Ho Chi Minh City (Saigon) sadece Vietnam’ın en büyük şehri, ekonomik ve sanat merkezi değil, aynı zamanda Asya’nın en hareketli ve gece hayatının en hızlı yaşandığı kenti. Ho Chi Minh City 1975 yılına kadar Fransız Koçinçin Kolonisi’nin ve Güney Vietnam’ın başkenti olmuş. Şehrin geçmişte Sài Gòn olan adı 1976 yılında Vietnam Savaşı’nın lideri Ho Chi Minh anısına Ho Chi Minh City (HCMC) olarak değiştirilmiş.

HCMC Saigon Nehri’nin iki tarafında kurulmuş. Zaten daha buraya ayak basmadan uçakta süzülürken bile şehrin ne kadar sulak bir yerde kurulduğunu görüyorsunuz. Nehrin çamurlu sularının kenarında ise bazı bölgelerde yoksul kişilerin derme çatma barakaları var. Nehir ulaşım amacıyla kullanılıyor ve oldukça işlek bir limana sahip.

Uçaktan Ho Chi Minh City görüntüsü

Şehre geldiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey ise motorsikletli Vietnamlılar oluyor. Evet, burası tam bir motorsiklet cenneti. 9 milyon nüfusu olan şehirde tam 7 milyon motorsiklet var! Gerçi no bike, no girlfriend (motorsikletin yoksa kız arkadaşın da yok) diyorlar ama belli ki sırf kız arkadaş edinmek için değil, şehir trafiği rahatlasın diye de bu çözümü bulmuşlar.

Ho Chi Minh City’de motorsikletliler

Yaya olarak karşıdan karşıya geçmenin kolay olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Çünkü bu şehirde yayaları koruyacak pek bir kural yok. Peki ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kendinizi sakince yola atacak, yavaş hareket edecek, elinizle gelen araba ve motorsikletlere dur işareti yapacak ve aynı işlemi her şeritte de tekrarlayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise yavaşlık ve geri adım atmamak. Çünkü eğer geriye adım atarsanız bir aracın size vurmasına engel olamazsınız!

Ho Chi Minh City’ye nasıl gidilir?

Ho Chi Minh City’ye Türkiye’den direkt uçuşla 11 saatte gidiliyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Ho Chi Minh City’ye gitmek için vize gerekiyor mu?

T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar Vietnam’a yapacakları ziyaretlerinde Vietnam vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ise Vietnam vizesi alması gerekiyor.

Öncelikle şunu belirteyim: Vietnam vizesini ülkeye girişte kapıdan alıyorsunuz. Ancak Vietnam kapı vizesi alabilmeniz için elinizde bir Vietnam vize onay mektubu bulunması gerekiyor.

Ho Chi Minh (Saigon) gezilecek yerler

Şehir çok geniş bir alana yayılmış durumda ve çok sayıda bölgeye ayrılıyor. Ancak gezilecek yerler büyük ölçüde Birinci Bölge’de (District 1) yer alıyor. Gezilecek yerler birbirine yakın mesafede olduğu için Birinci Bölge’yi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

Bu yazımda sadece Saigon şehir içinde gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Şehir dışında gezilecek yerler için Ho Chi Minh City gezilecek yerler konusunda araştırma yapmalısınız.

Bu arada hemen dipnot olarak Saygonlular’ın ünlü bir sözünü yazayım: Saygon’da yemek yemek için Beşinci Bölge (District 5)’ye, konaklamak için Üçüncü Bölge (District 3)’ye gitmeli, alışveriş yapmak istiyorsanız soluğu Birinci Bölge (District 1)’de almalısınız.

Bùi Viện Walking Street

Şehrin göbeğinde trafiğe kapalı olan Bùi Viện Walking Street restoranlar, oteller, hostellerle dolu. Yürürken eminim keyif alacaksınız.

Bùi Viện Walking Street

Opera Binası

1876 yılında yapılan Opera Binası özellikle gece ışıkları altında güzel bir görünüme sahip.

Opera Binası

Saigon’a gelmişken burada mutlaka À Ố Show’unu izlemelisiniz. Bu gösteri müzik, dans, akrobasiden oluşuyor ve Vietnam kültürünü yansıtıyor. Ülkeyi sanatla yakından tanımak ise oldukça keyifli ve eğlenceli.

À Ố Show

Ho Chi Minh City Hall (Saigon City Hall – Hôtel de Ville de Saïgon – Ho Chi Minh City People’s Committee Head office – Trụ sở Ủy ban Nhân dân Thành phố Hồ Chí Minh – Halk Komitesi Binası)

1901-1908 yılları arasında Hotel de Ville olarak yapılan sarı renkli Fransız Koloni mimarisindeki bina halen Halk Komitesi Binası olarak kullanılıyor. Binanın ön tarafındaki parkta Ho Amca Heykeli’ni görebilirsiniz.

