Vietnam’da gezilecek yerler içinde pek çok kişinin aklına belki Quảng Bình (Quang Binh) gelmiyor olabilir ama bu eyalette yer alan Phong Nha-Kẻ Bàng Millî Parkı’nın 2003 yılında jeoloji alanında, 2015 yılında da bio-çeşitlilik alanında UNESCO Dünya Doğa Mirası listesine kaydedildiğini biliyor muydunuz? O zaman buyrun, hep beraber Quang Binh nasıl bir yermiş bakalım.

Quang Binh

Quảng Bình eyaleti yağmur ormanlarına, çekici kumsallara, tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapıyor. Nguyễn Hữu Cảnh’ın anıt mezarı ve General Võ Nguyên Giáp’ın evi bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

Quang Binh

Quang Binh

Eyaletin en önemli özelliği de burada yakın zamanda çok önemli mağara ve yer altı nehir sistemlerinin bulunmuş olması. Phong Nha-Kẻ Bàng Millî Parkı dünyada keşfedilen en büyük 4 mağaradan 3’ünü içinde barındırıyor. Parkta toplamda 350’den fazla mağara var.

Quang Binh

Quang Binh

Parkın adının National Geographic ve Lonely Planet’te Vietnam’da gezilecek en güzel yerler arasında yer alması buranın popülaritesini artırdı. Özellikle de 200 m yüksekliği, 150 m genişliği ve tahmini 139 km uzunluğu olan Sơn Đoòng mağarasının keşfedilip British Caving Research Association tarafından dünyanın en büyük mağarası olduğunun ilan etmesiyle birlikte dünyanın gözü buraya çevrildi. (Yılda en fazla 900 kişinin ziyaret etmesine izin verilen mağaranın dudak uçurtan birkaç günlük maliyetinin 3.000 USD’den başlıyor!)

ITE HCMC Uluslararası Fuar organizasyonu dâhil olduğum medya grubu için buraya bir gezi düzenledi. Eyaletin Dong Hoi şehrine uçakla geldik ve buraya çok özel bir karşılama ile merhaba dedik.

Quang Binh eyaletine merhaba

Bu gezinin organizasyonunu da bölgenin en tanınan şirketi Jungle Boss yaptı. Siz de buraya gelip yağmur ormanlarının içinde adrenalin yüklü bir tatil geçirmek isterseniz bu şirketle irtibata geçebilirsiniz.

Küçük Dünya ve Jungle Boss Rehberi Dünya Tatlısı Sarah Quang Binh keşfindeler

Quang Binh gezilecek yerler

Bölgede çok sayıda mağara olduğundan bahsettim. Bu bölgeye gelecekseniz benim önerim mağaraların hepsini inceleyip hangisine gideceğinize karar vermeniz olacak. Neticede 350’den fazla mağaranın olduğu bir bölgeden bahsediyoruz.

Tú Làn Cave System

Tú Làn Mağara Sistemi sadece rehberli turlarla ziyaret edilebiliyor. 2 mağarada yüzüp bir vadiye çıktıktan sonra kamp alanına ulaşılıyor. Burada da mağaraların içinde yüzülüyor.

Quang Binh

Tú Làn Cave System, Ken Cave girişi Kaynak:Wikipedia (By Bbbaongoc – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51782979)

Hang Én

Kocaman mağara Hang Én Hang Sơn Đoòng’a çok yakın ve National Geographic’te Hang Sơn Đoòng ile birlikte dünyaya tanıtıldı. Buraya sık ormanların içinden vadileri ve Ban Doong etnik kabilesinin yaşadığı köyü geçerek ulaşıyorsunuz. Geldiğinizde yakınındaki köyde veya mağaranın içinde konaklıyorsunuz.

Quang Binh

Quang Binh – Hang Én Kaynak:Wikipedia (By Jérémie B. – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46678063)

Hang Tối (Dark Cave – Karanlık Mağara)

Mağarada su üzerinde zipline yapıyor, ardından mağaranın içine yüzüyorsunuz. Burayı bireysel veya organize turlarla gezebilirsiniz.

Hang Va

2012’de keşfedilen Hang Va mağarası 2015’ten beri ziyarete açık. 2 gün-1 gecelik turlarla geliniyor.

Hang Sơn Đoòng

Hang Sơn Đoòng Mağarası yerel dilde “Dağ Nehri Mağarası” anlamına geliyor. Mağaranın 2.5 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. 1991 yılında Vietnamlı bir köylü tarafından bulundu, 2009 yılına kadar dünyadan saklandı. 200 m yüksekliği, 150 m genişliği ve tahmini 139 km uzunluğu olan mağara keşfedilip British Caving Research Association tarafından dünyanın en büyük mağarası olduğunun ilan etmesiyle birlikte dünyanın gözü Quang Binh eyaletine çevrildi.

Quang Binh

Hang Sơn Đoòng Kaynak:Wikipedia (By Dave Bunnell – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69990745)

Mağara sisteminin içinde göl, yağmur ormanı, plaj ve hayvanlar var. İçine 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği belirtiliyor.

Quang Binh

Hang Sơn Đoòng Kaynak:Wikipedia Bởi Doug Knuth from Woodstock, IL – Son Doong-72, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39118149)

Mağarayı ziyaret etmek azıcık tuzlu. 4 günlük bir tura US $ 3.000 ödüyorsunuz. Bu turlarda mağara içinde kamp yapıyorsunuz.

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

31,4 km uzunluğundaki bu kuru mağara British Caving Research Association tarafından Asya’nın en uzun kuru mağarası seçildi. 350 milyon yıldır doğanın yaratımına sahne olan mağaranın içinde dünyadaki tüm sarkıt ve dikit çeşitlerini görebiliyorsunuz.

