Ninh Bình (Ninh Binh) şehri, Vietnam’ın Ninh Bình eyaletinin merkezi. Başkent Hanoi’nin 90 km güneyindeki Kızıl Nehir Deltası üzerinde yer alıyor. Ninh Bình için “Karadaki Halong Bay” deniyor. Çünkü burada bir sürü dağ-tepe var ama bunlar Halong Körfezi’ndeki gibi denizde değil, karada yer alıyor. Doğal güzelliği ve kültürel zenginliğiyle göz kamaştıran Ninh Binh’teki Tràng An Peyzaj Kompleksi, UNESCO Dünya Karma (Doğa ve Kültür) Miras listesinde bulunuyor.

Ninh Binh

Ninh Bình’i bu kadar özel kılan şeyse karstik kayaları ve efsane nehir-kanal turları. Pirinç tarlalarının arasında sampan (geleneksel tekneler) ile gezerken kendinizi âdeta bilim kurgu filmlerinin içine düşmüş gibi hissediyorsunuz. Hatta bu filmlere örnek olarak Kong: Skull Island (Kong: Kafatası Adası)’nı verebilirim.

Ngo Dong Nehri

Eğer aradığınız şey huzurlu, sessiz ve bol keşifli bir tatilse, Ninh Bình tam size göre. Ancak eğer hareketli gece hayatına akmak ya da bolca alışveriş yapmak istiyorsanız, Ninh Bình’te bunu bulamayacaksınız.

Ninh Binh

Ninh Bình (Ninh Binh) Turları

Vietnam‘ın Ninh Bình şehrine Hanoi’den günü birlik turlarla gelebilirsiniz. Ben lokal acente TheSinhTourist (https://www.thesinhtourist.vn) şirketi ile geldim. İnternette haklarında oldukça olumsuz yorum olmasına rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gayet güzel hizmet verdiler, çok memnun kaldım.

Ninh Binh

Ninh Bình’e Hanoi’den günü birlik turlarla gelmeniz bence yeterli olur. Ancak eğer konaklamak istiyorsanız Tam Cốc turistlerin en çok geldiği bölge, benim de en çok beğendiğim yer. Burada nehir kenarındaki ufak cici yerlerin birinde konaklayabilirsiniz.

Ninh Binh

Ninh Bình’te (Ninh Binh) gezilecek yerler listesi

Ninh Binh gezilecek yerler listesi için buyrun…

Tràng An Peyzaj Kompleksi

Red River Deltası’nın güney sınırına yakın bir konumda bulunan Tràng An Peyzaj Kompleksi (Tràng An), 3 alanı kapsıyor: Hoa Lu Antik Başkenti, Tràng An-Tam Cốc-Bích Động Doğal Alanı, Hoa Lu Özel Kullanım Ormanı. Tràng An Peyzaj Kompleksi, UNESCO Dünya Karma (Doğa ve Kültür) Miras listesinde bulunuyor.

Hoa Lu Antik Başkenti

Hoa Lư Antik Başkenti

Hoa Lư Antik Başkenti, Vietnam’ın ilk imparatoru olan Dinh Tien Hoang (önceden Dinh Bo Linh olarak biliniyormuş) tarafından 968 yılında kurulmuş.

Ninh Binh – Hoa Lu Antik Başkenti

Hoa Lu, Dinh ve Le hanedanları sırasında başkent olmuş. Sonrasında Ly hanedanının kurucusu Ly Cong Uan 1010 yılında başkenti Hanoi’ye taşımış. Hoa Lu da 42 yıllık başkentliğinin ardından terk edilmiş. Günümüzde kentte orijinal yapıların çok azı görülüyor. Çoğu yıkılmış.

Hoa Lu Antik Başkenti

Hoa Lu kireçtaşı dağları nedeniyle işgalcilerin ulaşamadığı gizli bir başkentmiş. Bugün bile Hoa Lu’yu çevreleyen dağların çoğuna sadece dağ keçileri erişebiliyor.

