Vietnam’a gitmek çoğu kişi için korkulu bir rüya. Bunun sebebi de Vietnam vizesi alırken yaşanan zorluklar. Hemen hemen her ülke vatandaşının Vietnam’a girerken vize alması gerekiyor. Vatandaş olunan ülkeye göre de turistlere 15 günden 30 güne kadar kapı vizesi veriliyor. Bu yazımda Vietnam vizesi nasıl alınır anlatıp başvuru sürecinizi kolaylaştırmaya çalışacağım.

T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar Vietnam’a yapacakları ziyaretlerinde Vietnam vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ise Vietnam vizesi alması gerekiyor.

Öncelikle şunu belirteyim: Vietnam vizesini ülkeye girişte kapıdan alıyorsunuz. Ancak Vietnam kapı vizesi alabilmeniz için elinizde bir Vietnam vize onay mektubu bulunması gerekiyor.

Bazı ülke vatandaşlarının e-vize için başvurma şansı var. Eğer Türk pasaportu haricinde ikinci bir ülke pasaportunuz varsa aşağıdaki resmi sayfadan e-vize alıp alamayacağınızı kontrol edebilirsiniz.

https://www.vietnam-evisa.org/apply-visa.html

Vietnam vizesi nasıl alınır

Vietnam vizesi nasıl alınır

C1 belgesi (Vietnam vize onay mektubu) nedir?

Vietnam’a giriş yapmak isteyenlerin Vietnam’da yerleşik bir acente, kuruluş veya vatandaş tarafından ülkeye davet edilmesi gerekiyor. Bu kurumlar/kişiler ziyaretçilerin Vietnam’a tamamen turistik amaçlı geldiğine dair taahhüt veriyor ve Kamu Güvenliği Bakanlığı Göç Genel Müdürlüğü veya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğü veya Ho Chi Minh City Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne vize onayı için gerekli başvuruyu yapıyorlar.

Vietnam vize onay mektubu temin eden firmalar sizden sadece pasaportunuzu talep ediyorlar. Gerekli olan ön uçak bileti ve kalacak yer rezervasyonunu onlar hallediyor.

Bu arada kapı vizesini sadece uluslararası havalimanlarından ülkeye gireceğiniz zaman alabileceğinizi belirteyim. Eğer denizyolu/karayolundan ülkeye giriş yapmayı planlıyorsanız bunu mutlaka acenteniz ile görüşün.

C1 belgesini alabilmeniz için güvenilir ve lisanslı bir seyahat acentesine başvurmanızı öneririm. Bizim bazı gezilerimizi organize eden Vietnam Travel Group  3-5 iş günü içinde (cumartesi, pazar ve tatil günleri hariç) vize onayınızı alıyor. Dilerseniz onlarla irtibata geçebilirsiniz.  [email protected]

Benim vize işlemim oldukça kolay oldu. Vietnam Turizm Ofisi tarafından ITE HCMC 2018 Ho Chi Minh City Uluslararası Turizm Fuarı’na katılmak üzere davet edildiğim için vize onay mektubumu da onlar aracılığıyla aldım. Ancak çok kişiye türlü bahanelerle vize verilmediğini de üzülerek öğrendim. Şansınızı deneyin. Umarım başarılı olursunuz.

Vietnam vizesi nasıl alınır

Vietnam vizesi nasıl alınır

Vietnam kapı vizesi

Vietnam’da kapı vizesi alabilmeniz için şunlara ihtiyacınız var:

  • Vietnam vize onay mektubu
  • 6 ay geçerli pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Vietnam Göçmenlik Formu (havalimanında dolduruyorsunuz)
  • 25 $ vize ücreti

Elinizde bulunan bu belgelerle havalimanında 15-20 dakika içinde pasaportunuza Vietnam vize pulunu yapıştırtıyorsunuz.

Vizenizi alıp ülkeye giriş yaptıktan sonra nefis bir Vietnam turu sizi bekliyor. Gezdiğim yerler, yediğim yemekler sonraki yazılarımda olacak…