Thanh Hóa (Thanh Hoa); Kuzey-Orta Vietnam’da bulunan, başkenti de Thanh Hoa olan bir eyalet. Gürül gürül akan nehirleri, muhteşem dağları ve muazzam denizi ile Thanh Hoa özgün bir coğrafi konuma sahip. Kinh, Muong, Thai, Dao, Mong, Tho ve Kho Mu dâhil olmak üzere 7 etnik grup burada yaşıyor ve farklı yaşam tarzı, kültür, kostümler burada harmanlanıyor. Şehirdeki Ho Hanedanlığı Kalesi, Güneydoğu Asya’da günümüze ulaşan tek taş kale kabul ediliyor ve 2011 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Thanh Hóa eyaleti Ma Nehri üzerinde, Hanoi’nin yaklaşık 150 kilometre güneyinde ve Ho Chi Minh şehrinin 1.560 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Batısında Laos ile 190 km uzunluğundaki sınırı paylaşıyor.

Thanh Hoa

Thanh Hoa saygın tarihçiler tarafından “Üç Kral ve İki Lord’un Evi” olarak anılıyor çünkü burası tarihte görkemli kahramanlık sayfalarına önemli katkılarda bulunan çok yetenekli insanların vatanı. Bu meşhur kişiler arasında Le Hanedanı, Ho Hanedanı, Nguyen Hanedanı gibi ulusun tarihinde birçok hanedanlığın kurulmasına yardımcı olan Trieu Thi Trinh, Ngo Quyen, Duong Dinh Nghe, Le Loi’yu sayabiliriz.

Burası olağanüstü insanların yetiştiği kutsal bir toprak olarak adlandırılsa da bu kadar anlatım yeterli olmaz çünkü burası aynı zamanda ünlü bir turizm merkezi. Sam Son’daki sahil turizminin avantajlarına ilaveten Thanh Hóa’da 1.500’den fazla tarihi bölge ve eşsiz manzaralı yer var.

Burayla ilgili tek sıkıntınız aşırı nemli hava olabilir. Eylül ayının sonunda gelmiş olmama rağmen sıcak ve nemli hava karşısında tüm enerjimi kaybetmiş olduğumdan size buraya asla temmuz-ağustos aylarında gelmenizi önermem.

Thanh Hoa

Ho Dynasty Citadel (Ho Hanedanlığı Kalesi) yakınlarında köylüler

Önceki yazılarımda ITE HCMC 2019 fuarına basın davetlisi olarak katıldığımdan bahsetmiştim. Fuar sonrası turizm otoritelerinin organize ettiği geziye katılarak buraya ayak bastım. 7 uluslararası basın mensubuyla birlikte burada olmak benim için onur vericiydi. Güzel bölgeyi hep birlikte gezdik, kalıcı olacak yeni arkadaşlıklar edindik.

Gezimizi Pham Duc Tri (Vice Director Thanhhoa Investment, Trade & Tourism Promotion Agency) organize etti. Hatta son gün şehirde sadece ben kalmış olmama rağmen beni kendi arabasıyla şehrin özel yerlerine götürdü. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Thanh Hoa

Thanh Hóa (Thanh Hoa) gezilecek yerler

Thanh Hóa gezilecek yerlere bir bakalım.

Pù Luông Doğa Koruma Alanı

Pù Luông (Phu Luong) son yıllarda yüzlerce turistin tanıdığı bir isim oldu. Burası Vietnam eko turları için ideal bir yer çünkü burası Vietnam’ın pirinç tarlalarıyla ünlü Sapa’sının bir mini versiyonu.

Pù Luông, Thanh Hóa’nın kuzeybatısındaki Quan Hoa ve Ba Thuoc bölgelerinde bulunan bir doğa rezervi. Mai Chau, Tan Lac ve Lac Son tarafından sınırlandırılan Pù Luông, kuzeyden batıya ve güneybatıya uzanan iki paralel dağ sırtı boyunca yer alıyor ve ortasında büyük pitoresk ve şiirsel vadiler bulunuyor. Burada doğal peyzajın güzelliğini keşfedebilir, bol fauna ve bitki örtüsüne sahip ekolojik ormanları keşfedebilir ya da Tayland ve Muong halkının basit ve ilginç geleneklerini ve alışkanlıklarını öğrenebilirsiniz.

Sam Son Plajı

Sam Son hem yerli hem yabancı ziyaretçiler tarafından bilinen bir turizm merkezi. Burası upuzun sahil şeridindeki pırıl pırıl denizi ve serin havası ile Thanh Hóa eyaletinin gururu. FLC grubunun yatırımıyla yapılan lüks FLC Resort golf tutkunları, deniz severler ve Truong Le Dağı’nın manzarasını izlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Sam Son Plajı

Sam Son’da plajda vakit geçirmeye ilaveten Truong Le Dağı, Doc Cuoc pagoda ve Trong Mai kayasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Thanh Hoa – Sam Son Plajı

Đài tưởng niệm Mẹ Việt Nam (Temple of Vietnamese Heroic Grand Mothers and Martyr Heroes – Vietnam Kahraman Büyük Anneler ve Şehit Kahramanları Tapınağı)

Canh Tien tepesinde yer alan tapınak ülkelerine kocalarını ve çocuklarını feda eden kahraman Vietnamlı annelere adandı. Tapınağın diğer amaçlarıysa eğitime katkıda bulunmak ve halkın görkemli devrimci geleneğini uyandırmak.

