Ho Chi Minh City (Saigon) sadece Vietnam’ın en büyük şehri ve ekonomik ve sanat merkezi değil, aynı zamanda Asya’nın en hareketli ve gece hayatının en hızlı yaşandığı kenti. Bu yazımda sizlere şehir civarında gidilebilecek, keşfedilebilecek yerlerden (Ho Chi Minh City gezilecek yerler, Saigon gezilecek yerler) bahsedeceğim.

Mekong Deltası

Bir önceki yazımda Saigon hakkında genel bilgiler vermiş, Saigon şehir merkezinde gezilecek yerleri anlatmıştım. Bu yazım ise sadece şehrin civarındaki yerlerin keşfi ile ilgili olacak.

Ho Chi Minh City’ye gitmek için vize gerekiyor mu?

T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar Vietnam’a yapacakları ziyaretlerinde Vietnam vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ise Vietnam vizesi alması gerekiyor.

Öncelikle şunu belirteyim: Vietnam vizesini ülkeye girişte kapıdan alıyorsunuz. Ancak Vietnam kapı vizesi alabilmeniz için elinizde bir Vietnam vize onay mektubu bulunması gerekiyor.

Ho Chi Minh City’ye nasıl gidilir?

Ho Chi Minh City’ye Türkiye’den direkt uçuşla 11 saatte gidiliyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Saigon oldukça güvenli bir şehir. Yalnız bir kadın olarak bile şehri ve civarını keşfe çıkmakta sıkıntı çekmedim. Eğer kendiniz gezmeyi değil turlarla gezmeyi tercih ediyorsanız otelinizden sizi alacak organize turlara katılabilirsiniz. Diğer opsiyon ise Ben Than Market civarındaki acentelerden birinin organize ettiği turlara katılmak. Bu acenteler içinde bizim basın gezimizi organize eden Vietnam Travel Group (https://www.vietnamtravelgroup.com) ’un turlarını ya da benim katıldığım TheSinhTourist (https://www.thesinhtourist.vn) şirketinin turlarını değerlendirebilirsiniz. Bu lokal acentelerin turları otelinizden alacağınız turların tam 5 katı daha ucuz. (Örneğin Mekong turuna 50 USD yerine sadece 10 USD ödedim!)

Ho Chi Minh City gezilecek yerler

Saigon’da şehir dışında gezilecek çok yer var. Şimdi size biraz buralardan bahsedeyim.

Cu Chi Tünelleri

Củ Chi (Cu Chi), Saigon’un 70 kilometre kuzey batısında yer alan bir kasaba. Kasaba 200 kilometre uzunluğunda, Kamboçya sınırından Ho Chi Minh Şehri’nin kuzeyine kadar uzanan ve bir bölümü henüz keşfedilmeyen yer altı tünelleri ile ün kazanmış. Fransa işgali sırasında 1940’lı yıllarda yapılmaya başlanan tüneller Vietconglular tarafından genişletilmiş, Vietnam Savaşı sırasında kullanılmış.

Cu Chi Tünelleri

Ho Chi Minh Şehri’ne yakın olması, Saigon Nehri’nin tünellere doğal koruma sağlaması, toprağın killi yapısı, tünellerin bu bölgede oluşturulmasına neden olmuş. Eğer Vietnam Savaşı’nın nasıl kazanıldığını merak ediyorsanız savaşın hikâyesini en çarpıcı şekilde ortaya koyan yer altı şehri Cu Chi Tünelleri‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cu Chi Tünelleri

Mekong Deltası

Mekong Deltası Asya’nın en büyük deltası. Mekong Nehri’nin sularını denize bıraktığı Vietnam’ın güney batısındaki 39.000 km²’lik bölgeyi ifade ediyor. Vietnamlılar bu bölgeye nehrin deltada 9 kola ayrılarak denize ulaşması nedeniyle Dokuz Ejder Deltası veya deltanın çevresi pirinç tarlaları ile çevrili olduğundan Pirinç Çanağı adını veriyor. Delta ülkenin pirinç üretiminin % 60’nı karşılıyor.

Mekong Deltası

Cao Dai Tapınağı

Cao Dai dini 1920 yılında Güney Vietnam’da Ngo Van Chieu adını taşıyan bir memur tarafından oluşturulmuş. Daha sonra Levan Trung tarafından devam ettirilmiş. Tek tanrılı olan din Budist, Konfüçyüs, Taoist, yerel Vietnam inançları, Hristiyan ve İslam dininin bir sentezi.

Cao Dai dini 1926 yılında resmen din olarak kabul edilmiş. Din tüm dinlerin en iyi yönlerini alan bir düşünce yapısını yansıtıyor. 3 ana dinin peygamberleri yanında bazı bilim adamları, edebiyatçı ve politikacılara da önem veriyor.

Dinin sembolü üçgen içinde ilahi bir göz. Dinin ana tapınağı Tây Ninh eyaletinin merkezi Tây Ninh şehrinde yer alıyor. Ana tapınak dışında dinin Güney Vietnam’da çok sayıda küçük tapınağı bulunuyor.

Nhìn từ xa Thánh Thất Cao Đài Kaynak:Wikipedia (Bởi Nijumania tại Wikipedia Tiếng Anh – Chuyển từ en.wikipedia sang Commons., Phạm vi công cộng, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4226911)

Nam Cat Tien National Park

Nam Cat Tien National Park’ta lav tüplerini ziyaret edebilir, timsahlarla dolu bataklığa yürüyüş yapabilir, gölde tekne turuna katılabilirsiniz. Doğayı soluyarak yapacağınız bu geziye bayılacağınıza eminim.

Nam Cat Tien National Park Kaynak:Wikipedia (By Vyacheslav Argenberg – originally posted to Flickr as 2008-02-0774, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4348975)

Vung Tau

Ho Chi Minh City’nin en yakınındaki deniz kenarı şehri Vung Tau’da kumlara uzanarak dinlenebilir, etkileyici İsa Heykeli’nden kentin doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz.

Vung Tau Kaynak:Wikipedia (By Hoangvantoanajc – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24868422)

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island (Maymun Adası)

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island (Maymun Adası) Vietnam’ın tek UNESCO Biyosfer Rezervi olarak listeleniyor. Geniş mangrov ormanı ile dikkat çeken Cần Giờ Ho Chi Minh City’nin yaklaşık 25 km güneydoğusunda, Saigon Nehri’nin ağzında, hurma ağaçları ile süslü, kentin akciğeri olan bir ada. Burası Vietnam’ın en önemli eko turizm duraklarından birisi.

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island

Bu dikkat çekici mangrov ormanı 200’den fazla fauna türü ve 150 bitki türü ile yüksek bir biyolojik çeşitlilik derecesine sahip.

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island

Ormanda mangrovların içinde kano ile gezebilir, maymun krallığını ziyaret edebilir, timsah çiftliğine gidebilir, deniz ürünleri pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Ho Chi Minh’e gelince şehir merkezini gezmek güzel olsa da asıl güzellikler şehrin dışına çıkınca boy gösteriyor. O nedenle kente gelip de bu gezileri yapmazsanız çok pişman olursunuz!