Ho Chi Minh City Hall

Ben Thanh Market

Şehir merkezindeki en büyük geleneksel kapalı çarşı olan Ben Thanh Market’te meyveden ipeğe kadar Vietnam’a özgü her şey satılıyor. Burası kapandıktan sonra da önünde Gece Pazarı kuruluyor.

Ben Thanh Market

Yalnız enteresan bir şekilde marketin fiyatlarının mağaza fiyatlarına göre 3-4 katı daha pahalı olduğunu söylemeliyim. Mutlaka sıkı bir pazarlıkla yapın ve fiyatları normal seviyesine indirin. Ayrıca gece pazarında sokak yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin. Ah o jumbo karidesler yok mu!

Bitexco Financial Tower

Şehri tepeden seyretmek isterseniz şehrin en yüksek gökdeleni Bitexco Financial Tower’a gitmeniz gerekiyor. 68 katlı binanın 49. katında Saigon Skydeck yer alıyor. Bu seyir alanından tüm şehri, Saigon Nehri’ni ve nehre bağlanan kanalları görebilirsiniz. Buradan dilerseniz 50. kattaki kafeye, ya da 52. kattaki bara çıkabilirsiniz.

Bitexco Financial Tower

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali 1880 yılında Jules Bourard tarafından yapılmış. Katedralin yapımında kullanılan kırmızı tuğlalar ve vitray pencereler ilgi çekici. İçi ise birkaç İsa ve Meryem heykeli dışında son derece sade. Katedralin ön tarafındaki küçük parkta Meryem Ana Heykeli’ni görebilirsiniz. Heykelin önünde gece gündüz sürekli dua eden insanlar bulunuyor. İnananlar sabah saatlerinde buraya çiçek bırakıyor, akşam saatlerinde bu çiçekleri geri alıyorlar. Meryem Ana tarafından kutsandığına inandıkları bu çiçekleri bereket ve bolluk getirmesi için evlerine götürüyorlar.

HCMC Notre Dame Katedrali

Saigon Merkez Posta Ofisi

Saigon Merkez Posta Ofisi binası Eyfel Kulesi’ni inşa eden Gustave Eiffel tarafından 1886 yılında yapılmış. Binanın içinde hediyelik eşya dükkânları, turizm standı ve postane var.

Saigon Merkez Posta Ofisi

Reunification Hall (Yeniden Birleşme Sarayı)

Reunification Hall (Yeniden Birleşme Sarayı) 1962-1966 yılları arasında 1868 yılında Fransızlar tarafından yapılan Çinhindi Genel Valisi’nin yıkılan sarayının bulunduğu yere yeniden yapılmış. 1960’lı yılların mimarisi ile yapılan ve 12 hektarlık bir alanı kaplayan saray Vietnam tarihi açısından büyük bir öneme sahip. Burası 1967-1975 yılları arasında Vietnam Cumhuriyeti devlet başkanının çalışma ofisi ve konutu olarak kullanılmış. 1975 yılında ise tanklar saraya girerek savaşı sona erdirmişler. Başkanlık Sarayı’na girerek savaşın bittiğini ilan eden 2 tank ile bir savaş uçağı halen sarayın önündeki büyük havuzun sağ tarafındaki yeşillik alanda sergileniyor. İki Vietnam’ın yeniden birleşme görüşmeleri bu sarayda yapıldığından bina Yeniden Birleşme Sarayı olarak adlandırılmış. Sarayın bodrum katında komuta odası, başkanın yatak ve savaş odası gibi bölümler yer alıyor. Sığınakta savaş sırasında kullanılan radyo, telsiz, telefon gibi haberleşme cihazlarını görebilirsiniz. Saray halen müze olarak ziyarete açık. Ayrıca çeşitli resmi toplantılar için kullanılıyor.

Reunification Hall

War Remnants Museum (Savaş Suçları Müzesi)

Adı ABD ile ilişkiler çerçevesinde 3 kez değişen Savaş Suçları Müzesi, Vietnam Savaşı sırasında halkın yaşadığı dramı fotoğraflarla ve belgelerle gözler önüne seren bir müze. Müzenin içinde savaşta ele geçirilen silahlar, bahçesinde yine savaşta ele geçirilen ABD uçak ve tankları sergileniyor.

HCMC War Remnants Museum (Savaş Suçları Müzesi)

Çin Mahallesi

Ho Chi Minh Şehri’nin 5. bölgesinde dünyadaki en büyük Çin Mahallesi bulunuyor. Burası restoranları, sokakları, binaları, sokak satıcıları ile tipik bir Çin şehri görünümünde. Bu mahallede yer alan birkaç katlı, kapalı, toptancıların yer aldığı pazar yeri Chợ Bình Tây inanılmaz kalabalık, karmaşık, küçük dükkânların sıralandığı daracık aralıklardan zorlukla ilerleyebildiğiniz, her an yankesicilerin hedefi olabileceğiniz, her çeşit malın satıldığı bir yer.