Đài tưởng niệm Mẹ Việt Nam (Temple of Vietnamese Heroic Grand Mothers and Martyr Heroes

Trúc Lâm Hàm Rồng Zen Monastery

Ham Rong dağlarının zirvesinde, Ma Nehri kıyısındaki yüksek tepede sessizce ve dingin duran Zen manastırı Trúc Lâm Hàm Rồng 40.000 m² alana sahip. Burası hem Budistler’in manevi duygular için ziyaret ettiği hem de eğitim aldıkları bir yer.

Thanh Hoa

Trúc Lâm Hàm Rồng Zen Monastery

Ben En Millî Parkı

Ben En Millî Parkı, Nhu Thanh ve Nhu Xuan bölgelerinde bulunuyor. Dağlar, tepeler, akarsular, nehirler ve ayrıca çeşitli flora ve fauna türlerinin yaşam ortamını içeriyor. Bugüne kadar parkta 1.389 bitki türü, 1.004 hayvan türü, 66 memeli türü, 201 kuş türü, 54 sürüngen türü, 31 amfibi türü, 68 balık türü ve 499 böcek türü, 462 bitki çeşidi bulundu. Parkı keşfetmenin en heyecan verici yoluysa motorlu tekne veya kayıkla gezmek.

Thanh Hoa

Thanh Hoa – Lake Song Muc, Ben En Ulusal Parkı Kaynak:Wikipedia (By Hannes Zimmer – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17381744)

Ho Dynasty Citadel (Ho Hanedanlığı Kalesi)

Ho Hanedanlığı Kalesi, Ho Hanedanı (1400-1407) tarafından yaptırılmış. Vinh Loc bölgesinde, Tay Giai’de yer alıyor.

Thanh Hoa

Ho Dynasty Citadel (Ho Hanedanlığı Kalesi)

Ho Hanedanlığı Kalesi, Güneydoğu Asya’da günümüze ulaşan tek taş kale kabul ediliyor ve 2011 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Thanh Hoa

Ho Dynasty Citadel (Ho Hanedanlığı Kalesi)

Kale 4 kapılı dikdörtgen şeklinde. Şekli ve yapısı, feng shui ilkeleriyle yapılan ve zamanın, havanın etkisinden korumasına yardımcı olan eşsiz mimarisi göz önüne alındığında Ho Hanedanlığı Kalesi; Güneydoğu Asya imparatorluk kentinin mükemmel bir temsilcisi olarak görülüyor.

Thanh Hoa

Thanh Hoa – Ho Dynasty Citadel (Ho Hanedanlığı Kalesi)

Lam Kinh

Lam Kinh; Xuan Lam Komünü, Lam Son Şehri ve Kien Tho Komünü’nde bulunuyor.

Thanh Hoa

Lam Kinh

Le Hanedanlığı döneminde yapılan kale, 341 m uzunluğunda ve 254 m genişliğinde. Kalenin etrafındaki manzara, bol yeşil ağaçlar ve temiz hava ile oldukça huzurlu.

Thanh Hoa

Thanh Hoa’da nerede yemek yenir?

Şehirdeki özel mekânları sizin için listeledim:

Dalan

Şehrin en ünlü restoranında lokal lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Dalan

Hoang Long Cruise

Hoang Long Cruise’unda yemek yerken bir yandan da Ma Nehri’nden şehri izleyebilirsiniz.

Cô Tam

Bu restoranda Vietnam mutfağının yerel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Thanh Hoa – Cô Tam restoran

Lam Son Restaurant

Lam Son kasabasındaki restoranda Vietnam mutfağının yerel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Thanh Hoa Otelleri

Şehirde konaklamak için en iyi yerleri listeledim:

FLC Resort

Burada konaklama opsiyonu olarak baş sıraya FLC Resort’u koyuyorum. Hem lüks hem zarafet hem de golf tutkunlarının gözdesi olan resort sadece iyi bir otel olmakla kalmıyor, şehri de oldukça geliştiriyor. Eğer bütçenize uygunsa kesinlikle bu otelde kalmalısınız.

FLC Resort

Vinpearl Hotel

5 yıldızlı Vinpearl Hotel konaklamak için iyi bir tercih.

Ham Rong Resort

Güzel bahçesi ile dikkat çeken bir otel.

Central Hotel

Bizim basın grubu olarak kaldığımız otel şehir merkezinde konaklamak için oldukça güzel.

Thanh Hoa

Central Hotel

Thanh Hoa diğer gezdiğim şehirler gibi bende ilk başta hayranlık uyandırmayan bir şehir oldu. Ancak ne zaman detaylı gezdim, o zaman fikrim değişti. Burası kesinlikle Vietnam gezi rotasına eklenmeyi hak eden bir şehir.

Keşfetmeniz dileğiyle…