Ho Chi Minh City (Saigon) sadece Vietnam’ın en büyük şehri ve ekonomik ve sanat merkezi değil, aynı zamanda Asya’nın en hareketli ve gece hayatının en hızlı yaşandığı kenti. Bu yazımda sizlere şehir civarında gidilebilecek, keşfedilebilecek yerlerden bahsedeceğim. O zaman gelin, Ho Chi Minh City gezilecek yerler, Saigon gezilecek yerler konulu yazıma bir göz atalım.

Mekong Deltası

Bir önceki yazımda Saigon hakkında genel bilgiler vermiş, Saigon şehir merkezinde gezilecek yerleri anlatmıştım. Bu yazım ise sadece şehrin civarındaki yerlerin keşfi ile ilgili olacak.

Ho Chi Minh City’ye gitmek için vize gerekiyor mu?

T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar Vietnam’a yapacakları ziyaretlerinde Vietnam vize işlemlerinden muaf. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarınsa Vietnam vizesi alması gerekiyor.

T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar için öncelikle şunu belirteyim: Vietnam vizesini ülkeye girişte kapıdan alıyorsunuz ancak Vietnam kapı vizesi alabilmeniz için elinizde bir Vietnam vize onay mektubu bulunması gerekiyor! Detayları Vietnam vizesi nasıl alınır konulu yazımdan okuyabilirsiniz.

Ho Chi Minh City’ye nasıl gidilir?

Ho Chi Minh City’ye Türkiye’den direkt uçuşla 11 saatte gidiliyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Saigon oldukça güvenli bir şehir. Yalnız bir kadın olarak bile şehri ve civarını keşfe çıkmakta sıkıntı çekmedim. Eğer kendiniz gezmeyi değil turlarla gezmeyi tercih ediyorsanız otelinizden sizi alacak organize turlara katılabilirsiniz. Diğer opsiyon ise Ben Than Market civarındaki acentelerden birinin organize ettiği turlara katılmak. Bu acenteler içinde bizim basın gezimizi organize eden Vietnam Travel Group (https://www.vietnamtravelgroup.com) turlarını ya da benim katıldığım TheSinhTourist (https://www.thesinhtourist.vn) şirketinin turlarını değerlendirebilirsiniz. Bu yerel acentelerin turları otelinizden alacağınız turların tam 5 katı daha ucuz. (Örneğin Mekong turuna 50 USD yerine sadece 10 USD ödedim!)

Ho Chi Minh City gezilecek yerler

Ho Chi Minh City gezi rehberi yazımdan şehir içinde gezilecek yerlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Saigon’da şehir dışında da gezilecek çok yer var. Bu yazımda size buralardan bahsedeceğim.

Cu Chi Tünelleri

Củ Chi (Cu Chi), Saigon’un 70 kilometre kuzey batısında yer alan bir kasaba. Kasaba 200 kilometre uzunluğunda, Kamboçya sınırından Ho Chi Minh Şehri’nin kuzeyine kadar uzanan ve bir bölümü henüz keşfedilmeyen yer altı tünelleri ile ün kazanmış. Fransa işgali sırasında 1940’lı yıllarda yapılmaya başlanan tüneller Vietconglular tarafından genişletilmiş, Vietnam Savaşı sırasında kullanılmış.

Cu Chi Tünelleri

Ho Chi Minh Şehri’ne yakın olması, Saigon Nehri’nin tünellere doğal koruma sağlaması, toprağın killi yapısı, tünellerin bu bölgede oluşturulmasına neden olmuş. Eğer Vietnam Savaşı’nın nasıl kazanıldığını merak ediyorsanız savaşın hikâyesini en çarpıcı şekilde ortaya koyan yer altı şehri Cu Chi Tünelleri‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cu Chi Tünelleri

Mekong Deltası

Mekong Deltası, Asya’nın en büyük deltası. Mekong Nehri’nin sularını denize bıraktığı Vietnam’ın güneybatısındaki 39.000 km²’lik bölgeyi ifade ediyor. Vietnamlılar bu bölgeye nehrin deltada 9 kola ayrılarak denize ulaşması nedeniyle Dokuz Ejder Deltası veya deltanın çevresi pirinç tarlaları ile çevrili olduğundan Pirinç Çanağı adını veriyor. Delta ülkenin pirinç üretiminin % 60’nı karşılıyor.

