Namibya bir Afrika ülkesi olduğu için ülkeyle ilgili ilk aklınıza gelen safari yapmak olabilir. Ancak Namibya aynı zamanda göz alabildiğince uzanan kızıl renkli Namib Çölü ve çölün barındırdığı hayvanların da ev sahibi. Namib Kum Denizi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Bu yazımda size eşsiz Namib Çölü ile ilgili bilgiler vereceğim.

Namib Naukluft Millî Parkı’na geldiğinizde yer yer sarı kumlarla, yer yer kızıl kumlarla kaplı çölleri görebilirsiniz. Burası Afrika antiloplarına (oryx), sırtlanlara, zebralara, babunlara, 200 çeşit kuşa ve daha birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Parkın en bilinen yüzüyse kuşkusuz ki göz kamaştıran kızıl Namib Çölü oluyor.

Namib Çölü Namib Naukluft Ulusal Parkı | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Namib Naukluft Ulusal Parkı

Namib Çölü’ne nasıl gidilir?

Türkiye’den Namib Çölü’ne çeşitli havayollarıyla aktarmalı olarak Frankfurt, Cape Town, Johannesburg üzerinden uçabilirsiniz. Namibya’ya uçuş bekleme süresi ile birlikte en az 17 saat sürüyor. Namib Çölü’ne ulaşım çölün merkezinin kuzeydoğusunda yer alan ve Namibya’nın başkenti olan Windhoek ile çölün kuzey ucunda yer alan Swakopmund ve Walvis Körfezi’nden hafif uçaklarla veya kara araçlarıyla sağlanıyor.

Namibya vizesi nasıl alınır?

T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Namibya‘ya yapacakları ziyaretlerinde Namibya vize işlemlerinden muaflar. T.C. Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarınsa seyahatleri öncesinde Namibya vizesi almaları zorunlu.

Namibya uçak bileti aldıktan sonra hemen Namibya vizesi işlemlerine başlamanız gerekiyor. Çünkü bu biraz uzun süren bir vize işlemi. Nedeni de ülkemizde bir konsolosluğunun olmaması. Bunun için öncelikle pasaportunuzu Namibya Konsolosluğu’nda göndermeniz gerekiyor. Namibya Konsolosluğu Berlin’de bulunuyor ve bu işlemi kurye ile yapmanız gerekiyor. Ancak belgelerinizin tam olması halinde işleminiz olumlu şekilde sonuçlanıyor.

Namibya vizesi almak için Berlin’deki Namibya Konsolosluğu’na göndermeniz gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor: 6 ay geçerli olan ve en az üç sayfası boş olan pasaportunuz, doldurduğunuz 2 başvuru formu, pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi, 2 biyometrik fotoğrafınız, sağlık sigortanız, son üç aya ait banka hesap dökümünüz, gidiş ve dönüş Namibya uçak bileti, Namibya’da rezervasyonunu yaptırdığınız konaklama bilgileriniz ve vize ücretini yatırdığınıza dair dekontunuz.

Namibya vizesi almak için ayrıca çok kişinin bilmediği paper visa denen bir yöntem var. Bu yöntemle Namibya’da bir acente aracılığıyla kağıt vizenizi alabilir, ülkeye girişte göstererek sorunsuz Namibya’ya ayak basabilirsiniz.

Namib Naukluft Milli Parkı’nda gezilecek yerler listesi

Dünyaca ünlü ve ülkenin ilk öne çıkan yeri olan Namib Çölü, binlerce kilometre uzunluğunda kum tepelerinden ve taşlardan oluşuyor. Buranın 80 milyon yıldır yarı kuru olduğu tahmin ediliyor. 15-20 milyon yıldır da tamamen kuruyup çöl sayıldığı söyleniyor. Bu özelliğiyle dünyanın en eski çölü unvanını taşıyan Namib Çölü, hem gün doğumunda hem de gün batımında ziyaret edilmesi gereken bir yer. Kum tepelerine çıkmak her ne kadar zor olsa da burada gün doğumunu izleyen biri olarak kesinlikle bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

Namib Naukluft Park 40.000 km² alanı ile Afrika’nın en büyük, dünyanın ise 4. büyük parkı. Burası 4 bölümden oluşuyor: Sossusvlei & Sesriem, Naukluft, Namib, Sandwich Harbour.

Namib Çölü Namib Naukluft Ulusal Parkı | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Namib Naukluft Ulusal Parkı

Kuiseb Pass

Swakopmund‘dan çıktıktan sonra yol üzerinde geçtiğimiz Kuiseb Pass gördüğüm en etkileyici yollardan birisiydi. Deniz seviyesinden 905 m yükseklikte bulunan yol, eşsiz bir doğa güzelliğini tanımamızı sağladı.

Namib Çölü Kuiseb Pass | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Kuiseb Pass

Solitaire

Daha sonra çok küçük ama çok sevimli bir çöl kasabası geçtik: Solitaire. 1884 yılında kurulduğunda sadece tek ev bulunan kasaba, günümüzde çöl kumlarına terk edilmiş fotojenik arabalarla dolu. Burada mola verdiğinizde kafesinde ünlü elmalı kekini yemeyi ihmal etmeyin. Sonra pişman olursunuz.

Namib Çölü - Solitaire | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Namib Çölü – Solitaire

Tropic of Capricorn

Oğlak Dönencesi’nin Namibya’dan geçtiğini biliyor muydunuz? Dönence üzerinde fotoğraf çektirmek, hele benim gibi bir oğlak burcu insanı için büyük olay.