Çin Mahallesi

Ba Thien Hau Pagoda

Eski adı Phuoc an Hoi Quan Pago olan Ba Thien Hau Pagoda Çin Deniz Tanrıçası Mazu’ya adanmış. Mazu tanrıçasının bulutların üzerinden denizdeki insanları ve gemileri koruduğuna inanılıyor. Çin Mahallesi’nde bulunan tapınakta Taoizm ve Budizm inançları ve gelenekleri ile bağlantılı olan Mazuizm inancını yakından görebilirsiniz.

Ba Thien Hau Pagoda

Chùa Vĩnh Nghiêm (Thành phố Hồ Chí Minh)

District 3’te yer alan Chùa Vĩnh Nghiêm (Thành phố Hồ Chí Minh) Vietnam’da Vietnam klasik mimarisinde beton ile inşa edilen ilk tapınak.

Chùa Vĩnh Nghiêm (Thành phố Hồ Chí Minh)

Ho Chi Minh Şehri’nin hemen her bölgesinde her dine ait çok sayıda Budist, Taoist, Hindu Tapınağı ve pagodalar bulunuyor. Pagodalar Budizm dinini yansıtıyor. Tapınaklar ise bir krala ya da kraliçeye adanan yapılar. Dinle bir ilgileri yok.

Saigon Zoo And Botanical Garden

Hayvanat bahçesi ve botanik parkı olan alanda 590 çeşit hayvan ve 1.830 değişik tür ağaç var. Bu ağaçların bir kısmı 100 yaşından bile yaşlı! 20 çeşit orkide, 34 çeşit bonsai, 32 çeşit kaktüs ile burası tam bir cennet.

Saigon

Saigon Zoo Kaynak:Wikipedia (By Matthew Laird Acred – I (Matthew Laird Acred) created this work entirely by myself., CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=24930328)

The Museum of Vietnamese History

Eski adı Musée Blanchard de la Brosse olan Vietnam Tarihi Müzesi Auguste Delaval tarafından 1926 yılında yapılmış. Müze şu anki ismini 1979 yılında almış. Müzede Vietnam tarihinin tüm dönemleri gösteriliyor.

The Museum of Vietnamese History

Ho Chi Minh City’de nerede yemek yenir?

Şehirde çok fazla kafe ve restoran var. İşte benim seçtiklerim:

Saigon Sensation Dining Cruises

Burası Saigon Nehri’nin kenarında süzülen bir şehir olduğuna göre keşfetmek için en güzel yollardan birisi de nehir turuna katılmak. Bu nehir turlarının akşam yemekli olanları romantik ortam ve şahane bir ambiyans sunuyor.

Saigon Sensation Dining Cruises

Soul Restaurant & Bar

Ben Than Market’in hemen karşısındaki restoranda Vietnam mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Soul Restaurant & Bar

Phở Hòa Pasteur

Burası lokallerin geldiği, tam anlamıyla kültürü hissettirecek ve oldukça ucuz bir restoran. Klasik Vietnam lezzetlerini tatmanız için şiddetle öneririm.

Phở Hòa Pasteur

Vietnam House Restaurant

Avustralya doğumlu Vietnamlı ünlü Master Chef Luke Nguyen’in imzasını taşıyan bu restoran otantik Vietnam havasını eşsiz lezzetlerle taçlandırabileceğiniz, Vietnam mutfağını tanıyıp sevmenize katkıda bulunacak üst sınıf bir restoran. Vietnam’da henüz Michelin yıldızlı bir restoran yok ama burası en güçlü aday olacaktır.

Vietnam House Restaurant ve Master Chef Luke Nguyen

R.O.S Yacht Club

Bach Dang Pier’de Saigon Nehri’ni izleyerek yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

R.O.S Yacht Club

Ký Ức Cafe & Restaurant

District 1’e 30 dakika mesafede olan kafe-restoran Uzakdoğu’nun mistik havasını yaşatan, lüks ve otantik ortamı başarı ile birleştiren bir yer. Bu değişik yere mutlaka gitmenizi öneririm.

Ký Ức Cafe & Restaurant

Ho Chi Minh City’de konaklamak için öneri istiyorsanız konakladığım Hotel Majestic Saigon ve Vinpearl Luxury Landmark 81’i tavsiye ederim.

Şimdi sizi Ho Chi Minh videomla baş başa bırakıyorum.

Keşfetmeniz dileğiyle…