Ninh Binh – Hoa Lu Antik Başkenti

Chua Bích Động Pagoda

Bích Động 15. yüzyılda inşa edilmiş bir mağara pagodası. Yapı hepsi kireçtaşı dağına yaslanmış olarak inşa edilen Chua Ha, Chua Trung ve Chua Thuong olarak adlandırılan 3 pagodadan oluşuyor. Ana binası da dağda bir mağaraya inşa edilen Chua Trung Mağara Pagodası.

Chua Bích Động Pagoda

Tam Cốc

Halong Bay’in minyatür bir karasal versiyonu olan Tam Cốc (3 Mağara) bölgesine gelip mistik güzelliğinden etkilenmemeniz mümkün değil. Indochine filmi ile gözde turizm noktalarından birisi hâline gelen Tam Cốc, geleneksel sampanlar üzerinde pirinç tarlalarının ve karstik tepelerin arasında yapılan tekne gezintileriyle adını duyuruyor.

Tam Cốc

Burada 3 uzun, karanlık tünel mağarası var: Hàng Cá, Hang Giua ve Hang Cuoi. Sampan gezisinin son durağında Thai Vi Tapınağı’nda durmayı isteyebilirsiniz. 13. yüzyıldan kalan ve Tran Hanedanı’nın kurucusuna adanan tapınak huzurlu ve atmosferik bir mekân.

Ninh Binh

Tüm bölgede en çok beğendiğim yer kesinlikle Tam Cốc oldu. Burada benim yaptığım gibi bisiklete binebilirsiniz. Köy hayatının içinde hayran hayran etrafınızı seyrederek bisiklete binmeye bayılacaksınız. İçinizdeki çocuk bu bisikletin üzerinde mutluluktan havalara uçacak.

Tam Cốc

Sonra sampan üzerinde 1,5 saat süren bir geziye katılabilirsiniz. Zaten kesin bu geziyi yapın. Yoksa çok pişman olursunuz.

Ninh Binh

Sampan üzerinde muazzam manzaralar görerek, ara sıra da mağaraların içine girerek geziyorsunuz. Burada doğanın güzelliği ve heybetini kelimelere dökebilmem çok zor. Burası gerçekten de insan gözünün görebileceği en eşsiz doğaya sahip.

Ninh Binh

Bu sampan gezim asla unutamayacağım bir anı olarak kalacak.

Köylüler sampanları ayaklarıyla kullanıyor, yorulmak bilmiyorlar. Emeklerine saygı duyarken bir taraftan da zor şartlarda para kazandıkları için üzüntü hissediyorsunuz. Şükür hâlimize!

Ninh Binh

Hang Mua Gözetleme Noktası

Ninh Binh özellikle bu bölgede bulunan nehirleri ve tepeleriyle ünlü. Eğer en güzel noktalardan birinden bölgeyi izlemek istiyorsanız, Hang Mua gözetleme noktasını kaçırmamalısınız. Efsane manzara, olağanüstü doğa. Daha ne olsun?

Hang Mua Gözetleme Noktası

Thung Nham Bird Garden

Thung Nham Vadisi’nde göletler, parklar, kuşlar, oteller, restoranlar bulunuyor. En az 2-3 saatte geziliyor. Yemyeşil, harikulade bir yer.

Ninh Binh

Thung Nham Bird Garden Kaynak:Wikipedia (Von Nguyenvanson01122 – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47993297)

Ninh Binh Restoranları

Küçük bir yerleşim olduğu için burada çok fazla mekân yok ama beğendiklerimi sizin için listeledim.

Kichi Kichi

Dönen bantlar üzerinden et balık tavuk alıp, sıcak su yani hot pot içine atarak sınırsız bir şekilde yemek yiyebiliyorsunuz.

Coffee Phong

Burada pizza, makarna, yerel yemekler var.

İddia ediyorum, Ninh Binh olmadan Vietnam turu olmaz. Eğer bu güzel ülkeyi gezmeyi planlıyorsanız, burayı mutlaka rotanıza almalısınız. Bu eşsiz doğaya, karstik kayaların suya yansıttığı gölgelere, sampan gezisine, bisiklet turuna, kültürün zenginliğine, kısacası burada yaşadığınız herşeye hayran kalacaksınız.

Keşfetmeniz dileğiyle…