Gezginler için popüler yerlerden birisi olan Nha Trang kum plajları ve 19 irili ufaklı adası ile turistlere birçok seçenek sunan bir yer. Eğer deniz-kum-güneş tatili tercih ediyorsanız, su altının güzellikleri ile tanışmak istiyorsanız, tarihi yerler görmeyi seviyorsanız, tema parklarda eğlenmek hoşunuza gidiyorsa geleceğiniz yer Nha Trang olmalı.

Chong Rocks

Nha Trang’da birbirinden güzel plajlar var. Ana plaj Nha Trang plajı haricinde Bai Dai plajı veya 10 kilometreden uzun muhteşem beyaz kumlara sahip Long Beach en popülerleri.

Vietnam gezi rotası üzerinde gittiğim her şehirde bir şehir turu almayı planlamıştım ama Nha Trang’a öğlen vardığım için bu mümkün olmadı. Ben de Güney doğu Asya’da kurtarıcı olan grab aplikasyonundan taksi çağırarak görmek istediğim yerlere gittim. Bu app ile motorsiklet de çağırabiliyorsunuz. Bazı noktalara da deneyim olsun diye motorsiklet ile gittim. Vietnamlılar gibi havadar havadar giderken benim de havam pek bi’ yerindeydi :-) .

Buyrun videomu da paylaşayım:

Nha Trang gezilecek yerler

Nha Trang gezilecek yerler listemize bir bakalım.

Ulusal Oşinografi (Deniz Bilimi) Müzesi

1923’te kurulan müzede deniz canlılarının bulunduğu su tankları ve doldurulmuş kuş ve memeliler var. Bana sorarsanız burası pek de esprisi olmayan bir müze. Çok vaktiniz yoksa gitmeyebilirsiniz.

Nha Trang – Ulusal Oşinografi (Deniz Bilimi) Müzesi

Alexandre Yersin Müzesi

Pasteur Institute içindeki Alexandre Yersin Müzesi’nde 19. yüzyılın sonlarında Vietnam’a gelen İsviçreli bilim adamı Dr. Yersin’in hayatı ve çalışmaları sergileniyor.

Nha Trang

Pasteur Institute Kaynak:Wikipedia (By Vinhtantran (talk) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4633698)

Yang Bay

Yang Bay’de 3 farklı şelale grubu var: Yang Bay, Yang Khand ve Ho Cho. Yoğun bir orman örtüsü görmek istediğinizde buraya gelin.

Cho Dam açık hava pazarı

Eğer gerçek bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Cho Dam tam size göre.

Long Son Pagoda

19. yüzyılda inşa edilen ve 1940’ta yenilenen pagoda Diem hükümetine karşı yapılan protestolarda ölen rahip ve rahibeler anısına yapılmış. Pagodada 24 metrelik Buda heykelini ve harika şehir manzarasını görebilirsiniz.

Long Son Pagoda

Ponagar Cham Tower

Tapınak 7.-12. yüzyıllar arasında Cham uygarlığı döneminde ülkenin tanrıçası Yan I Nu Po Nagar onuruna inşa edilmiş.

Nha Trang – Ponagar Cham Tower

Tapınak bölgesi oldukça kalabalık. Ancak bu etkileyici tapınağı gezi listenizin baş sırasına almalısınız. Şehirde gördüğüm en etkileyici tarihi alan burasıydı. Manzarası da efsane.

Ponagar Cham Tower

Chong Rocks

Deniz kıyısında 2 büyük kaya parçası ve etrafındaki küçük kayalardan oluşan bölge La San tepesinin eteklerinde tam bir görsel şölen sunuyor.

Nha Trang

Chong Rocks

Aslına bakarsanız burayı uzaktan bile görmeniz yeterli. 5 USD giriş ücreti verip kalabalığın içine girdiğinizde uzaktan gördüğünüz kayalıklara ilave başka birşey görmüyorsunuz.

Nha Trang

Nha Trang – Chong Rocks

Buradan çıktığımda deniz kenarında bir kafeye oturdum. Kahvemi içtikten sonra İngilizce check please diyerek hesabı istedim. Ne demek istediğimi anlamadılar. Bill please dedim, anlamadılar. İki parmağımı birbirine sürtüp uluslararası hesap işareti yaptım, anlamadılar. Kahveyi gösterip elimde para tuttum, yine anlamadılar. Daha farklı nasıl anlatılırdı bilmiyorum, ama İngilizce bilmedikleri gibi işaret dilini de çözememişler. Her ne kadar çok sevimli ve güler yüzlü olsalar da iletişim kurabilmek gerçekten çok zor. Hatta çoğu zaman imkânsız.

Nha Tho Nui Kilisesi

Nha Trang’da Katolik yaşam tarzını yaymaya çalışan rahip Louis Vallet tarafından yapılan Nha Tho Nui Kilisesi güzel Fransız mimarisi ve nefis manzarası ile dikkat çekiyor.

Nha Trang

Nha Tho Nui Kilisesi Kaynak:Wikipedia (Bởi Ngocquang2502 – Tác phẩm do chính người tải lên tạo ra, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17762780)

Vinpearl

Bu lüks resortta konaklamasanız bile günü geçirebilir, Disneylandvari tema parkında eğlenceye doyabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için burası harika bir yer.

Vinpearl

Nha Trang – Vinpearl

Mercan adaları

Buraya kadar gelmişken günü birlik mercan adaları turuna katılmanızı öneririm.

Nha Trang

Robinson Adası

Bu gezide 2 adada duruyorlar. İlk olarak Robinson Adası’na geliyorsunuz. Burada yüzme ve yemek molası veriyorsunuz. Dileyenler kayak binebiliyor. Her ülkenin ziyaretçilerini mutlu etmek için o ülkenin dilinde şarkılar söylüyorlar. Her ne kadar bu konuda iyi birşey yaptıklarını düşünseler de ben bağır çağır müzik dinleyeceğime sessiz sedasız güneşlenmeyi tercih ederdim doğrusu.

Nha Trang – Robinson Adası

Daha sonra Black island denen mercan adasına gidiyorsunuz. Burada dalış veya şnorkel yapma imkânınız var. Ben tabii fırsatı kaçırır mıyım? Hazır buraya kadar gelmişken hemen kendimi derin maviliklere bıraktım. Yalnız dalışlar tam allaha emanet yapılıyor. Ne daha önce dalış yapıp yapmadığımı sordular ne de basit bir brifing verdiler. Tecrübeli dalgıç olmasam asla burada bu şekilde dalmaya cesaret edemezdim.

Bu tur benim için dalış haricinde de epeyce enteresan geçti. Turda bana herkes uzaylı gibi baktı durdu. Benden başka yalnız ve beyaz kadın yoktu. Herkes grup halinde gelen Asyalılar’dı. Neden yalnız gezdiğimi anlayamayan Vietnamlılar niçin hiç arkadaşım olmadığını sorup durdular. Yüzlerinde bana acıyan bir ifade vardı. Sanki mahallenin delisiymişim gibi davrandılar :-) .

Nha Trang

Nha Trang popülaritesini hak eden bir kent. Geldiğime çok mutlu olduğum kente umarım sizin de yolunuz bir gün düşer.