerde paketlenmiş olarak satılıyor. Bizse Türkçede bu kaktüs türü için frenk inciri, frenk yemişi, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili adlarını kullanıyoruz.

Babutsa

Molehiya

Taze veya kurutulmuş molehiya bitkisinin yaprakları, etli veya etsiz yahni şeklinde pişiriliyor. Arap kökenli bu yemek, zaman içinde ulusal bir tat hâline gelmiş.

Kıbrıs mutfağı – Molehiya

Ceviz macunu

Taze ceviz meyvesi, kabukları soyulduktan sonra acılığı gitsin diye 6-7 gün suda bekletiliyor. Sonra içine karanfil ve badem konularak kaynatılıyor. Kaynadıktan sonra servis yapılıyor.

Kıbrıs mutfağı – Ceviz macunu

Brandy sour

Bu içki ilk kez 1947 yılında Kıbrıs’ı ziyaret eden Mısır Kralı Faruk için keşfedilmiş.

Zivaniya

Zivaniya, mayalanmış üzüm posasının damıtılmasıyla elde ediliyor.

Tavuk dolma

Tavuğun içinde beşamel sos, mantar ve kaşar peyniri konuluyor. Üzeri galeta unuyla kaplanıp kızartılıyor.

Tavuk dolma

Garavolli

Salyangoz haşlanıp marine ediliyor.

Kıbrıs köftesi

İçinde patates olan Kıbrıs köftesi, kuru köfteden daha çok tüketiliyor.

Kıbrıs köftesi

Şam işi

Yufkanın içine irmik, süt, mezleki (damla sakızı) karışımı konup kızartılıyor. Üzerine çiçek suyu ve pudra şekeri döküp servis yapılıyor.

Kıbrıs mutfağı – Şam işi

Bu lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar için Kıbrıs’ta nerede yemek yenir yazımdan faydalanabilirsiniz.

Afiyet olsun.