Đà Lạt (Dalat) 1.475 m ile Vietnam’ın en yüksek, dolayısıyla da en serin bölgelerinden biri. “Vietnam’ın Alpleri” olarak anılan Dalat’tan halk dilinde “Sonsuz Bahar Şehri” olarak bahsediliyor. Fransız koloni zamanından kalma estetik yapılarıyla ön plana çıkan Dalat küçük bir yerleşim olmasına rağmen çevresindeki göller, tropik ormanlar, kanyonlar ve şelaleler ile Vietnam gezi rotasına mutlaka eklenmesi gereken bir yer. Burası bisiklete binmek, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, rafting yapmak isteyenlerin cenneti. Dalat aynı zamanda müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına dâhil.

Dalat yüzyıllar boyunca dağ kabilelerine ev sahipliği yapmış. Zaten ismi de “Lat kabilesinin nehri” anlamına geliyor. 1912’de kurulan şehir, Avrupalılar tarafından popüler olmuş ve Vietnam’ın diğer kısımlarından izole hâle gelmiş. Fransız koloni döneminde şehrin nüfusunun % 20’si yabancılardan oluşuyormuş. Fransız mimarisiyle yapılan okullar, hastaneler, oteller, ofisler ve evler şehrin her köşesine yayılmış. Hatta buraya Küçük Paris denilmiş.

Vietnam Savaşı sırasında Güney Vietnamlı askerler buradaki askeri okullarda eğitim almış. 3 Nisan 1975’te Dalat savunulmadan Kuzey’e bırakılmış.

Kenti asıl popüler hâle getirense eşsiz güzellikteki doğası. Yüksek dağlar, derin vadiler, göller ve şelaleler, buraya akın akın turist gelmesine sebep oluyor. Burası Sapa’daki gibi pirinç terasları değil, meyve ve çiçek tarlalarıyla ünlü. İklimin elverişli olması ve gelişen tarımcılık nedeniyle şehirde bir sürü sera bulunuyor. Ayrıca balıkçılık da oldukça yaygın.

Dalat’a nasıl gidilir?

Buraya Ho Chi Minh’ten open bus denilen yataklı otobüslerle gelebilirsiniz. Eğer organize bir turla gelmek istiyorsanız Ho Chi Minh’te Ben Than Market civarındaki acentelerden birinin organize ettiği turlara katılabilirsiniz. Bu acenteler içinde daha önce katıldığım basın gezisini organize eden Vietnam Travel Group (https://www.vietnamtravelgroup.com)’un turlarını ya da TheSinhTourist (https://www.thesinhtourist.vn) şirketinin turlarını değerlendirebilirsiniz. TheSinhTourist’in yorumları oldukça olumsuz olmasına rağmen ben hiçbir sıkıntı yaşamadım. Otobüs biletlerimi ve bazı yerlerde turlarımı onlardan satın aldım. Kendi otobüsleri, bazı şehirlerde kendi otel zincirleri var. Gayet güzel hizmet verdiler. Çok memnun kaldım.

Dalat gezilecek yerler

Dalat gezilecek yerler listemize bir bakalım.

Bidoup Nui Ba Millî Parkı

Şehrin 50 km kuzeyinde yer alan Bidoup Nui Ba Millî Parkı çeşitli primatlara, 96 endemik bitkiye ve yaklaşık 300 çeşit orkideye ev sahipliği yapıyor. 650 m ve 2.288 m arasında yer alan park aslında çok az kişi tarafından ziyaret ediliyor. Parkta kamp yapmayı düşünüyorsanız izin almanız gerekiyor.

Hang Nga Crazy House

Şehrin popüler yerlerinden biri olan Crazy House, adından da anlaşılacağı gibi çılgınlar gibi dizayn edilmiş bir ev. Aynı zamanda otel olarak da hizmet veriyor.

Dalat

Hang Nga Crazy House

Evin sahibi Bayan Dang Viet Nga (lokaller Hang Nga olarak çağırıyor) Moskova’da doktorasını yapmış bir mimar. 1990’dan beri evine değişik ve çılgın şeyler yapıyor. Sanki biraz da Gaudi’den esinlenmiş.