Quang Binh

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Mağaraya gelmeden önce yağmur ormanlarının içinde yürüyorsunuz. Doyamayacağınız kadar güzel bir manzara eşliğinde yol aldıktan sonra mağaranın girişine varıyorsunuz.

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Mağarayı 1 km uzunluğundaki tahta yol üzerinde yürüyerek keşfediyorsunuz. Eğer mağaranın daha fazlasını görmek istiyorsanız tur operatörlerine başvurmak zorundasınız.

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Burası gerçekten oldukça etkileyici bir mağara. Mağarada bizi günlük hayatımızda gözümüzün görmeye alışık olduğundan çok farklı oluşumlar selamlıyor.

Quang Binh – Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Mağaradaki oluşumlara bakarken zaman zaman göz yanılması yaşadım. Sanki bir maymun bana bakıyordu ve koşup boynuma atılacaktı. Sanki bir yılan tepeden üzerime sarkıyordu. Sanki bir ara Pamukkale’yi karşımda gördüm. Bir sürü sanki sanki…

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Thiên Đường Cave (Paradise Cave)

Phong Nha Cave

Mağara kâşiflerine göre bu mağara Vietnam’da 7 ödül alan tek yer: En güzel su altı nehri, büyük giriş, su altı kumsalı, su altı gölü, güzel ve büyük mağara, gizemli ve güzel mağara yapısı, en uzun nehir mağarası.

Quang Binh

Phong Nha Cave

Son Nehri boyunca yaptığınız bir gezi ile mağaraya ulaşıyorsunuz. Sonra mağaranın içini botlarla geziyorsunuz. Yine alışılmışın dışında bir aktivite olduğu için bu gezinti oldukça keyifli ve heyecan verici. Yer yer karanlık ve dar alanlarda kalıyorsunuz, ama güvenlik açısından da bir endişeniz olmasın. Herşey kontrol altında!

Phong Nha Cave

Quang Binh eyaletinde kalacak yerler oldukça fazla. Biz Saigon Phong Nha Hotel’de konakladık, ama sırt çantalı turistlerin gittiği Easy Tiger Hostel de oldukça iyi bir tercih. Easy Tiger Hostel’e en azından her gece organize edilen canlı müziği dinlemek için de gidebilirsiniz.

8 Ladies Cave and War Martyr Memorial Temple

İçinde 8 kadın yaşadığı için 8 Ladies Cave olarak isimlendirilen mağara bir trajediye sahne olmuş. 14 Kasım 1972’de Amerikan bomba saldırısı sırasında 4 erkek, 4 kadın olmak üzere 8 kişi bu mağaraya kaçmış. Mağaranın önünün bir kaya düşmesi sonucu kapanması üzerine içeride mahsur kalmışlar ve ne yazık ki kurtarılamamışlar. Uzun zaman sonra mağara açılmış. Bugün mağaraya girişe izin verilmiyor. Ancak uzaktan görebiliyorsunuz.

Quang Binh

8 Ladies Cave

Mağaranın hemen yanında ölenleri ve savaşı hatırlatmak için bir tapınak var. Tapınağa girerken omuzlarınızı ve bacaklarınızı kapatmanız gerekiyor.

War Martyr Memorial Temple

Hamada Valley ve Tra Ang Cave

Quang Binh eyaletinin en ilginç ve de ulaşması en zorlu mağarası burası olsa gerek. Hamada Vadisi’ne geldikten sonra yağmur ormanının içine dalıyor, yolu bile olmayan dimdik bir patikaya giriyorsunuz.

Hamada Valley

Sonrasında nehrin içinde ilerliyor, dik kayalıklarda zıplayarak mağaranın girişine geliyorsunuz.

Ama durun daha bitmedi! Mağarayı görmek istiyorsanız yüzerek geçeceksiniz!

Tra Ang Cave

Dönüşte ise ödül olarak Jungle Boss size güzel bir mangal partisi verecek :-) .

Doğaseverlik derecenize göre kamp yapılan ya da trekking yapabileceğiniz değişik programlar var. Ben derim ki biri mutlaka size uygundur, kaçırmayın! Zaten Quang Binh o kadar büyük bir alan ve o kadar çok sayıda mağara var ki isteseniz bile hepsini bitirmeniz mümkün olmayacaktır.

Yaptığınız bu hareketli aktivitelerden sonra Quang Binh eyaletinde dinlenmeniz de mümkün. İncecik kumlarla kaplı kumsallarda yüzebilir, sizi rahatlatacak masaj salonlarına gidebilir ve nefis Vietnam mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz. Kısacası burada adrenalinle birlikte aradığınız huzuru da bulacaksınız. Biz bu dinlenmeyi Dong Hoi şehrinde konakladığımız Bao Ninh Beach Resort’ta yaptık.

Bao Ninh Beach Resort, Dong Hoi

Vietnam’a veda yemeğimiz eyaletin Dong Hoi şehrinde olduğu için burası bana daha farklı anlamlar ifade etmişti. 16 ülkeden seçilen 26 basın mensubu arasında yer alarak katıldığım uluslararası fuarda dünyanın her yerinden gelen gazeteci ve bloggerlarla tanışmış, Vietnam misafirperverliğinde yıllardır tanışıyormuş gibi kaynaşmıştım.

Ama herşeyin bir sonu vardı. Veda vakti geldiğinde Quang Binh eyaletine ve bu güzel ülkeye el sallıyordum.

Acılar çeken ama acılarından dersler çıkaran ve mutluluğunu kaybetmeyen bir ülke Vietnam. Ben çok sevdim. İlk fırsatta da tekrar gelmeyi çok arzu ederim…