Vietnam denince ilk aklınıza gelen yer dünyanın 7 doğa harikasından biri olan Halong Bay (Hạ Long Bay – Halong Körfezi) olmalı. Halong Bay her görene dudak uçuklatacak güzellikte, eşi benzeri olmayan bir yer. Anlamı da “ejderhaların yer yüzüne indiği yer”. Burada 2.000’den fazla, ağaçlarla kaplı, farklı şekillerde ve büyüklükte, denizin içinden dik yükselen, kıyısı olmayan, kireç taşından ada ve adacıklar var. Hạ Long Bay-Cát Bà Archipelago, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Efsaneye göre Çinliler’e karşı savaşan Vietnamlılar savaş sırasında tanrıya yalvarmış. Tanrı da onlara bir ejderha göndermiş, ejderha ağzından her alev saçtığında bu adalar oluşmuş. Böylece bu kara parçaları sayesinde Vietnamlılar Çinliler’den kurtulmuşlar.

Halong Bay

Halong Şehri ve Körfezi, Hanoi’den yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Halong Körfezi’ne gitmek için Hanoi’den veya körfezin kıyısındaki Halong Şehri’ndeki tur acentalarından cruise gemi turu satın almanız gerekiyor.

Halong, Quảng Ninh Eyaleti’nin merkezi. 200.000 nüfuslu şehirde çok sayıda büyük otel var. Hava koşulları uygun olmadığı durumlarda körfez turuna izin verilmiyor ve turistler otellerde konaklamak zorunda kalıyor. Ayrıca bazı turistler gece teknelerde konaklamak yerine gündüz körfezi dolaşıp gece otelde konaklamayı tercih ediyorlar. Ancak ne olursa olsun, teknelerde konaklamanın keyfine paha biçilemez.

Halong Bay Cruise Turları

Halong tekne turları bir veya birkaç gece konaklamalı organize ediliyor. Ayrıca Cat Ba Adası konaklamalı seçenekler de var. Zamanınız ve bütçeniz ölçüsünde farklı rotalardan birini seçebilirsiniz.

Halong Bay’den kalkan klasik tahta gemilere junk adı veriliyor. Üzerlerinde yelpaze şeklinde yelkenleri var. Ancak artık junk sayısı az, daha modern teknelerle cruise tercih ediliyor.

Halong Bay cruise

Size önerim, bütçenizi yüksek tutup mutlaka iyi ve lüks olan bir cruise gemisi ile Halong Bay turu yapmanız olacak. En azından 1 gece, 2 günlük bir tur satın alın. Unutmayın ki ana limandan ne kadar uzaklaşırsanız körfezin ıssızlığını o kadar çok hisseder, buranın tadına o kadar çok varırsınız.

Cruise gemilerinin çoğu Tuần Châu Harbor’dan kalkıyor ve Halong Bay’i dolaşıyor. O nedenle de körfezin bu kısmı fazlasıyla kalabalık. Benim katıldığım Indochina Junk cruise ise Ha Long International Cruise Port’tan kalkıp Bai Tu Long Bay’i dolaştırdı. İnternette okuduğunuz kalabalık ve gürültülü cruise seyahatlerinin aksine biz sessizlik ve huzur içinde seyir hâlindeydik.

Ha Long International Cruise Port

Indochina Junk’ın gemileri 1 kabinden 24 kabine kadar değişiyor. Biletlerinizi online almak isterseniz Indochina Junk (https://www.indochina-junk.com/) veya Dragon Legend (https://www.dragonlegendcruise.com/) web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Halong Bay cruise

Dragon Legend ekibiyle

Teknenize küçük motorlarla ulaştıktan sonra kamaranıza yerleşiyorsunuz. Tekne çok kaliteli olduğu için Uzak Doğu dokunuşları olan odalar fazlasıyla güzel. Siz tekneye yerleştikten kısa bir süre sonra tekne hareket ediyor.

Bindiğim Dragon Legend teknesinde havuz da vardı. Her teknede havuz olmuyor, o yüzden şanslıydım.

Halong Bay cruise

Yemeklere gelince… Herşey olağanüstü lezzetli! Size fine-dining hissi yaşatacak ortam ve lezzet, burada mükemmel şekilde birleşiyor.

Halong Bay

Halong Bay cruise programı

Halong Bay’den kalkan teknelere bindiyseniz Vung Vieng adlı balıkçı köyünü ve çevresini geziyorsunuz. Bu köyde okul, bakkal, evler hepsi salların üzerinde bulunuyor.

Katıldığım cruise Ha Long International Port’tan kalktığı için biz farklı bir rota izledik. Hayranlıkla kayalıklara baktık ama önümüzde uzanan olağanüstü manzaraya asla doyamadık.

Limandan uzaklaştıktan bir süre sonra bir adanın çevresinde kano yaptık.

Halong Bay

Sonra da adaya çıktık. Çoğu kişi yüzdü ama ben yüzmedim. Buranın denizi ne yazık ki benim sevdiğim gibi pırıl pırıl bir deniz değil. Bu kadar güzel yerin böyle kirlenmiş olması da oldukça üzücü. Umarım tedbir alınır da körfez tamamen temizlenir.

İkinci günümüzde sabaha tai chi yaparak başladık. Enerji ve dinginlik kazanmamızı sağlayan bu aktivite, ortamın manevi güzelliğiyle birleşip oldukça rahatlatıcı oldu.

Halong Bay cruise

Sabah tai chi yaparak güne başladık

Kahvaltı sonrasında Cong Do Adası’na yanaştık. Buradaki Cong Do Nature Reserve içinde bulunan Thien Canh Son Mağarası’na gittik.

Halong Bay cruise

Thien Canh Son Mağarası turistlerin ilgiyle ziyaret ettiği bir mağara ancak bana sorarsanız pek bir esprisi yok. Yine de gemiden inip civardaki yerleri gezmek güzeldi. Yerlilerin “Halong’un incisi” dediği mağaranın iki çıkışında da güzel bir manzara var. Buradan sahile inip ayaklarınızın altında kumları hissetmek iyice güzel.

Halong Bay

Cruise bitiminde küçük tekneler bizi limana bıraktı. Transfer aracına bindikten bir süre sonra Hanoi ve Ha Long Bay arasında yer alan Yen Duc Köyü’ne giderek suyun içinde kukla gösterisi izledik. 1.000 yıllık tarihi olan ve kırsal hayatın canlandırıldığı su kukla gösterisi Kuzey Vietnam’da oldukça popüler. Bana da Yen Duc’ta izlemek kısmet oldu.

Yen Duc Water Puppet Show

Halong Bay eşi benzeri bulunmayacak güzellikte bir yer. 3 haftalık Vietnam turumda benim de son durağım oldu. Artık Vietnam deyince hatıralarımda en çok burası olacak.

Halong Körfezi’ni siz de Vietnam’da görmeniz gereken yerlerin başına almalısınız. Hayranlığınız ömür boyu hafızanızda kalacak, burayı her düşündüğünüzde gülerek anımsayacaksınız.