Dinh Bảo Đại (King Palace)

Burası Vietnam’ın son imparatoru Bảo Đại’nin yazlık sarayı. Bảo Đại ve ailesi 1954’te Fransa’ya sürgün edilene dek burada yaşamış. Bina daha sonra Başbakan Ngo Dinh Diem tarafından alınmış. Dönemine göre hoş döşenmiş odaları, güzel bir bahçesi var.

Dalat

Dalat – Dinh Bảo Đại (King Palace)

Sarayın en ilgi çekici yerlerinden birisi ise kral veya kraliçe gibi giyinerek fotoğraf çekilebileceğiniz oda. Benim fotoğrafım sosyal medyada çok ilgi uyandırdı. Bakalım beğenecek misiniz?

Dinh Bảo Đại (King Palace)

K’Ho Coffee

K’Ho Coffee kahve çiftliği 1860’lardan beri Rolan ailesine ait. Kahve çekirdekleri Arabica. Aslında Arabica Vietnam’da çok seyrek bulunuyor, genelde Afrika’da üretiliyor. K’Ho kahve kooperatifinin bir parçası olan kahve çiftliğinin geliri K’Ho azınlık çiftçilerine veriliyor.

Crémaillère Railway Station

Fransız izleri bulunan bu istasyonda tarihe de tanıklık ediyorsunuz. Tren günde 9 kez Trai Mat’a gidip dönüyor.

Dalat

Dalat – Crémaillère Railway Station

Đồi Robin Cable Car & Truc Lam Zen Monastery

Teleferikle Robin Tepesi’ne çıkıp müthiş manzaraları izleyebilirsiniz. Sisler ardında kalan dağları göreceğiniz bu geziyi kaçırmamanızı öneririm.

Dalat

Đồi Robin Cable Car

En tepeye çıktığınızda Truc Lam Pagoda ile karşılaşacaksınız. Hâlen manastır olarak kullanılan yapı oldukça etkileyici. Tam bir ruhani ortam içinde kalan manastır, güzel mimarisi ile de beğeni kazanıyor.

Dalat

Dalat – Truc Lam Zen Monastery

Lam Dong Müzesi

Lam Dong Müzesi’nde Dalat tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dalat

Lam Dong Museum Kaynak:Wikipedia (By Diane Selwyn (talk) – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14163695)

Thác Voi Elephant Falls (Fil Şelalesi)

Thác Voi Elephant Falls (Fil Şelalesi) ismini file benzetilen kocaman kayadan alıyor.

Dalat

Thác Voi Elephant Falls (Fil Şelalesi) Kaynak:Wikipedia (By Hector Garcia from Barcelona, Catalonia, Spain – Elephant waterfalls, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3111320)

Datanla Şelalesi

Yağmur ormanının içinde keyifli bir roller coaster yolculuğuyla Datanla Şelalesi’ne ulaşılıyor. Üstelik roller coaster’ı siz kullanıyorsunuz!

Dalat – Datanla Falls

Burada roller coaster olduğunu duyunca önce itiraz edip binmeyeceğimi söyledim. Sonra baktım küçücük çocuklar bile biniyor, Haydi Yaprak, diyerek kendimi motive ettim. İyi ki de bu gazı vermişim! Dalat gezimin en eğlenceli anlarından biri oldu. Şelale bahane, oraya gitme yolculuğu şahane idi.

Datanla Falls

Dambri Şelalesi

Bölgenin en yüksek şelalesi Dambri Şelalesi 90 metreden akıyor.

Cock Church (Dalat Katedrali)

Fransız yerleşimciler tarafından 1931’de yapımına başlanan katedral 11 yılda tamamlanmış. İbadet dışında açık olmuyor.

Cock Church (Dalat Katedrali)

Thung Lũng Tình Yêu (Valley of Love – Aşk Vadisi)

İşte gördüğüm en güzel parklardan biri, Aşk Vadisi! Parkın genel teması romantizm ve barış.

Dalat – Thung Lũng Tình Yêu (Valley of Love)

Aşk Vadisi’ne girdikten sonra altın kaplamalı yüzük alışverişinde bulunan bir çift el heykeli görüyorsunuz. 242 hektarlık vadi boyunca başka heykeller ve sevgi ifadeleri de var. 1972’de yapılan yapay göl Da Thien Gölü vadinin ortasında yer alıyor. Kuğu şeklindeki kürekli teknelerle gölü gezebiliyorsunuz. Gölü çevreleyen doğal yeşil tepeler muhteşem çam ormanları ile kaplı. Gölün etrafında rengârenk çiçek yatakları ve bahçeler var. Ormanın içinden geçen yürüyüş yolları vadiyi yukarıdan görebileceğiniz güzel bir manzara sunan Vong Canh Hill’e kadar uzanıyor. Pist diğer pitoresk göllerle çevrili Paradise Hill’e devam ediyor.