Namib Çölü Tropic of Capricorn | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Tropic of Capricorn

Sesriem Kanyonu

Namib-Naukluft Millî Parkı’nın 4 km gerisindeki Sesriem Canyon, Tsauchab Nehri’nin milyonlarca yılda şekillendirmesiyle oluşmuş. 2-4 milyon yaşında olduğu tahmin edilen kanyon, 40 metre derinlikte ve 3 km uzunlukta. Kanyonun bir özelliği de bölgede yıl boyunca su tutan az sayıda yerden biri olması.

Namib Çölü Sesriem Canyon | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Sesriem Canyon

Parkın Naukluft Nehri’ne yakın bölümlerinde kamp alanları var. Bizse Sessriem Kanyon yakınındaki Sossus Dune Lodge‘da Namib Çölü manzarasını izleyerek kaldık. Burayı daha detaylı olarak bir sonraki yazımda anlatacağım. Ancak şunu da burada belirteyim: Burada kalmanın en büyük avantajı kızıl kum tepeleri üzerinde güneşin doğuşunu izleme imkânınızın olması. Biz gün doğumunu izleyebilmek için saat 5:30’da resorttan çıktık ve gün doğmadan önce Dune 45’e vardık. Namib Naukluft National Park’ın içinde kalmıyorsanız, parkın kapısının 7:30’da açıldığını ve bu nedenle gün doğumunu kaçırdığınızı unutmayın. Ayrıca çöl sıcağı da göz önüne alındığında parkta gün içinde gezmek de kolay olmuyor.

Dune 45

Gelelim Dune 45’e. Burası parkın ana giriş kapısından 45 km uzakta. Ayrıca parktaki kum tepelerine numara verdiklerinde burası 45. sırayı almış!

Sossusvlei’de 61 kum tepesi bulunuyor. Dune 45 ise üzerine tırmanılmasına izin verilen birkaç kum tepesinden biri. Her ne kadar kum tepesinin üzerine çıkmak zor olsa da bunu deneyimlemek inanılmaz güzel. Güneş yükseldikçe devasa tepelerin renk değiştirmeye başlamasına tanıklık ediyorsunuz. Doğanın mucizeleri karşısında evrene hayranlığınız artıyor.

Sossusvlei

Sossusvlei, Namibya’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Kızıl kum tepeleri, deve dikeni ağaçları ve vlei (sığ su birikintileri) bu bölgeyi önemli hâle getiriyor. Burayı mümkün olan en erken saatte ziyaret etmeye dikkat edin. Güneş koruyucunuzu sürmeyi, şapkanızı takmayı ve yanınızda bol su bulundurmayı ihmal etmeyin. Çölde hava aniden ısınıyor. Siz fark etmeden güneş ışınları çöl kumlarında yansıma yapıyor.

Namib Çölü - Sossusvlei | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Namib Çölü – Sossusvlei

Deadvlei

Sossusvlei’den biraz risk alarak Deadvlei’ye gittik. Risk alarak diyorum çünkü tamamı kum olan yolda 4×4 haricindeki araçların gitmesi tavsiye edilmiyor. 5 km’lik yolu rahat gelmek istiyorsanız, NWR shuttle’larına binmek daha iyi bir tercih olacaktır. Nitekim dönüşte kumlara saplandık ve çekiciyle kurtarıldık!

Deadvlei | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Deadvlei

Deadvlei’nin otoparkına vardıktan sonra da 1,1 km’lik yolu yürüdük. Bu yolu yürürken oldukça zorlandığımı söyleyebilirim. Kumlara bata çıka gitmek hiç de kolay değil. Zor yürüyüşleri sevmeyenlere ve yaşlılara asla tavsiye etmiyorum. Annemin gelmediğine de çok memnunum. Ancak yürüyüş sonunda göreceğiniz 880 yaşındaki ölü ağaçların oluşturduğu manzaranın da dünyada bir eşi yok.

Namib Çölü - Deadvlei | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Namib Çölü – Deadvlei

Kurumuş 880 yıllık deve dikeni ağaçlarıyla çölün gizli bir köşesinde benzersiz bir silüet yaratan Deadvlei, yeryüzünün en güzel ve en özel yerlerinden biri. Burası dünyada en çok fotoğrafı çekilen yerlerin başında geliyor.

Deadvlei | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Deadvlei

Buranın nasıl oluştuğuna gelince: Her yıl 15-20 cm kadar yürüyen kum tepeleri zamanla ağaçları besleyen Tsauchab Nehri’nin yolunu kapatmış. 50 kadar deve dikeni ağacı da kuruyarak benzersiz bir ambiyans oluşturmuş.

Deadvlei | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Deadvlei

Namib’de kamp alanları bulunuyor: Mirabib, Kuiseb River Bridge, Homeb, Kriess-se-Rus, Bloedkoppie, Vogelfederberg, Tinkas ve Ganab. Ziyaretçilerin kendi malzemelerini, suyunu, yemeğini ve ateş yakmak için odununu getirmesi gerekiyor.

Sandwich Harbour’da kampa izin verilmiyor. Burası sadece gün doğumu ve gün batımı arasında günü birlik ziyaret edilebiliyor . Sadece 4×4 araçlarla girilebiliyor.

Namib Naukluft Millî Parkı, Namibya’nın en güzel yüzlerinden birini yaşatıyor. Siz de hayallerinizde buraya yer verin ve bir gün mutlaka buraya gelin!

Keşfetmeniz dileğiyle…