Vietnam mutfağı dünyanın tanınmış mutfaklarından birisi. Yağ ve tuz sınırlı düzeyde kullanıldığından dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri olarak kabul ediliyor. Vietnam mutfağında pirinç, pirinçten yapılmış makarna, taze ve kuru baharatlar, sebzeler, otlar ve tropik meyveler önemli yer tutuyor. Balık ve deniz ürünleri dışında tavuk, domuz ve sığır etleri farklı baharat, ot ve soslarla (özellikle de soya sosuyla) hazırlanıyor. Ayrıca köpek, yılan eti ve her türlü böcek yerel halk tarafından tüketiliyor (neyse ki ben hiç görmedim!).

Vietnam mutfağı

Vietnam mutfağı – Vietnam‘da ne yenir?

Vietnam’da insanlar evlerinde yemek pişirmiyorlar. Bu nedenle sokak yemeği kültürü oldukça yaygın.

Spring rolls-pirinç yaprağına sarılmış karides

Deniz ürünleri

Deniz ürünleri sevmiyorsanız bile buraya gelmişken balıklarından, midyelerinden, karideslerinden mutlaka yemelisiniz. Neticede deniz ürünleri söz konusu olduğunda Vietnam tam bir cennet!

Lotus (nilüfer) tohumu ile harmanlanan yengeç

Yengeç ve mango salatası

Jumbo karides

Tropik meyveler

Burada günlük hayatımızda görmediğimiz, ama lezzetiyle bizi sarhoş edecek meyveler var. Ben bazı öğünlerde sadece meyve ile beslendim. Yolunuz Vietnam’a düşerse meyvelerin içine düşmeyi ihmal etmemelisiniz!

Mangosteen-kabuğu sert, içindeki meyve kremamsı, tatlı, aromalı, yumuşacık

Dragon Fruit-Adını ejderhadan alan meyve yumuşacık, beyaz meyvesinin üzerinde çok sayıda çekirdek ile kaplı. Bolca magnezyum, potasyum, özellikle de kalsiyum içeriyor.

Dragon fruit

Durian (duryan)-Güneydoğu Asya ülkelerinde “meyvelerin kralı” olarak adlandırılırken, bazı bölgelerde “cennet ve cehennem meyvesi” olarak da biliniyor. Duryana “cennet ve cehennem meyvesi” denmesinin sebebi de dikenlerle dolu kabuğunun olması ve kötü kokusu nedeniyle cehennemi, lezzeti ve faydalarıyla da cenneti anımsatması. Son derece besleyici ve B, C, E vitaminleri ve demir yönünden de hayli zengin.

Passion fruit-Tadı, kokusu, aroması nefis, vitamin ve mineraller açısından çok zengin ve anti-oksidan kaynağı.

Longan-saydam, beyaz, sulu ve yumuşak olan meyve, sinir sistemi üzerindeki faydalı etkisi ile biliniyor.

Phở – Vietnam mutfağı en önemli yemeği

Ülkenin bu geleneksel yemeği her yerde bulabileceğiniz, her öğün yenilen, doyurucu ve lezzetli bir çeşit çorba. Çorbanın içinde genel olarak pirinç makarnası, baharatlar, çeşitli otlar, sığır veya tavuk eti ile diğer malzemeler yer alıyor. Phở Ga tavuklu, Phở Bo biftekli makarna çorbasını ifade ediyor.

Phở yiyorum

Hindistan cevizi soslu muzlu kek

Vietnam birası

Vietnam’da bira çok tüketiliyor. Ayrıca küçük sokak birahanelerinde günlük yapılan inanılmaz ucuz biralar satılıyor.

Rượu đế

Pirinç şarabı.

Pirinç şarabı

Pirinç şarabı

Rượu dừa

Hindistan cevizi şarabı.

Rượu rắn

Yılan şarabı. Buyrun mide bulandırıcı, değil tatmaya, bakmaya bile tahammül edemediğim bir şarap! Bütün halindeki yılanların ve akreplerin pirinç şarabının içine konulmasıyla yapılıyor ve afrodizyak olduğu söyleniyor.

Yılan şarabı

Vietnam kahveleri – Cà phê sữa đá

Vietnam’ın ünlü buzlu kahvesi. Anlamı da tam olarak buzlanmış süt kahvesi. Öğütülen koyu kavrulmuş Vietnam kahve çekirdeklerinin küçük metal French damla filtresi ile demlendirilip, içi çeyrekten yarıma kadar konsantre süt doldurulmuş fincana konularak şekerle birlikte karıştırılması ve üzerine buz eklenmesiyle yapılıyor. İsteğe göre bazen üzerine dondurma ilave edilebiliyor.

Hindistan cevizi dondurmalı Vietnam buzlu kahvesi – Cà phê sữa đá

Vietnam kahveleri – Cà phê sữa nóng

Öğütülen koyu kavrulmuş Vietnam kahve çekirdeklerinin küçük metal French damla filtresi ile demlendirilip, içi çeyrekten yarıma kadar konsantre süt doldurulmuş fincana konularak şekerle birlikte karıştırılması ile yapılıyor. Kısacası buzlu kahvenin buzsuz olanı :-) .

Vietnam mutfağı

Cà phê sữa nóng

Vietnam kahveleri – Cà Phê Trứng

Vietnam yumurta kahvesi Vietnam mutfağı içinde önemli bir yere sahip. Ünlü yumurta kahvesi hafif bir tada sahip, üzerine tarçın serpilerek içilen bir kahve.

Cà Phê Trứng – Vietnam yumurta kahvesi

İtiraf ediyorum ki Vietnam mutfağının bu derece zengin olduğunu bilmezdim. Gurme olmamama rağmen gezimde beni en çok etkileyen şeylerden biri de bu lezzetleri tatmak oldu. Demedi demeyin, Vietnam’a yolunuzu düşürün ve ucuz ve leziz tatların peşinden koşun!