Aşk Vadisi’nde Adem ile Havva

Fransızlar buraya sakin ortamı ve yeşilliklerinden dolayı 1930’da Vallée D’amour (Aşk Vadisi) ismini verdi. Bu isim Kral Bao Dai’nin hükümdarlığı döneminde Barış Vadisi olarak değiştirildi. 1953’te ismi tekrar orijinal ismi olan Aşk Vadisi’ne değiştirildi.

Thung Lũng Tình Yêu (Valley of Love – Aşk Vadisi)

Thích Ca Phật Đài

Altın Buda heykeli ve içinde tapınağı var. Tapınakta da pek çok Buda heykelleri yer alıyor.

Dalat – Thích Ca Phật Đài

Dalat Flower Park

7.000 m²’lik park Xuan Huong Gölü’nün sonunda, romantik Cu Tepesi’nin yakınında, şehir merkezine yaklaşık 2 km mesafede bulunuyor. Eski ismi Bich Cau Çiçek Bahçesi olan bahçe yenilendikten sonra şehrin adıyla anılan bir çiçek bahçesine dönüştürüldü. İçinde mimozalar, güller, nergisler, zambaklar, Afrika’dan getirtilen binlerce çeşit kaktüs var.

Flower Park

Flower Park

Dalat Clay Tunnel (Dalat Kil Tüneli)

Dalat Clay Tunnel (Clay Sculptures Tunnel, Clay Village – Dalat Kil Tüneli), çeşitli mimari eserlerin bulunduğu bir sanat galerisi ve heykel müzesi. Burası sosyal medyada çok paylaşıldıktan sonra iyice ünlendi. Siz de sosyal medyada ilgi çekecek paylaşımlar yapmak istiyorsanız burayı kaçırmamalısınız.

ZooDoo Zoo

ZooDoo hem dost canlısı bir hayvanat bahçesi hem de çam ormanlarının içinde kamp yapmak için ideal bir yer. Burası komik hayvanların yanında doğal çevrede eğlenmeye, yaratmaya ve deneyimlemeye gelen aileler ve çocuklar için çok güzel.

ZooDoo Zoo

Trại Dế Thiện An (Thiện An Çekirge Çiftliği)

Çekirge çiftliği nedir diyerek saçınızı başınızı yolduğunuzu görür gibiyim. Ancak çekirge yarışı Vietnam’da çok eski bir gelenek. Bu çiftlikte çekirge sesleri içinde başınız uğuldarken dilerseniz çekirge ızgara da deneyebiliyorsunuz.

Çekirge ızgara

Çekirge ızgara

Dalat Otelleri

Şehirde çok sayıda konaklama yeri var.

Len’s Hotel

Burası oldukça merkezi, pırıl pırıl bir otel. Ben burada kaldım. Size de öneririm.

Dalat’ta nerede yemek yenir?

Şehirde keyifli kafeler ve restoranlar var.

Tau Cao Wonton Noodles

Hep lokallerin geldiği restoranda noodle wonton soup içmenizi öneririm.

Trong Dong

Burada klasik Vietnam mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz. La lut yaprağına sarılmış dana eti, acılı kalamar buranın spesiyalleri.

An Cafe Dalat

Hem popüler hem özel bir yer. Salıncakta sallanarak yemek söyleyebilir, masanıza gelen boyama kalemleriyle servisinizi boyayabilirsiniz. Latte ve smoothieleri çok güzel.

DOHA Cafe

Çiçek şeklindeki bu modern kafenin içi oldukça hoş. Vietnam kahvesi denemenizi öneririm.

DOHA Cafe

Dalat’ı görünce anladım ki Vietnam turu Dalat’sız olmaz. Ne yapın edin, Vietnam rotanıza Dalat’ı ilave edin. Burası benim gözümde Vietnam’ın en güzel kentlerinden biri. Ben sevdim, eminim siz de seveceksiniz.