Vietnam acılar yaşamış, yaralarını sarmış, şimdi de misafirlerini sevgiyle kucaklayan bir ülke. Vietnam gezilecek yerler listesi de oldukça fazla. Bu yazımda size kuzeyden güneye izlediğim Vietnam gezi rotası hakkında bilgiler vereceğim. O zaman buyrun, Vietnam gezi rotası konulu yazıma bir göz atalım.

Vietnam harita Kaynak:Wikipedia (CIA factbook – http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Vm-map.png, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4316678)

Vietnam çok büyük bir ülke. Eğer kuzeyden güneye ülkeyi detaylıca gezmek istiyorsanız iklimine, ulaşımına, vize alma sürecine kadar çok şeyi planlamak durumundasınız.

Vietnam’a gitmek için vize almak gerekiyor mu?

T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar Vietnam’a yapacakları ziyaretlerinde Vietnam vize işlemlerinden muaflar. T.C. Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların ise seyahatleri öncesinde Vietnam vizesi almaları zorunlu.

Öncelikle şunu belirteyim: Vietnam vizesini ülkeye girişte, kapıdan alıyorsunuz. Ancak Vietnam kapı vizesi alabilmeniz için elinizde bir Vietnam vize onay mektubu bulunması gerekiyor.

Vietnam’a nasıl gidilir?

Öncelikle Vietnam’a giderken uçak biletinizi gidiş Hanoi, dönüş Ho Chi Minh City olarak almanızı tavsiye ederim (ya da tam tersi). Böylelikle ülkeyi bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla gezebilirsiniz.

Hanoi’ye direkt uçuşla 9 saatte, Ho Chi Minh City’ye direkt uçuşla 11 saatte gidiliyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Vietnam, iklimi nedeniyle yılın her dönemi gidebilecek bir ülke değil. İklim ülkenin kuzey, orta ve güney bölgelerinde büyük farklılıklar gösteriyor. Eğer ülkenin tümünü gezmek isterseniz güneyi dikkate alarak aralık ayı ile şubat ayı sonuna kadar olan dönemi tercih etmelisiniz. Bu aylar arasında ülkeye gitmeye karar verirseniz ülkenin kuzeyinde havanın soğuk, güneyinde sıcak olduğunu dikkate alarak bavulunuzu hazırlamalısınız. İklim dışında seyahat planı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yeni yıllarının tarihini öğrenmek. Vietnam Yeni Yılı (Tết) ocak ayı sonu ile mart ayı arasında bir tarihte kutlanıyor ve günü her yıl değişiyor. Yeni yıldan 10-15 gün önce ülkeye giderseniz sokaklardaki canlılığı, coşkuyu yaşayabilirsiniz.

ITE HCMC 2019 Ho Chi Minh City Uluslararası Turizm Fuarı’na davet edildiğimde kendime bir Vietnam rotası hazırladım. Fuardan 20 gün önce Vietnam’a gittim. Ülkeyi kuzeyden güneye kadar tek başına arşınladım.

Şehirler arası yolculuklarımı open bus denilen yataklı otobüslerde veya yataklı trenlerde yaptım. Otobüsler oldukça enteresan. Şöyle ki; ayakkabıyla girilmiyor. Girişte şoför elinize bir torba verip ayakkabınızı içine koymanızı istiyor. 2 kenarda ve 1 ortada olmak üzere 3 sıra var. Yataklar alt ve üstte 2 tane. Yola çıkar çıkmaz muavin çay-kahve servisi yerine battaniye servisi yapıyor. Ben sırt çantamı ve fotoğraf makinemi ayak koyma yerine sıkıştırdığım için kendim sığmakta oldukça zorlandım. Ancak ilk binişimden sonra tecrübelendiğim için fotoğraf makinem dâhil olmak üzere çoğu eşyamı bagaja verdim.

Vietnam’da yataklı otobüsler

Gittiğim şehirlerdeki günü birlik turları değişik yerel acentelerden satın aldım. Hepsinin detaylarını ilgili yazılarda vereceğim.

Ülkede çoğu yere tek başına bir kadın olarak ayak bastım. Vietnamlılar hiç arkadaşım olmadığını düşünerek bana acıyan gözlerle baktılar. Ancak hiçbir yerde kendimi tehdit altında hissetmedim, asla saldırıya uğramadım. Pasaportunuzu, paranızı ulu orta bırakmadığınız sürece ülkede güvenle geziyorsunuz.

Thanh Hoa-Hanoi tren yolculuğu

Kuzeyden güneye Vietnam gezi rotası

Gelelim kuzeyden güneye Vietnam gezi rotasına:

Vietnam gezi rotası

1. gün – Hanoi varış. 21:00 treni ile Sapa’ya yolculuk

2. gün – Sabah 5:30’da Sapa’ya varış

3. gün – Sapa’dan 21:00 treni ile Hanoi’ye dönüş

Vietnam gezi rotası

Vietnam gezi rotası – Hanoi

4. gün – 5:30’da Hanoi’ye varış. 7:45’te Hoa Lu-Trong An turu ile Ninh Bình’e yolculuk. 19:30’da Hanoi’ye varış.

5. gün – 7:30’da Hanoi’den Halong Bay’a yolculuk

6. gün – Halong Bay. Tüm gün körfez turu

7. gün – Halong Bay. 16:45’te Hanoi’ye varış. 18:00 otobüsü ile Hue’ye yolculuk

8. gün – 7:00’de Hue’ye varış. 7:30-17:00 arasında Hue turu

9. gün – Hue’den 8:00 otobüsü ile Danang’a yolculuk. 11:00’de Danang’a varış. 13:00-17:00 arasında Danang turu

10. gün – Danang’dan 10:30 otobüsü ile Hoi An’a yolculuk. 12:00’de Hoi An’a varış

11. gün – Hoi An’da 8:00-14:30 arasında Mỹ Sơn turu. Hoi An’dan 18:15 otobüsü ile Nha Trang’a yolculuk

12. gün – Nha Trang’a 6:00’da varış. 8:00-17:00 arasında mercan adaları turu

13. gün – Nha Trang’dan 7:30 otobüsü ile Dalat’a yolculuk. 11:30’da Dalat’a varış. 13:00-15:30 arasında Langbiang Mountain turu

14. gün – Dalat 8:15-15:30 şehir turu

15. gün – Dalat’tan 7:30 otobüsü ile Mui Ne’ye yolculuk. 11:30’da Mui Ne’ye varış. 13:30-17:30 arasında Mui Yen turu

16. gün – Mui Ne’den 7:30 otobüsüyle HCMC’ye yolculuk. 13:00’de HCMC’ye varış. 14:15 Cu Chi tünelleri turu. 17:00’de HCMC’e varış

Ho Chi Minh

Vietnam gezi rotası – Ho Chi Minh

17. gün – 7:00-18:00 Mekong Deltası turu

18. gün – 7:30-17:00 Can Gio turu

19. gün – 7:45-18:30 Vung Tau turu

Başlangıçta Vietnam’ı gezmek için ayırdığım 20 günün çok uzun bir süre olduğunu düşünmüştüm ama yanılmışım! Vietnam hem eşsiz bir ülke hem de inanın hiç bir yeri Vietnam turu programından çıkarmak istemiyorsunuz. Umarım bu güzel ülkeyi kendi gözlerinizle görmek size de kısmet olur.