Macera dolu tatilleri sever misiniz? Peki kitesurf yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Cevabınız evet ise Vietnam’ın Güney Çin Denizi kıyısında âdeta bir kitesurf başkenti olan Mũi Né (Mui Ne) tam size göre! Ancak Mui Ne bu kadarla da kalmıyor. Burası yelken, rüzgâr sörfü ve sıcak hava balonlarını sevenlerin, kum tepeleri görmek isteyenlerin de mekânı!

Bir zamanlar sadece az sayıda gezginin geldiği Mui Ne gözlerden uzak, gönüllerden ırak, sadece kumların üzerinde kamp yapılan bir bölge imiş. Ancak zaman içinde buranın kaderi değişmiş. Kitesurf meraklıları buraya akın etmeye başlamış ve burası bir tatil beldesi halini almış. Kitesurf (uçurtma sörfü) nedir diyecek olursanız vücuda bağlı büyük bir uçurtmayı iplerin bağlı olduğu bar (çubuk) yardımıyla kontrol edip su yüzeyinde kayılarak yapılan bir spordan bahsediyorum.

Mui Ne turları

Buraya Ho Chi Minh City’den otobüsle veya organize turlarla gelebilirsiniz. Ben lokal bir acenta olan TheSinhTourist (www.thesinh tourist.vn)’in turu ile geldim. Open-bus denen yataklı otobüslerle yolculuk yaparak burayı görme şansını yakaladım.

Mui Ne’ye benim gibi sadece 1 günlüğüne geliyorsanız kum tepeleri üzerinden gün doğumunu izlemenizi tavsiye ederim. 2 veya daha fazla gün gelecekseniz kitesurf, rüzgâr sörfü ve yelken yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Mui Ne

Kitesurf ve rüzgâr sörfü için en iyi dönem ekim sonundan nisan sonuna kadar. Yok ben bunu yapamam diyorsanız sıcak hava balonlarıyla havalanıp tepelerinden sörfçüleri izleyebilirsiniz.

Mui Ne gezilecek yerler

Mũi Né gezilecek yerlere bir bakalım.

Kum tepeleri

Mui Ne kocaman kızıl ve beyaz kum tepeleri ile ünlü. Kızıl tepeler (doi hong) Hai Long’a yakın ama beyaz tepeler (doi cat trang) 24 km kuzey doğuda yer alıyor ve daha etkileyici.

Burada acayip bir aktivite var: Devekuşunun sırtında kum tepelerini gezmek! Hayvanlara eziyet olduğunu düşündüğüm bu aktiviteye umarım son verirler de gariban devekuşları özgürlüklerine kavuşur.

Kum tepelerinin olduğu yerlerde pislik, kalabalık gördüğünüzde şaşırmayın. Burası Sahara Çölü ya da Namib Çölü gibi ıssız, sessiz, sakin bir yer değil. Bu kum tepelerinde insan seli içinde fotoğraf çekmeye çalışacaksınız.

Mui Ne

Eğer çöl turuna katılıyorsanız özellikle gün batımı turlarda dikkatli olun. Turları kısa kesen şirketler olduğunu duydum. Siz memnun kalmadan dönmeyin.

Po Shanu Cham Towers

Mui Ne’nin 6 km batısında Phan Thiet manzaralı ve hemen yanında âdeta şekerlemeye benzeyen mezar taşları olan bir mezarlık var. 9. yüzyıla tarihlenen bu kompleks 3 kuleden oluşuyor. Ne yazık ki kulelerin üçünün de görünüşü içler acısı, oldukça bakımsız ve dökük.

Fairy Stream (Suoi Tien – Peri Deresi)

Kum tepelerinin ve enteresan görünüşlü kaya oluşumlarının yanından akan bir dere var. Burada keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Mui Ne

Fairy Stream (Suoi Tien)

Tam da Mui Ne için gelmesem de olurmuş dediğim anda hooop bu kanyonumsu acayip yere geldim. Etraftaki kızıl kumlar dereye karıştığı için nereye bastığınızı, suyun ne derinlikte olduğunu, yanınızdan geçen balıkların cinsini, timsah çıkıp çıkmayacağını (yaratıcılıkta üstüme yok) göremiyorsunuz. Sadece yürüyorsunuz. Etraf yer yer yağmur ormanıyla, yer yer Kapadokya’yı anımsatan oluşumlarla kaplı. En sonunda da bir şelaleye geliyorsunuz.

Mui Ne

Fairy Stream (Suoi Tien)

Fairy Stream’i geldiğim en enteresan yerler arasına koydum bile. Tahminimin üstünde beni şaşırttı, beklentimi fazlasıyla aştı. Burada çok hoş, çok özel bir yürüyüş yapmış oldum.

Mui Ne

Fairy Stream (Suoi Tien)

Tropical Mini golf

Keskin kaya oluşumları içinde mini golf becerilerinizi geliştirebiliriniz.

Fisherman village

Balıkçıların köyünde ağlara henüz takılan balıkların, jumbo karideslerin tadına bakabilirsiniz.

Mui Ne

Fisherman village

Mui Ne

Fisherman village

Tà Cú Dağı

Phan Thiết’deki dağa teleferikle çıkıp nefis bir manzara izleyebilirsiniz. 45 m uzunluğu ile Vietnam’da bulunan en uzun yatan Gautama Buddha heykellerinden birini burada görebilirsiniz.

Mui Ne

Tà Cú Dağı Kaynak:Wikipedia (Bởi Liftold – Tôi sáng tạo ra toàn bộ tác phẩm, CC BY-SA 3.0, https://vi.wikipedia.org/w/index.php?curid=307064)

Mui Ne yeme-içme

Şehirdeki özel mekânları sizin için listeledim:

Dong Vui Food Court

Açık bir yemek mekânı olan Dong Vui Food Court Hint mutfağı, Tayland mutfağı, Vietnam mutfağı lezzetlerini tatma imkânı sunuyor.

Sindbad

Ortadoğu mutfağı lezzetlerini Sindbad’da tadabilirsiniz.

Po Go

Po Go deniz kenarında yer alan bir bar.

Joe’s Café

Bu popüler barda her akşam 19.30’da canlı müzik var.

Mui Ne keyifli vakit geçirmeme rağmen benim Vietnam’da en çok beğendiğim yerler arasında ön sıralarda yer almıyor. Yine de gelmek, kum tepelerini görmek ve Fairy Stream’de yürümek oldukça güzeldi.