Mekong Deltası

Cao Dai Tapınağı

Cao Dai dini 1920 yılında Güney Vietnam’da Ngo Van Chieu adını taşıyan bir memur tarafından oluşturulmuş, daha sonra Levan Trung tarafından devam ettirilmiş. Tek tanrılı olan din; Budist, Konfüçyüs, Taoist, yerel Vietnam inançları, Hristiyan ve İslam dininin bir sentezi olmuş.

Cao Dai dini 1926 yılında resmen din olarak kabul edilmiş. Din tüm dinlerin en iyi yönlerini alan bir düşünce yapısını yansıtıyor. 3 ana dinin peygamberleri yanında bazı bilim adamları, edebiyatçı ve politikacılara da önem veriyor.

Dinin sembolü üçgen içinde ilahi bir göz. Dinin ana tapınağı Tây Ninh eyaletinin merkezi Tây Ninh şehrinde yer alıyor. Ana tapınak dışında dinin Güney Vietnam’da çok sayıda küçük tapınağı bulunuyor.

Nhìn từ xa Thánh Thất Cao Đài

Nam Cat Tien National Park

Nam Cat Tien National Park’ta lav tüplerini ziyaret edebilir, timsahlarla dolu bataklığa yürüyüş yapabilir, gölde tekne turuna katılabilirsiniz. Doğayı soluyarak yapacağınız bu geziye bayılacağınıza eminim.

Nam Cat Tien National Park Kaynak:Wikipedia (By Vyacheslav Argenberg – originally posted to Flickr as 2008-02-0774, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4348975)

Vũng Tàu

Ho Chi Minh City’nin en yakınındaki deniz kenarı şehri Vũng Tàu’da kumlara uzanarak dinlenebilir, etkileyici İsa Heykeli’nden kentin doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz.

Vũng Tàu

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island (Maymun Adası)

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island (Maymun Adası), Vietnam’ın tek UNESCO Biyosfer Rezervi olarak listeleniyor. Geniş mangrov ormanı ile dikkat çeken Cần Giờ; Ho Chi Minh City’nin yaklaşık 25 km güneydoğusunda, Saigon Nehri’nin ağzında, hurma ağaçları ile süslü, kentin akciğeri olan bir ada. Burası Vietnam’ın en önemli eko turizm duraklarından biri.

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island

Bu dikkat çekici mangrov ormanı 200’den fazla fauna türü ve 150 bitki türü ile yüksek bir biyolojik çeşitlilik derecesine sahip.

Cần Giờ Biosphere Reserve & Monkey Island

Ormanda mangrovların içinde kano ile gezebilir, maymun krallığını ziyaret edebilir, timsah çiftliğine gidebilir, deniz ürünleri pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Buu Long Pagoda

Buu Long Pagoda (Chùa Bửu Long), 1942 yılında Dong Nai Nehri yakınındaki bir tepede yapılmış. Burası Theravada Budizmi’ne adanan bir tapınak. Vietnam’da daha çok Mahayana Budizmi uygulandığı için bu yapının mimarisi ülkedeki diğer tapınaklardan farklılık gösteriyor. Ho Chi Minh şehrinin 25 km doğusundaki tapınağa toplu taşıma bulunmadığı için çok az turist burayı ziyaret edebiliyor.

Buu Long Pagoda (Chùa Bửu Long)

Ho Chi Minh’e gelince şehir merkezini gezmek güzel olsa da asıl güzellikler şehrin dışına çıkınca boy gösteriyor. O nedenle kente gelip de bu gezileri yapmazsanız çok pişman olursunuz!

Keşfetmeniz dileğiyle…